Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija venska tromboza in pljučna embolija

venska tromboza in pljučna embolija

Spoštovani!

Brat, star 75 let in sicer telesno v dobri kondiciji (brez težav s holesterolom ali visokim krvnim tlakom, nekadilec), je bil od 16. do 20. 5. hospitaliziran na kardiološkem oddelku KC, kjer so s preiskavami (srčna kateterizacija, rentgen pljuč, ultrazvok srca in vratnih žil) ugotovili aortno insuficienco in blago povečanje levega prekata. Na koncu je oddelčna zdravnica odločila, da operacije na aortni zaklopki ne bodo izvedli in da naj se brat izogiba hujših telesnih naporov. Oktobra je naročen na ponoven ultrazvok, predpisali pa so mu tudi BioPrexanil 5mg 1X dnevno, katerega odmerek naj po 14 dneh poveča na 2 tableti na dan. Včeraj pa mi je zaupal, da mu je 2 dni po preiskavah otekla leva noga, hkrati se je pojavila tudi bolečina. K osebnemu zdravniku ni hotel, zato je doma počival in tretji dan so težave praktično popolnoma izginile.

V zdravstvenem priročniku sem zasledil, da je po operacijah oz. posegih in nekajdnevem mirovanju razmeroma pogosta globoka venska tromboza, katere zaplet je lahko seveda pljučna embolija. Ker je od tega minilo že skoraj 10 dni, Vas sprašujem, ali je nevarnost mimo in je BioPrexanil 5mg 2X dnevno zadosten odmerek antikoagulanta, ali pa bi moral brat obiskati zdravnika in tam dobiti nova navodila.

Za odgovor se Vam vnaprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam,

Primož iz Ljubljane

Primož, jaz sem laik, vendar mislim, da ni mimo. Bratranec, star 26 let; je mesec dni po operaciji bil ponovno hospitaliziran, ko so mu po enem tednu ležanja v bolnici ugotovili, da je imel pljučno embolijo. vaš brat naj kar gre k zdravniku in to čim prej.

Težko bi se odločil za diagnozo globoke venske tromboze, če je oteklina izginila praktično “čez noč”. Škoda, da ni vaš brat šel na pregled k izbranemu zdravniku, ki bi zanesljivo postavil pravo diagnozo. Bolnik naj nadaljuje z dosedanjo terapijo in naj bo pozoren na morebitne nove pojave na nogi.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close