Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Pridobivanje teže

Pridobivanje teže

Pozdravljeni,
Naj omenim, da sem zadevo že preverjala na forumu, vendar enake nisem zasledila. Pomagala sem si tudi že s tabelami rasti za dojenčke, ampak nisem našla tako natančnih, poleg tega pa ne vem kolikšna so dovoljena odstopanja. Naj preidem k bistvu: Imam punčko, staro 25 dni. Porodna teža je bila 3540g, ob odpustu iz porodnišnice pa je tehtala 3290g. Po treh tednih odpusta ima punčka 3820g, kar pomeni da je v treh tednih na teži pridobila 530g. V več različnih literaturah sem zasledila, da bi dojenčki v tem obdobju morali pridobiti od 210 do 225g na teden. Zanima me, če menite, da je deklica na teži pridobila premalo in ali bi se morali oglasiti pri pediatru. Naj omenim še to, da jo polno dojim. Čez dan jo hranim na vsake tri ure, ponoči pa se zbudi na štiri ure, vmes jo ne hranim. Omenila bi, da se pokaka od 3x do 4x na dan (kar veliko) in tudi lula precej. Dojiva se toliko časa, da sama odstavi glavico. Med obroki večino časa prespi, malo “sitka” le nekaj minut po obroku, ker jo po moje zvija, saj je bolje takoj, ko ima vetrove (ko je, namreč pogoltne tudi kar veliko zraka). Zanima me torej kaj menite o teži naše punčke in kaj storiti, če se premalo redi. Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni, elcek,
novorojenček pridobiva povprečno 20-30 g dnevno, včasih tudi manj (npr. 16 g dnevno), pa smo še vedno zadovoljni.
Vaš prirastek teže je popolnoma v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Jaz bi pa na tem mestu vprašala tudi glede teže pri moji punčki. Čez 9 dni bo stara 3 mesece. Porodna teža 3820 g, danes tehtana 5400 g.

Pred 14 dnevi je imela 5196 g, prejšnji teden 5360 g, danes pa 5400 g, se pravi da je v zadnjem tednu pridobila samo 40g zato me to skrbi. Hranjena je po flaški z BEBA 1 z dodatkom Rižolinota (zaradi prekomernega polivanja in ugotovljene močne kisline), dnevno ima 5 obrokov, poje pa različno od 100 ml do 150 ml. Vem, da je pri majhnih dojenčkih minimalno pridobivanje na teži tedensko 100 g. Kako pa je potem to z večjimi dojenčki?

Ali je smiselno tedensko tehtanje ali je boljše na daljše obdobje (14 dni)? Ali bi me moralo zaradi nezadostnega pridobivanja na teži v zadnjem tednu kaj skrbeti? Je potreben obisk pri P?

Hvala in lp

Teža napreduje primerno. Lahko je prišlo do manjšega zastoja pridobivanju na teži, vendar to zdrav otrok nadomesti. Če nima nobenih drugih težav (ne zavrača hranjenja, nima driske, prehudih krčev ali napenjanja), bo najverjetneje vse v redu. Pri pediatru imate verjetno v kratkem preventivni pregled, do takrat lahko mirno počakate (če je drugače brez težav).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat vam pišem v zvezi z mojo hčerko in njeno težo. 16.10 sva bile na kontroli teže – 5.570 g. V torek, 21.10 sva bile ponovno pri pediatrinji zaradi prvega cepljenja, tam so jo tudi tehtali, teža je ostala enaka 5.570 g, moram napisati, da hčerka dnevno popije (zadnji teden) 600-700 ml dnevno (5 obrokov), mislim, da je količinsko še vedno zadovoljivo, vendar ne vem zakaj ne pridobiva na teži? Nima drisk, ne poliva, blato odvaja 1x dnevno, ampak takrat kar precej. Danes sem jo tehtala na domači vagi za otroke in je pokazalo 5.550 g, me je kar groza, ker je pokazala še manj kot v torek pri P. Ne vem kaj bi bilo lahko narobe, da ne pridobiva na teži… Naslednji torek imava ponovno kontrolo teže, če ne bo nič pridobila oz. če bo še kaj izgubila, predvidevam da naju bo verjetno P napotila v bolnico…

Hvala in lp

5 obrokov je za 3,5, skoraj 4 mesečnika premalo. Bolje je, da bi jih imela 6. Dnevna količina mleka naj bi znašala povprečno 840 ml mleka, če bi imeli 6 obrokov torej 140 ml na obrok.
Teža najverjetneje ne napreduje zaradi premajhnega vnosa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ja saj to je problem pri njej, da ne spravim več kot 5 obrokov na dan, ker drugače mi odklanja hranjenje, zato se tudi hraniva na 4,5-5 ure. 6 obrokov na dan po 140 ml ne bi nikoli popila, sem že probala. Tudi sedaj mi za obrok popije tam od 100 – 150 ml in nič več, prej manj kot več…

Ja, vendar je za normalno napredovanje teže to pač premalo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Razumem, vendar takšne količine hčerka ne spravi, ker mi z jezikom ven poriva cucelj in tako je zadeva s hranjenjem zanjo končana. Podrem ji kupček in ji ponudim še enkrat, vendar z jezikom odriva cucelj ven… Se vrtim v začaranem krogu, po eni strani vem da premalo poje količinsko, po drugi strani ji pa ne morem na silo tlačit flaško v usta, ker bo še to zbruhala kar je pojedla… Glede na to da ima potrjen kisli refluks in dobiva Ranital 2x/dan, ter ji mleko gostim z Rižolinotom, res ne vem kaj lahko naredim, sem čisto na koncu z živci, ker noče jesti tako kot bi morala…

Hvala vam za vse vaše nasvete

Morda vseeno poskusite dati le 100 ml na obrok, vendar na 3 ure, potem pa počasi višati obrok po 10 ml dnevno, morda boste potem prišli počasi na priporočeno količino. Verjetno takoj ne bo šlo, mogoče bo kakšen dan ali manj celo manj popila, kot bi sicer, ampak poskusiti se mi zdi primerno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

vljudno prosim, če lahko pokomentirate pridobivanje teže moje hčerke:
– rojena 38t 3/7, imela sem gestacijski diabetes z dieto
– teža ob rojstvu 2.900 g, 50 cm, glava 34 cm
– odpustna teža 2.710, ob odpustu blaga zlatenica
– prvi pregled pri 5t 2/7 teža 3.990 g
– drugi pregled pri 13t 2/7, teža 5.280 g, 60 cm

Naj dodam še, da smo v porodnišnici pričeli z dodajanjem AM, ker je bila deklica zaradi zlatenice velika zaspanka in je na dojkah takoj zaspala. Ko sva bili odpuščeni, sva doma do 4t kombinirali dojenje in hranjenje po steklenički z mlekom, ki sem ga izčrpala. AM sva dodali mogoče vsega skupaj 10 krat. Od 4t naprej se izključno dojiva. Deklica ima 8-9 obrokov dnevno, ponoči se hraniva 2-3 krat. Naj omenim še, da deklica redko sama pokaže, da je lačna, hraniva se večinoma na mojo pobudo. Ker me pridobivanje teže že iz porodnišnice kar naprej skrbi, sem poskušala še s kakšnim dodatnim obrokom ali sem med obroki poskušala s kompresijo pa se je vedno končalo z obilnim polivanjem. Mleka mislim, da imam dovolj, saj deklica do konca podoja aktivno sesa, potem pa se sama na hitro odstavi. Če jo poskušam pristaviti nazaj, se upira. Polije občasno, večinoma pri podiranju kupčka ali pa, če jo prehitro poležemo. Polulana je vedno, ko menjamo pleničko, cca. 7-8 krat dnevno, blato odvaja 2-4 krat dnevno, vedno gorčične barve, brez sluzi.
Vem, da je v prvem mesecu pridobila več kot dovolj (najbrž se pozna, da smo jo hranili po steklenički). Kaj pa naslednje dva meseca, je to dovolj? Pediatrinja na pregledu teže ni posebej komentirala, vprašala je le, če deklica kaj poliva.
Koliko bi morala pridobivati v naslednjih mesecih, da me ne bo non-stop skrbelo?

Pridobivanje na teži je primerno, deklica se drži svoje rastne krivulje pridobivanja na teži.
V starosti 4 mesecev pričakujte težo 5800, pri 5 mesecih 6300-6500 in pri 6 mesecih 6700 do 7 kg.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,
če dovolite, bom kar nadaljevala in se navezala na moje zadnje vprašanje. Še vedno me skrbi pridobivanje teže moje deklice. Pri zadnjem pregledu pri 19t2d (4,5) mesecih je bila njena teža 6010g, dolžina 65 cm. Do takrat je teža v redu napredovala. Pri današnjem tehtanju, sicer na domači kuhinjski vagi, pa smo namerili 6140g. Danes je deklica stara točno 5 mesecev. Skrbi me, ker je v pol meseca pridobila le 130g. Smo pa imeli od pregleda pri 3 mesecih (s cepljenjem tudi proti rota virusi) nekaj težav s krvavimi nitkami in sluzjo v blatu, zato smo vmes deklico testirali z odvzemom krvi, preverili smo viruse v blatu in alergijo na KM, jajca in pšenico. Vse je bilo negativno. Od 4-5 meseca starosti težav z nitkami nismo imeli (razen enkrat minimalno po obilnem kakanju), se je pa pojavljala sluz v blatu, vendar je bilo blato vseskozi normale barve. Deklica sicer odvaja od 2-4 krat dnevno, kadar so se pojavile nitke pa tudi 5-7 krat. Tudi sluzi v zadnjih dneh ni več. Naj omenim, da je deklica po cepljenju pri zadnjem pregledu (pri 4,5 mesecih, tudi cepljenje proti rota virusu) malo več polivala pa tudi malo jo že matrajo zobki. Veliko se slini in stoka, ko grize. Je pa kakšen dan malo bolj jokava.
Ali sem upravičeno zaskrbljena? Naj jo peljem na tehtanje v zdravstveni dom, ali naj še počakam? Z uvajanjem goste hrane sem mislila še malo počakati, sploh ker smo imeli sum na alergijo, zdaj pa ne vem, če bi vseeno začela uvajati riževo kašico za večerjo? Sama se sicer kljub negativnim rezultatom testa na alergije izogibam KM, oreščkov, svinjine, morskih rib, jagod…

Seveda pojdite na tehtanje v ZD.
Uvajanje GH začenmo z zelenjavo, ogljikovimi hidrati in hitro tudi z mesom. Gostenje mleka je drugotnega pomena oz. ni tako pomembno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close