Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Stotič – kako otroka ponoči odstaviti

Stotič – kako otroka ponoči odstaviti

Vem, da je bilo na to temo že 100, kaj sto, najbrž 1000 vprašanj. A kaj, ko je to res ena od tem, ki nas najbolj zaposlujejo. Pa vem, da je vsak otrok drugačen, pa ne bi rada 20 postov na temo, da pač rabi še ponoči se cartat, ker meni to res ne paše več. Pa če bo nujno treba ali če ne bo šlo drugače, bo pač mlekarna nekaj časa poslovala še ponoči, a če ni nujno ….
Zato spet (neprespana mamica) apeliram na vse, ki se vam da razlagat, da mi napišete, kako ste vaše mulčke pretentale, da so se ponoči nehali dojiti. Stara bo 8 mesecev, ponoči pa se doji od 3-5 krat. Pa to ne samo carta ampak kar hlasta in požira. 🙂 Čez dan poje veliko gostega, tako da lačna ni. Tudi čez dan se še doji in veliko sva skupaj, tako da ji bližine ne bi smelo manjkati. Zvečer, kako uro pred spanjem poje večerjo, potem jo tik pred spanjem podojim, položim v posteljo, zaspi in čez 3 ure je že alarm. Do zdaj jo je mož uspel 2 krat uspavat nazaj, seveda po več deset minutnem pritoževanju. Drugače pa nimava živcev ali srca, da bi jo pustila. Jokat je ne maram pustit, ker ne verjamem, da je učinkovito. Flaške z vodo noče vzet, se le še bolj razjezi.
Koliko časa ste ve tolažile otroke sredi noči, ko so se zbudili in hoteli jesti? 10 minut, pol ure, eno uro? V kolikem času ste uspele? V enem tednu, mesecu, se ne da?
Res bi mi izkušnje prav prišle, da bi vedela izbrat. Dojila bi rada še naprej, a nazadnje ob osmih zvečer. 🙂 Mala ima dudo, a ko hoče jest, ne duda ne flaška ne učinkujeta. Je pa precej buckasta, pa ne bi rada, da bi kasneje z nočnim dojenjem še bolj pridobivala na kilogramih. Pa po osmih mesecih si takooo zelo želim eno noč prespati. 🙁

Naša principesa je do enega leta spala ponoči tak da ti težko povem zadnji obrok je imela med 7.00-8.00 na žlico čokolino potem mogroče okoli 11.00 mami in finiš do 7.00 ure zjutraj. Po enem letu je je pričela zbujati zato sem tudi pri 18.mesecih prekinila z dojenjem. V začetku moraš imeti trdnjo voljo tudi ti. Ampak če jaz tebe prav razumem bi se ti hotela naspati ponoči ne bi več rada dojila. iz izkušnje lahko rečem da se je pri meni na koncu prenehalo nočno dojenje ko sem bila že nazaj v službi in moram rečt da je to stresno obdobje za otroka. Tvoja se mi zdi še premajhna za tovrsten poseg. Najdi kak drug kompromis …..

moja se pri dveh letih zbudi in me pokliče pač vzamemo jo k sebi in spimo naprej. Včasih pa spi do jutra da hodim gledat če je vse ok.

Ja s tem vprašanjem se tudi jaz ubadam pa je sinko star skoraj eno leto. Pa ponoči ne zaleže nič drugega kot dojka. Pa še to opažam jo sploh ne drži dobro ker me boli ko hudič ko cuza, se pravi, da se res samo crklja. Pa sem probala ga pustiti pa je samo še slabše.
Tudi jaz se nebi branila nasvetov!
tina

da vas “potolažim”: naš drugorojenec je bil tako tempiran do 18. meseca, ko sem bila zaradi službe (jap, sedaj ko smo še na porodniški, lahko čez dan malo počijemo, ko bo pa služba, pa konec veselja!) že kronično utrrujena in neprespana. in nekaj dni pred 18. mesecem sem pa rekla DOST in od takrat je mali lepo spal, ko se je zbudil, je dobil vodo v lončku (mi smo eni tistih, ki otroci nimajo dude in flaške, hehe) in mirno spal dalje…

S R E Č N O !!!

Kot pišejo vsi ostali in kjnige, nastop očeta in vztrajanje en teden bo dovolj, pa z malo joka, pa bo!!! Sicer ne vem, če bo pri vas delovalo! Prva dva dni bo hudo, ampak če vstane tatko je malo manj hudo, ker ve, da pri njem ne bo dobil-a.

Se pač ne spi teden dni, je pa pol mir.

Torej, najprej moraš biti sama prepričana, da HOČEŠ nehat z dojenjem. Sama moraš biti trdna in si reči, da dojila ne boš kljub joku, bosta pa z možem zraven in jo bosta tolažila. Praviš, da jo je mož uspel potolažiti po nekajdesetminutnem pritoževanju. Zakaj nista nadaljevala s takim načinom? Moj sedaj 12-letni sin se je pri kakšnih sedmih, osmih mesecih začel spet zbujati in želel jesti (tudi velik in močan). Pa sem si rekla, da ga navajali na nočno hranjenje ne bomo nazaj, zato sem ga vsakič, ko se je zbudil, pač uspavala nazaj brez hranjenja (božanje, prigovarjanje, vendar pa nismo prižigali luči in niti jemali iz posteljice). Prvi dan je jokal nekaj deset minut (kot tvoja), drugi dan se je pritoževal bolj kot jokal malo manj minut, tretji dan se je samo zbudil, ko je mož prišel v njegovo sobo in ga pobožal, je takoj zaspal. Po tistem se ni več zbujal. Vem, da so nekateri vztrajnejši. Toda če si dovolj dosleden in delaš vedno enako (ne da ji po enournem pritoževanju daš dojko), tudi najvztrajnejši otroci popustijo (razen res izjemni primeri). Treba pa je žrtvovati nekaj noči, ko bo najbrž zbujanje kar pogosto, vendar se potem umiri.

Če pa že vnaprej veš, da ne boš vztrajala, potem nima smisla niti poskušati, ker otroka in sebe brez pomena utrujaš.

pri nas je bilo takole:
čez dan je že lepo jedel gosto hrano in imel večerjo slabo urco pred spanjem (na začetku kupljene kašice kasneje gres, polento, riž z mlekom). vendar se je kljub uvedbi večernega gostega obroka sinček še vedno ponoči zbujal 2-3x – včasih je jedel več, včasih manj. star je bil nekje 8 mesecev. kako noč se je zgodilo, da je npr. kak obrok prespal čisto sam od sebe. tako sem domnevala, da ponoči tistega obroka pravzaprav sploh ne potrebuje in ni lačen, pač pa se zbuja povsem iz navade. tudi brala sem nekje, da nekje po 6. mesecu dojenček naj ne bi več potreboval nočnih obrokov. no, in ko sem videla, da je ponoči kak obrok prespal, sem naslednjo noč, ko se je ob uri za “obrok” zbudil, šla k njemu, ga dvignila v naročje, ga pocrkljala in guncala v naročju, dokler se ni pomiril ter ga nato odložila v posteljico – nam je to uspelo v ca. 5min. seveda sem morala to ponoviti nekaj noči zapored (recmo 5x). pri tem ga nisem puščala jokati, pač pa sem ga namesto da bi mu ponudila prsi, skušala potolažit na druge načine (čaj je odklanjal, zato sva se le crkljala). in tako sem počasi in postopoma ukinila vse nočne obroke.
samo težko je pa splošno govoriti, koliko časa je še “primerno” tolažiti otroka. nekateri se pač hitreje pomirijo kot drugi (eni potrebujejo 5min, drugi 30min ali več). dokler ne poskusiš nekega načina ne moreš vedeti, saj so si otroci tako različni.

zdaj sinček (11 mesecev) prespi od 19:30 do 6:30-7h zjutraj. seveda so včasih tudi kakšne nočne “motnje”, vendar brez dojenja. greva ga le potolažit in vsi spimo naprej. seveda se ti nočni ritmi navadno tudi povsem zbrkljajo v času bolezni in potem rabimo še kar nekaj časa, da se ritem ponovno vzpostavi.
trenutno ima novo “foro”: ko gremo spat, non-stop preverja, če sva še pri posteljici in ga gledava (enkrat ga uspava mož, drugič jaz): če nisva, hop je že pokonci. in dokler ne zaspi, morava biti ob njem. bistvo je v tem, da si moraš vzet čas. saj sem poskušala tudi drugače, vendar sem s silo navadno dosegla le nasprotni učinek – histeričen jok, ki ga je bilo težko pomiriti in smo se uspavali še dlje časa, kot če bi lepo stala ob posteljici.

upam, da sem kaj pomagala in lp,
sabina

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.- "True to life, true to me The way it's got to be So simple, so simple, so simple Live to love, love to be Absolutely free" Stacie Orrico, So simple

Glede nasveta ti ne vem dati, ker se naša 17 mesečnica še zmeraj ponoči doji, a sedaj ne več tako pogosto, mogoče enkrat-dvakrat.
Rada bi te samo potolažila, da je tvoj strah, da bo buckasta zaradi nočnega dojenja, čisto odveč.
Obe moji pupi sta bila ob enem letu konkretno okrogli, druga je imela celo 13 kg. Potem pa teža več ni tako naraščala in starejša je čisto šlank, mlajša pa tudi več nima toliko tega špehca in ga kar vidno pobira.
Brez skrbi, resnično je res, da špehec od dojenja ni tiste “slabe vrste”, ki ne bi šel dol.

naša ta četrta se je dojila 14 mesecev na1 uro ponoči , ko nisem zmogla več , je začel vstajati ati prvo noč na eno uro , jokala je histerično vendar jo je ati mirno tolažil , vsako noč se je zbudila manjkrat ,po približno 8 nočeh je prespala mirno celo noč , nato sva čez dan nadeljevali z dojenjem samo, če je želela sama, še štiri mesece . ko sem s tretjim otrokom ostala v bolnici je preprosto zdržala brez dojenja .
bilo je dobro tudi za atija saj je po osmih dneh začel ugotavljati kako zelo naporno je nočno vstajanje in me spraševal kako sem zdžala 3 leta . saj sta tamali dve komaj dobro leto narezen
naj te potolažim , da hitro pozabiš saj bomo meli spomadi še enega malega črvička

Mislim, da je žejna. Našega sem nehala hraniiti ponoči pri 5,5 mesecih, ko sem namreč ugotovila, da je parkrat potegnil in konec. Ponudila sem mu neskladkan čaj in je spil na dušek ter spal lepo do jutra. Veš, če otroci že veliko gosto jedo čez dan, so tudi žejni. Nisem pa želela otroku za žejo ponujati hrane (dojke), ker menim, da ni nič narobe s prekuhano vodo ali nesladkanim čajem za žejo. Če bo pa otrok jokal ponoči, bo pa sploh žejen, saj bo izgubil tekočino s solzicami in potem bo sploh težko zaspal. Naš je sedaj star 3,5 let in še vedno zelo veliko pije, obvezno tudi zvečer kozarec vode in je kljub vrtcu od prvega leta zelo zdrav.

Ja očitno nas je kar nekaj takih, ki nič ne spimo. Meni je že veliko če prespim tri ure v kosu. Moj Lukec se doji do 5X na noč , bolj crklja, zato pa tudi prespi pri nama, ker nimam več moči, da bi ustajala vsaku uro in ga vrnila v posteljco. Luka ne pozna dude ne flaše pije pa samo vodo tako, da ponoči sprejme samo dojko.
Sem pa enkrat poskušala flašo z toplim mlekom v katero sem dala malo gresa (redko), pa je spil. Mogoče bi morala vstrajat.

Ampak jaz se tolažim da bo prehitro vse minilo in bomo mogoče te trenutke še pogrešale al ne ?

lp

Jaz nočnega vstajanja ne bom pogrešala. Bom pa pogrešala tisti pogled in nasmeh, ko sita dvigne glavico, spusti bradavico in se ji mleko pocedi po ličku. 🙂
Nasvetov je veliko, gotovo bo kateri deloval, a kot je napisala Dana, moram si najprej sama prit na čisto, če sploh hočem nehat. Saj, roko na srce, mi je lažje punčko hitro podojit in odložit nazaj ali pustit pri meni spat, kot pa vstajat in jo tolažit in poslušat, kako joka.
Hvala vsem za vaše izkušnje, se bom odločila kako nadaljevati. Kolegica mi je rekla, naj počakam še par mesecev, da bo pupa začela razumeti, pa bom potem lažje nehala, ker ji bom lahko razložila, zakaj se ponoči več ne doji. No, razložila – bolj napletla o spečih dojkah in podobno. 🙂
Nocoj se je dojila samo dvakrat. Ko bi se le jutri spet tako malo. Pa lahko noč. 🙂

Mi smo stari 16 mesecev, pa tudi ne vem, kako prekiniti dojenje. Naš mali je TAK VELIIIK karakter, da razne metode “nekaj deset minutnoega jokanja” ne pride v poštev. Smo se poskusili z metodo, ki jo opisuje Dana, ampak pri nas smo po terh urah kričanja (tri dni zaporedoma) omagali.

Tudi moja enoletnica se še vedno ponoči veselo doji. A pri njej vem, da zato, ker je lačna, ker se 1. nikoli ni crkljala na joški (opravi v nekaj minutah in potem se obrne na drugo stran in spi dalje) in 2. kadar več je podnevi, se manj doji ponoči in obratno. Tudi pri nas zato ne zaleže ne duda, ne voda, ne nič. Najlažje je, da jo podojim, tako se vsaj približno naspim, sicer se obe dokonca zbudiva. Priznam, da pri meni ni bistvene razlike med 8. in 12. mesecem. Tudi enoletniki namreč še niti približno niso tako dojemljivi, da bi jih lahko prepričal, da ni ni joške (žal). Jaz ti svetujem, da z odstavljanjem začneš vsaj 1 mesec preden boš šla nazaj v službo (če se boš za odstavljanje trdno odločila), saj bo sicer za otroka prevelik šok in bo odstavljanje še bolj travmatično.

Mislim, da je edini učinkovit nasvet, da jo “odstavi” očka. Kot so ti že punce zgoraj napisale, kak teden bo nekaj joka, verjetno bo tudi malo lačna (očka naj ji ponudi nesladkan čaj ali vodo, morda v prvih dneh celo 1x mleko – tvoje iztisnjeno ali adaptirano), ampak potem se bo navadila, da je dan za jesti, noč pa za spati. Tebi sami ne bo uspelo, ker bo mala vonjala mleko,

Jaz priznam, da ne jaz, še manj pa mož, nimava živcev za tako odstavljanje, je pa pomoje edino učinkovito in dokaj humano (saj otrok ni nikoli sam, ampak ga carta očka).

Pa veliko sreče in trdnih živčkov.

Imaš 2 možnosti:
– da jo odstavljate, ampak bo jok, ker je še premala, da bi razumela, da se je mleko “pokvarilo” ali kaj podobnega. Brez joka torej ne bo šlo.
– da jo ne odstavljate, ampak jo še dojiš.
Odločit se moraš sama.
Jaz nisem mogla prenest joka.

Tudi midva imava isti problem. Star je 17 mesecev in še vedno dojen – tudi ponoči, če se zbudi. Načeloma se samo proti jutru, okoli 5h, če pa se še prej, ga podojim tudi takrat.
Mene to nočno dojenje ne izčrpa tako, kot jok in stok, ko smo hoteli prekiniti nočno dojenje. Takrat se je vedno potem čisto predramil, (ponudila sem mu vodo) in potem vsaj uro ni zaspal nazaj.

Tako smo spet pri steri metodi – torej, če se zbudi – dojka in že čez 10 minut oba spiva naprej!

Kako dolgo bomo še to počeli, nevem…

še vedno upam, da bo kar na enkrat prespal celo noč in se ne bo več želel dojiti ponoči :))))))))

New Report

Close