Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Visok krvni tlak

Visok krvni tlak

Spoštovana Tanč!
Lepo prosim za Vaše cenjeno mnenje. Naš starejši sin (7 let) je bil včeraj z razredom na sistematskem pregledu in cepljenju. Edini v razredu se ni pustil cepiti in je, baje, tulil kot žival. S cepljenjem bomo že uredili, peljal ga bo mož, skrbi pa me nekaj drugega, namerili so mu namreč 130/70 pritiska, kar se mi zdi zelo visoka vrednost že za odraslega, kaj šele za 7-letnika. Visok je 120 cm, težek 22,7 kg, torej ni pretežek, je nekako na tisti sredinski črti, če gledamo diagram rasti in teže. Bi lahko bilo razburjenje in t.i. “sindrom bele halje” vzrok za visok pritisk, ali je to razlog za obisk pri zdravniku in nadaljnje preiskave? Od šolske zdravnice nismo dobili nobenih navodil glede tega.
Naj omenim še to, da je bil sin pri letu in pol operiran in ob prebujanju iz splošne anestezije doživel nekaj napadov paroksizmalne supraventrikularne tahikardije. Pol leta pozneje ob pregledu pri kardiologu ni bilo opaziti nobenih nepravilnosti na srčku, a se mi včasih zdi, da mu srce bije hitreje kot, recimo, meni. Sta hitrejše bitje srca in povišan pritisk morda povezana?
Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovore in Vas lepo pozdravljam.

Povprečen krvni tlak 7 letnega dečka, ki je visok 120 cm (med 25. in 50. percentilo po višini) je 95-97/56-57, dopustni najvišji 111/72. Za meritve krvnega tlaka uporabljamo posebne-ožje manšete. Če otroku enkrat izmerimo višji krvni tlak, potem bi bilo dobro kontrolirati meritev (pa ne doma, če nimate otroške manšete) in jih ponavljati. Če je sicer zdrav, njegovo srce v redu, ima tipne vse periferne pulze (na obeh rokah, v dimljah), potem se lahko sledi krvnemu tlaku tudi daljše obdobje. Obvestite otrokovega zdravnika (če to ni šolski zdravnik, ki je opravljal sistematski pregled) in se dogovorite, kako boste kontrolirali krvni tlak.
Hitro bitje srca morate opredeliti-koliko točno je to na minuto. Meritev naj bo opravljena v mirovanju, otrokov srčni utrip pa je normalno še nekaj hitrejši od odraslega.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close