Najdi forum

Dojenje dvojčkov

Spoštovani, moja dvojčka sta stara 2 tedna. B-jček je manjši, nedonošenček, imel je majhno porodno težo. Deklica pa je ok. Fantek ima težave s sesanjem. Sama si mleko črpam in jima ga dajem po flaški. Ne zdi se mi fer, da bi punčko dojila, fantka pa ne. Rada bi dojila, samo ne vem, kako naj se tega lotim. Naj povem, da imam doma še 2,5 let staro punčko, ki je ljubosumna če dojim, saj ju včasih pristavim, ker mi ni lepšega kot dojiti otroka. A zaradi danih razmer tega ne delam. Zelo bom vesela za nasvet.

Pozdravljeni, Rahelca, in čestitke za dvojno veselje! Upam, da imate vsaj toliko pomoči kot veselja in da bosta dojenčka čim bolje napredovala in se krepila, vi pa boste čim manj utrujeni.

Če prav razumem, sta dvojčka nedonošena, deklica se lahko doji, deček pa je lažji in ne zmore sesati. Če želite več naposrednih predlogov z moje strani, prosim napišete, kakšna je njuna teža, koliko sta budna/aktivna in kako sta doslej napredovala, koliko dojite oz. ste dojili?

Če se deklica zmore dojiti, bi vam predlagala absolutno naprej to, da prav deklico začnete redno, pogosto in pravilno dojiti. Kajti pri dvojčkih močenjši otrok vedno pomaga pri vzpostavljanju dovolj dobre tvrobe mleka tudi za mlajšega!

Drugi predlog bi bil, da če se deček lahko prisesa, vendar šibko vleče, ob pomoči pri pristavljanju koga iz družine, poskušate dojiti oba hkrati. Deklica bo namreč z močnejšim sesanjem sprožila izcejalni refleks, mleko pa se bo nato izlilo po vodih iz obeh dojk in te prednosti bo deležen tudi fantek, saj bo mleko morda steklo samo v njegova usteca. Pri vsakem podoju zamenjajte strani – če je bila deklica prej na levi, naj bo naslednjič na desni. S tem boste približno uravnavali ponudbo mleka na enaki ravni in koristili tudi fantku.

Vsekakor spremljajte, kako lulata, kakata, napredujeta. Dohranjujte vsakega toliko, kot potrebuje, da bo napredoval NAJMANJ 110-115g na teden oz. toliko, kot boste ocenili s pediatrom.

Prepričana sem, da ne delate svojemu fantku nobene škode, če deklico dojite. Morda bo sam potreboval nekaj časa, da se bo lahko začel dojiti. Deklica pa bo ta čas vam olajšala delo in pomagala vzpostavljati dobro tvorbo mleka. Mamice dvojčkov pravijo, da je veliko laže dodatno črpati za enega kot za oba, saj zdrav, aktiven otrok vedno lahko potegne več mleka iz dojk kot mamica s črpalko.

Seveda lahko nadaljujete tudi tako, če vam je laže, da črpate za oba. Če dobro črpate, krasno! Priporočam vam, da vsak dan vseeno otroka poskušate vsaj malo pristaviti, kajti tako mamice kot dojenčki se moramo dojenja na začetku šele naučiti. Brez prakse pač ne gre. Pa nato morda vsak dan malo dlje ali kak dodaten podoj za vajo …

Ste razmišljali, da bi ga (ju) dohranjevali na drugačen način, ob katerem je laže preiti na dojko, kot s stekleničko? Stekleničke povzročajo sesalno zmedo in dojenčki pogosto odklanjajo dojko, ko bi se že lahko dobro dojili, ker ne zmorejo sesati na dva načina oz. pričakujejo stekleničko. Lončka se dojenčki prav tako hitro navadijo. V nekaterih delih sveta vse nedonošenčke in zaspančke dohranjujejo z lončki, brizgami, kapalkami…. Ko kak otrok zmore, pa običajno brez posebne zmede preide na dojko. Več informacij o tem tukaj. Drugačno dohranjevanje šibkega novorojenčka – brez umetnih bradavic in sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html (lonček)
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (lonček +foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (lonček +foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »sorf-feeder instructions«)

Prepričana sem, da morate svoj dan ob večji deklici, ki je tudi še zelo majhna in ves zelo potrebuje, dobro organizirati, da ste lahko vsem na voljo in da se tudi sami počutite dobro in kolikor je mogoče spočito. V takih situacijah ni pravega načina, je samo način, ki ga boste izbrali vi in ki bo deloval dobro v vaši družini.

Ali bi se deklica rada med dojenjem stisnila k vam? Bi bilo mogoče, da bi dojili v njeni sobi in bi bili ob dojenju vsi skupaj (še partner, druga odrasla oseba, npr. babica), skupaj brali knjigico, se pogovarjali, našli kak način, da se deklica navadi, da dojenje ni nekaj, ob čemer se mamica umakne in nima časa zanjo, pač pa običajna rutinska zadeva. Morda bo celo razumela, da ste dojenčka lačna. Morda bo sprejela, če tedaj tudi ona dobi malico, torej da “smo zdaj vsi lačni, ker dojenčka nimata zobkov, pa pijeta mleko”.

Morda boste našli svojo “rešitev” situacije tudi v predlogih, ki so jih navedle druge mamice dvojčkov. Veliko jih je tukaj. Če nimate časa brati, vam priporočam, da še kaj vprašate ali da pokličete katero od svetovalk za dojenje po telefonu. Dojenje dvojčkov, trojčkov, … :
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_14._DOJENJE_DVOJČKOV (krajše)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2799&t=2752 (daljše)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=392&t=392 (izkušnje mamic)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978699 (izkušnje mamic)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4729114 (polno dojenje dvojčkov, utrujenost, 4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979823 (povezave in zgodbe v angleščini)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovana Mojca,
prisrčna hvala za obsežen nasvet. Deklica je ob rojstvu imela 2700g, deček pa 2300g. Rodila sem v 36.tednu. Vsake dve uri si črpam mleko, načrpam ga približno od 90 do 120 ml. Ponavadi imam pripravljen en obrok vnaprej.
Danes sem dojila dvojčka, dojila sem ju 20 minut. Čez slabo uro sta bila lačna, jaz pa brez mleka. To vem zato, ker sem si hotela izčrpati, da bi videla, če sta kaj jedla. Ne vem, ali je to normalno. res jem, da nimam veliko mleka, le za sproti. Na začetku sem si črpala na 3 ure, zdaj pa na manj, misleč, da bom imela več mleka. Dvojčka popijeta na 2-3 ure 60 ml. Drugačew sta ok, pridobila sta na teži. Prosim še za en nasvet. Prebrala sem vse linke, ampak odgovora kljub temu ni. Hvala vam.

Rahelca, vemo, da se mnogi dvojčki, ki so težji od 2kg, zmorejo prisesati in dojiti, je pa res, da moramo biti pozorni na zaspančke, kakršna je npr. 14d stara deklica mamice, ki sem ji ravnokar odgovorila (poglejte post spodaj, ki ga je napisala nara).

Zakaj menite, da čez slabo uro ne bi mogli podojiti? Ni boljšega, kot če sta dvojčka pripravljena večkrat sesati. Dojenje na 3h, ki ga vidimo v knižicah je iluzija – največkrat ne deluje tako. Za dobro tvorbo mleka morata otroka pogosto sesati. Podojite ju spet, kadarkoli si zaželita, saj bosta tako najbolje tvorila zadostno količino mleka. Vem, da to za vas ni lahko in upam, da imate dovolj pomoči. Morda vam bo laže, če si zamislite, da dojenčki običajno sesajo v skupkih: del dneva velikokrat zapored ali kar naprej, vmes se zbudijo, ko jih odložimo, hočejo še in še, nato pa imajo tudi morda daljšo pavzo. Če boste utrujeni in dojenje na njuno pobudo ne bo več možno (ja, so tudi taki intenzivni dojenčki in če sta dva, ni lahko!), lahko morda tedaj dodate načrpano. Morda bi lahko črpali tedaj, ko spita dlje ali po podoju, dojili pa, ko sta budna in aktivna. Ob tem spremljajte znake (polulane, pokakane pleničke in težo na tedenski ravni).

Normalno je, da ne boste vedno načrpali toliko kot prej. Morda sta dvojčka že aktivneje sesala. V vsakem primeru črpalka ni pokazatelj količine mleka in dojenčki so najboljša “črpalka”, potegnejo lahko več mleka. Mleka je vedno toliko, kot ga otroka potrebujeta in še malo več, ob pospešenem sesanju pa se ga tvori še več. Dojki se na povečano stimulacijo, boljše dojenje, manjše razmake običajno odzoveta že v nekaj urah.
Kako deluje zakon ponudbe in povpraševanja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977902,1977902#msg-1977902

Mleka ni treba čutiti, dojki nista nujno napeto polni, da bi lahko podojili. Ponudite jima razpoložljivo mleko sproti, če ga želita, saj je to najboljši signal, da se ga tvori še več. Dodatno črpanje je dodatna spodbuda.

Če gre otrokoma teža vredu navzgor, lulata in kakata zadovoljivo, potem ste s črpalko vzpostavili dobro tvorbo mleka. Pomembno pa je, da ju opazujete in ste pozorni, da sesata aktivno in pijeta, ne zgolj dremuckata na dojki.

Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681 (znaki – kratko)
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_3._KAKO_VESTE,_1 (daljše – vzpostaviti dovolj mleka)

Morda vas bo zanimalo tudi:
Kako se tvori materino mleko: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978042,1978042#msg-1978042
Dojenje na otrokovo pobudo: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Mojca hvala za odgovor. Sem poslušala vaš nasvet. Eno noč sem dojila punčko (fantek je pil moje mleko po flaški), naslednjo noč pa sem hotela dojiti fantka, pa ni zagrabil bradavice. Sva se mučila kar nekaj časa, potem pa je bil že tako lačen, da sem mu dala mleko po flaški. Problem je nastal, da si sedaj načrpam samo 80 ml na vsaki dve uri iz obeh dojk, izmenično dojim punčko in poizkušam fantka, mleka si pa izčrpam vedno manj. Punčka, ki se je dojila, cel dan ni zaspala, je jokala v intervalih. Nato sem ji dala en obrok Aptamil in zaspala je kot ubita. Skrbi me, da bom ostala čisto brez mleka, saj sem pred dnevi načrpala 120 do 130 ml, kar je bilo za dva obroka oziroma za oba.
Res vas prosim še za en nasvet, sem prebrala vselinke, pa ne najdem odgovora. Hvala vnaprej.

Rahelca, ali fantek sploh nikoli ne zagrabi in se torej še ne zna in ne zmore prisesati? Možno je, da se bo tega naučil kasneje. Če je tako, potem ju še ne boste mogli dojiti oba hkrati, torej sočasno, v istem trenutku (tandemsko – to sem imela v mislih) in mu za enkrat še ne bo koristilo, da bo deklica potegnila, sprožila izcejanje, mleko pa se bo obema izlivalo v usteca. V tem primeru je popolnoma vredu, da dojite deklico, fantka pa še dohranjujeta in kolikor bo mogoče učite oz. poskušate s prisesavanjem na dojko. Ne silimo nikoli, samo vadimo, poskušamo. Lahko vadite tudi s tem, da bo sesal vaš čist narobe obrnjen mezinček, ki ste mu pristrigli noht (če bo seveda buden in bo želel sesati, a se dojiti ne bo mogel).

Kaj pa tako, da bi npr. deklico podojili na eni dojki, drugo pa bi vedno izčrpali za fantka? Deklico bi vsakič podojili na drugi dojki in tudi črpali torej vsakič na drugi, zato da bi vam pomagala uravnovesiti tvorbo mleka na obeh dojkah (črpalka je pogosto namreč manj učinkovita od otroka).

“Sva se mučila kar nekaj časa, potem pa je bil že tako lačen, da sem mu dala mleko po flaški.”
***Morda vama bo šlo bolje, če bosta vadila čez dan in vedno samo tedaj, ko bosta oba pripravljena in zadovoljna. Če so dojenčki hudo lačni in jokavi, je zelo verjetno, da podoj ne bo uspel, zato ne vztrajamo, zgolj poskusimo in kar odnehamo, pa spet poskusimo drugič.

Če menite, da deklica ni dobila dovolj mleka in da je vse skupaj prehudo breme, vsekar olajšajte si situacijo tako, da boste zmogli. Morda vam bo z dvojčki prav prišlo nekaj več rutine. Mamice so poskusile nekaj možnosti:
– Ena mati se je odločila, da bo dojila/hranila v nekem rednem razmaku, podojila enega otroka le na eni dojki, drugo dojko počrpala (poskusila je, ali je bilo mogoče počrpati še kaj na dojki, kjer se je dojil močnejši otrok) in nato nahranila s tem svojim mlekom šibkejšega. Če sta bila otroka nemirna, je legla in poskusila pristaviti oba na dojko le za umiritev in tolažbo, pri čemer si je vedno zadala omejen obvladljiv in znosen čas (npr. 5, 10, 15 min). Če sta bila otroka ta čas nemirna, jokava in mati utrujena, je oba nato še dohranila s prilagojenim mlekom.
– Mati dvojčkov, ki sta se zbujala različno, se je odločila, da bo dojila vsakega posebej. En dan je enega dojila ves dan na eni dojki, drugega pa je poskušala na drugi. če ni šlo, je drugo dojko črpala. Da bi povečala tvorbo mleka je po podoju črpala tudi dojko, na kateri se je ravnokar podojil večji otrok in nato zadremal.

Črpanje je težka naloga. Nekatere mamice opažajo, da veliko bolje črpajo z baterijskimi kot ročnimi črpalkami. Teh je na našem trgu že veliko. Morda bo laže, če boste en dan črpali eno dojko in dojili na drugi? Poskusite. Ali vas črpanje zelo utruja? Ponavadi povečamo tvorbo mleka znato že s tem, če en dan simuliramo poskok v rasti in črpamo bistveno pogosteje, ko smo budni in nimamo dela z otrokoma, lahko tudi vsako uro ali na pol ure, pri čemer so časi črpanja lahko kratki (pomembno je več stimulacije). če menite, da vas črpanje spravlja ob vso energijo in voljo, kar ni redek pojav, pa bo morda koristilo prav nasprotno, da črpate raje na 3 ali 4h in tedaj malo dlje, ko bosta dojki polnejši, dojite, kolikor bo mogoče, da bodo vaši dnevi bolj obvladljivi.

Ali ste pred dnevi 120-130 črpali tudi na 2h? Kako deklica lula in kaka? Morda se deklica že dobro doji in svojo “porcijo” (kljub joku, ki ni znak težav z mlekom!) vendarle dobiva na dojki? Ali lahko spremljate njuno napredovanje redno, vsak teden? Če da, dopišite, kako jima gre ob koliko mleka/dojenja in okvirno dodatka na dan? Lahko so še drugi razlogi za jok, ki jih je včasih treba reševati ločeno.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Mojca, hvala za odgovor. Pred dnevi, ko sem si načrpala 120 oz.130 ml, sem črpala iz obeh dojk na 3 ure. Zdaj se še deklica težko doji, izgleda da bo res nekaj na tem, da so otročki zmedeni, če pijejo mleko po flaški. Ampak bom še poizkusila dojit. Da bi jima vsaj 1 mesec lahko dala svoje mleko!!

Otročka se redno tehtata, ko sem pretežno dojila, jima je teža narasla v enem tednu in sicer fantku za 288g, deklica pa malo manj, kar je super. Deklica stalno joka, ko ji dodam Aptamil zaspi, drugače pa stalno išče. Če jo držim v naročju obrača glavo proti dojki in odpira usta. Zato mislim, da je lačna. Blato odvaja na dva dni, lula pa normalno. Drugače sta dvojčka vredu, edino količina mleka me skrbi.

Mojca imam še eno vprašanje. Veliko je napisanega o položajih dojenja dvojčkov, videna pa samo slika položaja žog. Ali je mogoče kje link, kjer je možno videti še več položajov dojenja dvojčkov hkrati? saj bi sama poiskala, pa sem preveč zaposlena z dojenjem enega, kaj šele dveh. Hvala tisočkrat.

Rahelca, če prav računam, je 120 na 3h prazaprav enak izkupiček načrpanega mleka kot 80ml na 2h (obakrat okoli 240ml na 6h). Če se v dnevu do dveh takega povečanega tempa črpanja količina ne bi dvignila nad 80ml, je morda manj stresno in utrujajoče za vas, če ostanete na črpanju na 3h. Če se je v tem času deklica res začela vidno bolje dojiti, potem pa imate ob isti načrpani količini vseeno verjetno mleka več tudi z njeno pomočjo.

Ko ste pretežno dojili, je fantku težav v 1t narasla kar za 288g?! To jekrasno (minimum je 110-115g na teden, povprečje pa 170g na teden) in tudi malo manj je še vedno odlično. V takem tempu ste lahko prerpičani, da je tvorba mleka pri vas primerna. Težava ostane seveda pri vas ta, kako čim bolj zmanjašati težave deklice, da ne bi toliko jokala. Morda stalno išče:
– ker jo napenja, ima kakšne prebavne težave (dojenčki jih imajo pogosto)
– je zelo čustvena in se ne zadovolji s tem, da bi bila ločena od vas zato dojenje zanjo pomeni nadomestno popkovino (kaj pa duda namesto dodatka ali da bi jo kdo nosil in umirjal nekaj časa, da se vi odpočijete ali posvetite nekaj minut sebi ali samo fantku, če vas on tedaj rabi?)

“Deklica stalno joka, ko ji dodam Aptamil zaspi, drugače pa stalno išče. Če jo držim v naročju obrača glavo proti dojki in odpira usta. Zato mislim, da je lačna.”
***Če boste s tehtanjem potrdili, da deklica napreduje dobro ali celo tako odlično, kot ste napisali, in to ob dojenju, potem zagotovo ne gre za to, da bi bila lačna. Je pa dejstvo, da deklica morda potrebuje sesanje za druge svoje potrebe, ki so prav tako zelo intenzivne (nelagodje, prebavne težavice, potreba po varnosti in bližini, močna potreba po sesanju, ki včasih traja nekaj prvih tednov skorajda nenehno)… Včasih si je mogoče pomagati z dudo, drugič z nošenjem, zibanjem, tretjič otrok vse zavrača in hoče le dojko. Boste videli, kaj lahko naredite. Pri dudi moramo paziti, da otroka ne držimo predolgo stran od dojenja, kajti mnogi novorojenčki se morajo za dobro napredovanje dojiti zelo pogosto. Dobra novica je, da se po začetnih tednih takega vedenja dojenčki večinoma unesejo in dobijo vsaj nekaj ritma.

Teko je dati nek splošen napotek, kako dojiti, kajti če ima kateri od otrok težave pri pristavljanju in sesanju, je včasih bolje, da se mati posveti le enemu otroku hkrati. Dojenje obeh otrok hkrati včasih postane lažje takrat, ko sta dvojčka že malce večja in se znata že dobro dojiti. Dojenje obeh otrok istočasno pa ima vendarle tudi zelo pomembno prednost (poleg prihranka časa), saj je povečanje ravni hormona prolaktina pri tandemu precej višje, kar pozitivno deluje na tvorbo mleka. To pa je še posebej pomembno pri materi, ki želi povečati svojo mlečno zalogo.

Žal so vsi videoposnetki tandemskega dojenja dvojčkov, kolikor sem včeraj zvečer preiskala po netu, plačljivi ali opisani le z besedami, kar sva že obdelali tudi midve. Je pa nekaj slik:
Tule imamo dve nazorni sličici dveh različnih položajev slovenske mamice dvojčkov: http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_14._DOJENJE_DVOJČKOV (krajše)
http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_twins.html (nekaj skic in še ena podobna fotka kot naša)
Pomagate si lahko s kako tako blazino, nekatere mamice pravijo, da je pri dvojčkih skorajda nepogrešljiva, no, vsekakor je treba otroka dobro podpreti in si narediti položaj udoben: http://www.rika123.com/dvojcki.html

Možni položaji v tandemu še na kratko in opisno iz članka o dojenju dvojčkov:

Kombinacija položaja “zibelke” in položaja “ameriške nogomente žoge”:
Vsedite se vzravnano. Prvega otroka položite prek naročja v t.i. položaj zibelke, drugega otroka pa vzporedno z njim na drugo dojko, v položaju ameriške nogometne žoge, njegova glavica je podprta s trebuščkom prvega otroka. Pod svoje komolce in pod otroka namestite blazine, da vam bo udobno. Ta položaja sta zelo dobra pri otrocih, ki imajo težave pri pristavljanju.

Križ-kraž položaj
Vsedite se vzravnano. Oba otroka sta povprek preko materinega naročja v položaju zibelke; prekrižana drug prek drugega. Prvi otrok je stisnjen k materi, drugi otrok pa k prvemu otroku. Glavici otrok sta v višini materinih podlakti, tako da sta njuni glavici rahlo nagnjeni nazaj v času pristavljanja. Blazina pod materinim komolcem pomaga podpirati spodnjega otroka.

Vzporedni položaj
Vsedite se vzravnano, otroka sta obrnjena v isto smer, vzporedno drug ob drugemu. Eden od otrok je v položaju zibelke, povprek čez materin trebuh. drugi otrok je s pomočjo blazin postavljen vzporedno, mati pa mu z roko podpira glavico.

Dvojni položaj (ameriške) nogometne žoge
Sedite vzravnano. Oba otroka sta v položaju ameriške nogometne žoge, pod ritkami sta podprta z blazinami ob materinih bokih. Višje kot namestite blazine, višje bosta otroka, lažje bo za vaš hrbet. Materi bo lažje tudi, če bo nogi dvignila na nižji stolček ali pručko. ta položaj je še posebej udoben za matere, ki so imele carski rez, ker teža otrok ne pritiska na rano.

Otroka ob strani
Sedite vzravnano. Dojenčka ležita materi ob strani, na boku, tako da gledata drug proti drugemu, nogici imata pri materi v naročju. Mati naj si za oporo namesti blazine za hrbet in pod otrokovi glavici. V tem položaju ima mati lahko celo prosti roki!

V – položaj
Mati napol leži, napol sedi plosko na hrbtu, glavo si podpre z blazinami. Glavici otrok sta ob straneh prsi, zariti vanje, njuni telesi oblikujeta črko V, ko se v materinem naročju dotikata s koleni. Ta položaj je še posebej udoben za nočna dojenja.

Trebušni položaj
Mati leži na trebuhu, opira se na komolce. Otroka ležita vzporedno pod njo na hrbtu.

IN ŠE NEKAJ KRATKIH PREDLOGOv MATERAM ZA LAŽJE ŽIVLJENJE Z DVOJČKOMA:
– ne bodite plahi, sprejmite vso pomoč, ki se vam ponuja, obiski lahko grejo v trgovino na na tržnico, pripravijo obroke, pobrišejo kopalnico, zamenjajo plenice, nosijo dojenčka, ki je nemiren in potrebuje le telesno bližino
– poskusite spati, ko spita otročiča, ali si privoščite sproščujočo prho leže v kadi
– če ste zaskrbljeni oz. potrebujete občutek varnosti, da je otroka dobro napredujeta, zapisujte si podatke o številu podojev, času sesanja, pokakanih in polulanih pleničkah ter napredovanju na teži za VSAKEGA od njujni, kajti podatkov je preveč, da bi si jih lahko zapomnili
– jejte zdravo, lahko hrano, sadje, zelenjavo, sire ipd., ne odrekajte se zdravi hrani v prid otrokoma, pijte dovolj, vendar ne pritiravajte s pitjem tekočin v prid otrokoma ali da bi imeli več mleka, izogibajte se kofeina, teina, čokolade in drugih poživil, kolikor je mogoče
– ne umivajte in preoblačite ju prepogosto; vsak dan jima umijte obraz in ročice, ni pa ju nujno vsak dan okopati in povsem preboleči; preblečite ju ob kopanju oz. ko so oblačila umazana od izločkov in bruhanja
– ne dvomite v svojo sposobnost dojenja dvojčkov zato, ker imajo drugi ljudje okoli vas premalo informacij in glasno dvomijo, ali je dojenje dvojčkov sploh zvedljivo; odgovorite lahko: “Oba napredujeta vredu, torej imata mleka dovolj.”

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Sem mati dvojckov nedonosenckov rojeni v 35 tednu.Mene zanima, kaj naj naredim, ko se oba dojita, eden popije vec drugi manj potem kolikor mi cas dopusca to je proti veceru si skusam crpat pa mi ne gre vec kot 20-30ml,da bi imela vec mleka dosti za oba. V Lj pa sem na elektricno vcasih dobila tudi do 50ml pa se to redko.

Ko se podojita dam pa se dodatek ampak kljub dojenju spijeta se povrhu 60ml ali vec.Ponoci nekako neceta piti pri meni, ker so ju v bolnici v Lj navadili piti samo po flaski sele v Nm sta se zacela dojiti prej pa strogo po flaski.Patronazna pa je rekla, da naj ponoci dam jest samo po flaski

Kaj naj naredim, da bo vec mleka? Vem da bi mogla si sproti crpat sm kaj ko se razlicno zbujata da sploh ni casa crpat.Takrat ko je mir pa skusam pocivat to je pa redko ker sta zdaj bolj budna kot prej.

Blato opravita vsake toliko ne vsak dan,lulanje pa je skoz.

Hvala za vas odgovor

Lep pozdrav

Marja

Marja, pozdravljeni!

Vaša dvojčka sta se rodila v 35. tednu. Zelo bi mi koristilo pri odgovarjanju, če dopišete še:
– koliko sta zdaj stara dvojčka
– ali sta bila po porodu zlatenična, zelo zaspana, sta morda šibko sesala
– koliko podojev imata lahko in koliko časa traja aktivno sesanje na dojki pri podoju
– koliko dodatka prejemata približno vsega skupaj v 24h
– ali imate kakšen podatek o napredovanju (porodna, najnižja, zadnja izmerjena teža)

Preden vam dam kakšen konkreten predlog, pa pripenjam in toplo priporočam tole branje, morda boste našli kaj korisntega, če bo sploh čas brati. Če branje ne bo šlo, povejte, bom malo več napisala direktno.

Dojenje dvojčkov, trojčkov, … :
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_14._DOJENJE_DVOJČKOV (krajše)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2799&t=2752 (daljše)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=392&t=392 (izkušnje mamic)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978699 (izkušnje mamic)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4836435 (2t, šibkejši ne zmore, položaji – slike & opisi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4729114 (polno dojenje dvojčkov, utrujenost, 4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979823 (povezave in zgodbe v angleščini)

Dojenje nedonošenčka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979110 (članek)

Nasveta, zakaj bi dajali ponoči samo po steklenički, ne razumem. Ponoči se dojenčki včasih zelo lepo in mirno dojijo. Ne vem, ali so kaj utemeljili ta predlog. Morda zato, da vi lahko spite in ju nahrani kdo drug? Včasih to mamici ustreza, drugič ne, za spodbujanje dojenja in boljšo tvorbo mleka pa je bolje, če se dojenček čim pogosteje pristavlja, tudi ponoči. Priporočamo vedno najprej dojenje, če gre, potem dodatek.

Ni nujno, da je črpanje edini način, odvisno, kako aktivna sta otroka na dojki. Včasih je pri dovolj budnih in aktivnih dojenčkih možno lažje povečati stimulacijo dojk s pogostejšim dojenjem, menjavanjem strani, ponujanjem vsakemu obe dojki… odvisno, kaj je mogoče. Dodatek pa ne bi nikakor zniževali nenadno, če ga je več, ampak ocenili situacijo in videli, ali ga lahko postopoma varno znižujemo, dojenje pa izboljšujemo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close