Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija alergija- kožni in krvni testi

alergija- kožni in krvni testi

Spoštovani!

Moj osemmesečni sin je danes imel kožne teste na osem alergenov, na Pediatrični kliniki. Vse je bilo negativno, kri so mu vzeli, vendar so rekli, da bodo izvidi šele po mesecu in pol. Ker sem mislila, da bo zdravnica kaj povedala po jemanju krvi, jo v tistih parih minutah, ko je pregledala kožne teste, nisem nič spraševala (ona pa je samo povedala, da je vse negativno). Tudi zato, ker sem bila izredno presenečena, da je vse negativno, saj ima sin občasno izredno grde izpuščaJE, čeprav se sama držim stroge diete (dojim), pa tudi on seveda ne dobiva mleka, mlečnih izdelkov, jajc….

Zato me zanima, ali so pogosto, po vaših izkušnjah, pozitivni krvni testi, kljub negativnim kožnim. In kaj naj zdaj, ali naj jem vse kar do sedaj nisem (mleko, mlečne izdelke, jajca, svinjino, oreščke…)?
Če ni alergija, kaj naj bi potem bilo, koža občasno izgleda kot bi ga opeklo sonce (to tudi drugi ljudje mislijo, ko ga vidijo)?

Hvala za odgovore

iris2

Običajno so kožni testi tisti, ki nedvomno pokažejo alergijo, torej to, da ima otrok poleg nagnjenosti k alergiji (atopija) tudi znake alergije (kožne, črevesne, na dihalih). Krvni testi pa nam glede na višino povišanih IgE govorijo samo o nagnjenosti k alergiji, otrok pa lahko tudi nima znakov. Alergija je lahko tudi navzkrižna, torej so znaki prisotni, ko je telo izpostavljeno dvem alergenom naenkrat, ki pa vsak zase ne povzročata težav, vendar je ta praktično nedokazljiva.
Najboljši alergijski testi so opazovanje mamic. Same najbolje pogruntajo, kaj škodi otroku. Načeloma pa v tej starosti kravje mleko, jajce in pšenica.
Če je v družini nagnjenost k alergijam, potem se dietnih navodil držite, da čim kasneje otrok pride v stik z alergeni.
Sicer pa počakajte na izvide in mnenje alergologa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Sama sem imela isti problem. Tudi moj sin je imel vedno vedno vse kožne teste negativne, krvni pa so bili od njegovega 2 leta naprej ves čas pozitivni (najprej mleko in beljak, kasneje še pšenica). Zdaj imamo izboljšanje (pri 6,5 letih), vendar je imel v mesecu dni po preizkušanju teh stvari kar naenkrat urtikalni posip po nogah in licih. Zdaj smo dali še enkrat skoz kožne teste – zopet negativno, čakamo pa še izvide krvnih testov.
Upam, da se ne bo ponovila zgodba, ki smo jo že doživeli, namreč vmes smo lahko uživali vse potem pa spet vse stran.

Upam da sem ti pomagala, sicer se pa zanesi na svoje občutke.

Spoštovani!

V torek sem vam pisala o testih na alergijo, isto noč pa je malček skoraj vso noč prejokal. Takoj zjutraj sem ga peljala pediatrinji, ki ni nič ugotovila (pljuča v redu, prav tako grlo in ušeska). Čez dan je sin bil še razmeroma v redu, saj je veliko spal, vmes sem večkrat naredila paro v kopalnici. Ponoči pa se je stanje poslabšalo, saj je spet kar naprej jokal. Zjutraj sem ga spet peljala pediatrinji, ki je rekla, da gre za bronhiolitis in mu dala inhalacije fiziološke, ventolina in kisik. Poslala je naju na Infekcijsko, kjer sva bila dva dni. Prosim za vaše komentarje za sledeče:

– na infekcijski je dobival inhalacije fiziološke in ventolina (nikoli kisika), saj je zdravnik rekel, da sicer ventolin dajo pri sumu na astmo, sin pa naj bi jih dobival zaradi alergije. Ali vi tudi pri alergikih dajate ventolin?

– zdravnica pri sprejemu je rekla, da možno da gre za reakcijo na testiranje, saj sin pred tem ni bil bolan, le parkrat je mogoče kihnil, zdravnica na oddelku je rekla, da povezave ne vidi

– zdravnika na infekcijski (tistega, ki je predpisal ventolin zaradi alergije) sem vprašala, če po bronhiolitisu res ostanejo pljuča bolj občutljiva in dovzetna za prehlade, pa je rekel, da ne verjame, povedal je, da so neke študije na to temo, vendar on misli, da je ozadi industrija (domnevam, da je mislil na farmacevtsko)

Pa še to: ali so parne inhalacije (para v kopalnici) enakovredne inhalacijam fiziološke iz električnega inhaltorja, za katerega razmišljamo, da ga kupimo?

lep pozdrav on hvala za odgovor

iris2

POzdravljeni, iris,
Ventolin je zdravilo za astmo, če pa slišimo nad pljuči piskanje, damo lahko Ventolin kot poskus. Če se po njem zanesljivo stanje izboljša, je to zelo sumljivo za astmo, ne za samo alergijo.
Testiranje je vnašanje alergenov. Otrok ima lahko takojšnji tip preobčutljivosti-alergije, kot jih nekako laično razumemo, lahko gre pa tudi za kasnejši tip, ki nastane zapoznelo, v nekaj dneh. Na kontroli pri alergologu morate to omeniti.
Ne vem, katera industrija bi bila v ozadju bronhiolitisov, saj bronhiolitis itak ne zdravimo z ničemer drugim kot s kisikom. Zagotovo pa so dihala otroka po prebolelem bronhiolitisu bolj vzdražljiva. Ni tako, da je otrok bolj dovzeten za prehlade, pač pa pri prehladu zarqadi prevzdražljivih dihalnih poti lahko piska (tako kot pri bronhiolitisu, vendar nima bronhiolitisa).
Parne inhalacije so premalo in ne nadomestijo inhalacije na inhalator.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close