Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja kaj si, če nočeš biti samohranilka in nisi poročen

kaj si, če nočeš biti samohranilka in nisi poročen

Oj punce!

Pričakujemo otroka. Odrekla se bom starševskemu dodatku, ker imam pokojnino in še študiram.
S svojim dragim bova ostala prijavljena vsak na svojem naslovu (ker se bova čez par let preselila na svoje in tam prijavila skupen stalen naslov), na začasnem pa skupaj -ker se pač morava prijaviti v podnajemniško stanovanje.
Torej, podpisat greva očetovstvo, da bo bodoči očka lahko koristil očetovski dopust in dopust za nego (saj tega lahko, a ne?) in ker hočem da je to urejeno, da se ve da je on oče, ker se imava rada.

Zdaj pa, ko grem na CSD urejat zadeve, nočem da me definirajo oz. označijo kot samohranilko in zato nočem podpisa preživnine in sodišča.

Torej, kaj ‘sem jaz’?? Kakšen status imam??
Ali res morava podpisati preživnino? Če tega nimam urejeno, najbrž tudi nisem upravičena da otroškega dodatka in vrtca. Pa dobro.

Mi torej pomagate?!?KAJ mi preostane…

Hvala, lili

jaz tudi nisem poročena, živiva pri meni, on je še vedno prijavljen pri svoji mami. Podpisal je očetovstvo, otrok se piše po njemu, pa me niso čisto nič “definirali”. Če bi hotela bit samohranilka, bi mogla partnerja “tožit” za preživnino. Za otoški dodatek: napišeš svoje in njegove dohodke, razen, če bi hotela višjo premijo, takrat pa pride na “vrsto” samohranilstvo. Jaz nimam nič od tega in dobim pač dodatek, ki mi pripada gleda na dohodke. Na CSD-ju me pa tudi niso nič spraševali, ali sem poročena,…
Tko, da mislim, da se sekiraš brez veze. Želim ti čim bolj mirno nosečnost in mirne praznike.

Če sta skupaj, potem imata izvenzakonsko skupnost, ne glede na to kje sta prijavljena. Zakon pravi, da izvenzakonska skupnost obstaja, če jo priznata oba. Za davkarijo (olajšava za vzdrževanega družinskega člana pri dohodnini) pa je potrebno imeti tudi skupno prebivališče.

Verjemi da te na CSOD ne bodo nič spraševali, vendar pa boš morala na vlogah za otroškega vpisovati prihodke obeh.

LP

ti in tvoj dragi živita v zunajzakonski skupnosti. Torej, tako je, če živita kot mož in žena, le državi ali/in cerkvi nista šla povedat. Med vama v tem primeru veljajo enake pravice in dolžnosti kot med poročenimi pari. Enako velja za pravice in dolžnosti v zvezi z otrokom, le očetovstvo mora biti urejeno.

New Report

Close