Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Zbadanje, mravljinci

Zbadanje, mravljinci

Moj mož, star 32 let, je pred par dnevi med vožnjo začel tožiti, da ga že par tednov zbada pri srcu, kmalu zatem me je prosil, če lahko jaz peljem namesto njega in tožil zaradi mravljincev po celi levi roki, v glavi (?!) in nato še v desni roki. Imel je tudi krče, zategnjene mišice v zgornjem delu telesa, vratu, prsne mišice (pri srcu).Dežurna zdravnica mu je naredila EKG, izmerila pritisk in rekla, da se je to zgodilo zaradi stresa, dala injekcijo (ne vem česa) in ga poslala domov.
Naslednji dan je skoraj ves dan prespal, popoldne, ko smo se peljali v avtu, se je ponovilo, mravljinci, zbadanje, neznosen pritisk v glavi. Roke (dlani) je imel ledeno hladne, bil je bled, rumenkast. Pri dežurnemu vse bp, pritisk 120/60. Krče je zdravnica razložila s tem, da so mišice dobile preveč kisika, saj je hodil in globlje dihal.
Osebni zdravnik je presodil, da gre za ukleščen živec, mu dal napotnico za ortopeda in rentgen hrbtenice. Na napotnico ni napisal nujno, zato je tudi težko dobiti termin pregleda (šele čez par mesecev) – kljub temu, da mož ni sposoben voziti in tako tudi ne hoditi v službo.
Skrbi me, ker izredno veliko spi, prespi večino dneva in kar naprej zeha, kar je tudi omenil zdravniku. Po kosilu je spil požirek kave in takoj občutil mravljince, zato sem mu predlagala, naj si izmeri pritisk: 159/104, utrip 54.
Po dobri uri je pritisk nižji (115/69, utrip 54). Zjutraj se počuti čisto v redu, čez dan pa se počutje slabša, zbadanje stopnjuje.
Sicer je zdrav, zaradi službe tudi redno na zdravniških pregledih in v gibanju (redna vadba, ne pretirana). Bi moral nazaj k zdravniku, ga prositi za krvne preiskave? Hvaležna bom za vaše mnenje – nismo vajeni, da bi bilo z njim kaj narobe in smo vsi skupaj toliko bolj zaskrbljeni.
Hvala!

Pozdravljeni!
Glede na opis, bi lahko velik del težav pojasnil z anksioznostjo-tesnobo in/ali depresijo. Nezavedno prehitro dihanje glede na potrebe telesa lahko povzroči mravljince po telesu (okrog ust, po rokah, lahko tudi drugje), če se te težave nadaljujejo, lahko nastanejo tudi krči ali nezavest. Mehanizem ni toliko “preveč kisika” kot je preveč izdihanega ogljikovega dioksida. V napisanem bi težko našel težave, ki bi jih lahko pojasnil ortoped. Stalna utrujenost, pretirano spanje (v kombinaciji še z drugimi simptomi) so pogosto znak depresije. Merjenje pritiska ob “napadu težav” pogosto vzbuja napačen vtis, da jih je povzročil previsok tlak in ne obratno.

V glavnem: napisane težave ne kažejo na bolezen srca ali ortopedske težave, zaradi verjetne depresije in/ali tesnobnosti je vredno obiskati zdravnika, saj gre za stvari, ki jih je možno zdraviti, kar zadeva preiskave (če bo njegov zdravnik ocenil za potrebno) je lahko smiselen pregled ščitničnih hormonov.

Če sem bil slabo razumljiv ali pa imate še kakšno vprašanje, se oglasite!
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za vaš odgovor.
Tudi sama sem najprej pomislila na napad panike, a bil je popolnoma miren. Dihanje ni bilo nezavedno prehitro, ampak je začel ob vedno hujšem zbadanju počasi globoko dihati. Naslednji dan sem ga prepričevala, da lahko najde vzrok v sebi, pa mi je zatrjeval, da se sicer dobro počuti, da sama vem, da nima nekih težav in da ga sploh ni bilo strah, srce mu ni razbijalo, ni imel občutka, da ne more dihati ali kaj podobnega. Res trenutno nimamo kakih posebnih težav, smo zdravi, kakor tudi sorodniki, lahko bi rekla, da smo srečna družina.
Vseeno bi bila vesela, če bi se z gotovostjo lahko reklo, da je fizično zdrav in šele nato iskali pomoč kakega psihoterapevta.
Težave s srcem bi lahko izključili? Pritisk mu niha, od normalnega pa do 160/105. Njegova mama in sorodniki po njeni strani imajo težave z visokim/nihajočim pritiskom, mama jemlje zdravila.
Na začetku sem rekla, da se zmerno giba, a če prav razmislim, je športnik, v službi pogosto pretečejo npr. 10 ali več km, med vikendom kolesari, običajno kaki dve uri skupaj, pogosto gre na kak hrib.
Razmišljala sem tudi o preteklih zdravstvenih težavah – pred tremi leti je na morju imel odrevenel vrat na levi strani in močne bolečine v levi roki. Dežurna zdravnica ga je poslala v bolnico, rekli so, da se je nahladil s klimo v avtu in jemal je tablete proti bolečinam.
Bolečino občuti tudi pod levo pazduho, malo nižje in pritisk v glavi, glavobol – včasih je ob tem spil kavo, zdaj je ne.
Ne zdi se mi apatičen oziroma depresiven, veliko se smeji, rad bi šel ven, načrtuje, kaj bi počeli, a že na poti k zdravniku se mu v avtu stanje poslabša. Zjutraj se dobro počuti, čez dan je slabše, še posebej, če sedi, oziroma je v avtu.
Še vedno precej spi, tudi čez dan po par ur.
Opravičujem se, ker sem tako dolga, a težko je čakati, da bo bolje, še posebej, če ne veš, kaj je vzrok težav.
Hvala še enkrat.

“izključiti” kakšne bolezni po netu seveda ne morem, le malo verjetno pa se mi zdi, da bi bile opisane težave posledica kakšne srčne bolezni. Depresija v širšem smislu ali napadi tesnobe niso nujno povezane z žalostjo ali “živčnostjo”, še manj s tem, da bi bilo težave videti že kar “na obrazu”. Tudi dihanje je v mirovanju hitro prehitro in ni nujno že na daljavo videti, kot hlastanje za zrakom. Seveda je možno “skakanje pritiska”, a merjenje je smiselno v “miru”, po počitku in ne ob t.i. napadih, ko so izmerjene vrednosti praviloma višje. “Skoki” pritiska so pogosta pritožba tudi ljudi, ki si ga (pre)pogosto merijo. Poleg tega moževi skoki pritiska ne pojasnijo nobene od omenjenih težav. Zadeva ni nujno povezana z okoliščinami v družini in ste lahko srečna družina kljub vsemu!
So pa tovrstne težave pogosto obvladljive v ambulanti splošnega zdravnika in običajno ni potrebno ukrepanje psihoterapevtov. Nisem pa uspel izluščiti bistvenega tazloga, zaradi katerega ni sposoben za delo?

T.i. telesna bolezen se mi zdi v vašem primeru torej manj verjetna. Seveda je za zdravljenje potreben precej bolj poglobljen (oseben) pogovor, lako tudi določene preiskave (kot rečeno ščitnica, osnovne krvne preiskave) za izključitev bolezni, ki bi lahko prispevale vsaj k delu njegovih težav.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni ponovno!
Naj povem, da se mož že čisto v redu počuti, tudi spi ne več podnevi – skratka, vse je po starem. Danes je imel rtg hrbtenice in pregled pri ortopedu, ki pa mu je naročil, naj gre NUJNO k nevrologu zaradi suma okvare piramidne proge.
Vprašali ste po bistvenem razlogu, zakaj ni sposoben za delo – v tistih dneh je (poleg tega, da je naprestano spal) imel občutek mlahavosti, nemoči. Pri vožnji se je vsakič začelo mravljinčenje v levi roki (kot bi s komolcem butnil v občutljivo točko), ki se je širilo še v desno roko – cel zgornji del telesa je bil “mravljinčast”, zbadanje pri srcu, ledene roke, napetost, zategnejenost, krči mišic. Vožnje ni bil sposoben nadaljevati in glede na to, da se vozi v službo 100 km v eno smer, tudi do delovnega mesta ni mogel.
Vesela sem, da je zdaj v redu, hkrati pa upam, da bodo našli vzrok njegovim težavam.
Lep pozdrav!

Me veseli, da je bolje!
Vsekakor pa vedno več šteje mnenje tistega, ki je vašega moža pregledal, kot pa tistih, ki ga nis(m)o, torej vsekakor ne opustite predlaganega pregleda! Vesel bi bil kakšne povratne informacije! Lep večer!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close