Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Negativna odločba za starševski dopust – je pritožba upravičena?

Negativna odločba za starševski dopust – je pritožba upravičena?

Obračam se na pravnike, kakšne so kaj možnosti pri pritožbi na CSD oz. ministrtrstvo v zvezi s konkretno mojo vlogo za očetovski dopust, ki mi ga je CSD zavrnil.

Situacija je takšna – ker s punco nisva poročena in zato ob rojstvu otrok avtomatsko nisem še bil uradni oče, sem očetovstvo priznal cca mesec po porodu (prej ni bilo možno), očetovski dopust pa koristil tik po porodu. Po pravilih se pa tega ne sme, kot so me zdaj opozorili, pred tem (in celo ob oddaji vloge) pa me na dotičnem CSDju ni nihče opomnil – vlogo so sprejeli, zdaj pa – mesec kasneje – negativna odločba. Težava je še večja v tem, da sem medtem menjal službo in bom v prejšnji službi za nazaj dobil neplačan dopust – tako bom ob denar in tudi dopust.

Torej pravniki – zanima me, ali sem ob zame administrativni napaki in površnosti delavke (zakaj pa so tam, če niti ne pregledajo vlog, ki jim jih v naročje oddam) na CSD upravičen do odškodnine (bodisi denar, bodisi dopust), če vložim pritožbo na ministrstvo.

Očetovskega dopusta ne smeš koristiti dokler ne dobiš odločbe! Tvoja napaka!

Hja… zdaj to res kaže, da je, ampak a me niso na CSD na to dolžni opozoriti, ko jim oddam vlogo? In v tem primeru na licu mesta odrediti, da to ne gre in istočasno niti sprejeti vloge?
Na to me namreč res čisto nihče ni opozoril, pa sem istočasno priznal očetovstvo in oddal vlogo za dopust z datumi, ki so se že iztekli…

Tudi pri naju je bila situacija taka, vendar je očetovstvo moj partner podpisal, takoj ko sva s hčerko prišli iz porodnišnice in še isti dan uredil vse na CSD-ju. Da zadeve en mesec ni bilo mogoče urediti torej ne verjamem???

Če se z delodajalcem nisi zmenil o koriščenju očetovskega dopusta kljub temu, da nisi imel odločbe CSD-ja zdaj ni upravičena nobena pritožba!!!

Več ”pameti” prihodnjič

Ja, ni bilo mogoče urediti – punca je bila praktično ves čas v bolnici – 8 dni po porodu zaradi carskega reza, nato 5 dni doma a po navodilih zdravnika obvezno doma, nato pa spet 10 dni v bolnici, na CSDju pa so mi rekli, da sam tega ne morem urediti in naj prideva skupaj.

Pamet? Hja… sam vsega ne morem vedeti, ravno zato pa zamerim CSDju, da me na to niso opozorili niti po telefonu, niti ob oddaji vloge (z bivšim delodajalcem sem se zmenil za koriščenje OD in ga tudi izkoristil, samo da bo ta OD zdaj postal INPD…). Zakaj potem CSD in ženske notri, če teh informacij ne dajo od sebe?

Mi je žal, da se ti to dogaja, a vsem podobnim v poduk, tebi pa za prihodnjič:

v takih primerih se očetovstvo v prisotnosti obeh lahko podpiše tudi PRED porodom. Preverjeno!!!!!

Res je – na drugem CSDju so mi to zdaj potrdili, na dotičnem pa predhodno rekli, da naj se oglasiva po porodu, da pred porodom to ni možno. 🙂

pri nam so tudi rekli da se ne da prej podpisat saj rabiš datum rojstva otroka in njegovo matično številko. poleg tega pa morata še oba starša podpisat

inna,

mi smo to brez problema podpisali prej, potem samo matičarki v porodnišnici poveš, KJE je bilo očetovstvo podpisano in je zadeva rešena. Mi smo podpisali na CSDju in ne na matičnem uradu!

Mi smo šli na CSD in na matični vprašat, če bi lahko priznanje očetovstva prej uredili, pa so nas povsod zavrnili in povedali, da se očetovstvo pred porodom lahko ureja le v izrednih primerih, npr. če mora oče na misijo in bo v času poroda odsoten.
Vem pa, da je bilo že govora o našem CSD (Nova Gorica) tudi na forumu, in tudi takrat forumovka ni nič dosegla. Saj gospa na CSD je bila prijazna, vendar ima verjetno taka navodila.
Tako da ni povsod enako. Odvisno s katerega konca si doma, na žalost.

"Za dežjem vedno posije sonce."

Evo, takoj pisat Gregorju Virantu, pa naj to poštima! Ista pravila za vse, prosim!

OK, hvala za odgovore… mislim, da bom na odločbo dal kar pritožbo, saj mi je prijazna delavka z drugega CSDja nazorno povedala, kje in kaj so na “mojem” CSDju zgrešili, saj so me od samega začetka do konca napačno usmerjali in na koncu nepravilno vlogo še sprejeli.

Kot pa že iz zgornjih odgovorov razberemo, ima vsak CSD svoje interne dogovore (priznanje očetovstva pred porodom…)…

no, vsaj enkrat smo poročeni na prednosti, pa četudi zgolj moralni. Nam ni treba ničesar dokazovat in podpisovat.

Jao, tole s priznanjem otrka je men tak podn… Ampak – tvoja napaka. Kaj pa si razmišljal en mesec, mimogrede?

Bil sem pri punci in tamalih v bolnici – mimogrede, in o tem tudi obveščal CSD. V tem mesecu je bila samo 5 dni doma s striktnim navodilom zdravnikov po ležanju.

Saj zato pa tudi ne sprejmem razlage, da je to moja napaka, saj so mi izrecno rekli, da pred porodom ne smem priznati očetovstva (pa se ga očitno lahko)… kakorkoli – dovolj kiksov so naredili, da se lahko (upam da učinkovito) pritožim.

Tvoja napaka je edino to, da si koristil “kao” starševski dopust brez odločbe!
Tudi če bi sedaj dobil pozitivno rešeno, pač odločba ne velja za nazaj ampak od tistega datuma, ki piše na odločbi naprej!

…pa poroči se, predno dobiš drugega otroka 🙂 Boš avtomatično uradni oče.

Hm hm… misliš tretjega… tokrat sta bila 2 v paketku :))

Belo
ti se vsekakor pritoži, kaj bo odločeno boš pa potem videl ko bo ministrstvo spisalo odločbo. Ugibat a bo pozitivno rešeno ali ne nima smisla – sem malo vprašala v službi (delam na ministrstvu) pa so samo skomignili z rameni… Ti kar pošlji pritožbo pa boš videl…

New Report

Close