Najdi forum

pomoč-amniocinteza

Danes sem imela NS. V pričakovanju, da bo vse v redu sem šokirana, ker imam povečano tveganje 1: 122 (zaradi moje starosti 29 let). Ginekologinja (moje ni, ker je na dopustu) mi je predlagala, da grem narediti test amniocinteze.
Ali mi lahko katera, ki je tudi to naredila pove kaj več o tem oz. kakšen je bil rezultat na koncu, ali ste se sekirale.
Še bolje ali obstaja kakšna tema na to, jaz trenutno nič ne najdem, sem čisto zmedena.

Hvala vsem za pomoč!

Zdravo,

amniocenteza ni test ampak postopek s katerim pridobijo nekaj plodovnice (amnijske tekocine, torej vode, ki obliva dojencka). V plodovnici plavajo tudi celice dojencka in v njih vidijo ce gre za kaksno kromosomsko napako kot npr. Downov sindrom in drugo, vendar potrebujejo priblizno 14 dni da dobis izvid.
Sama amniocenteza ni noben bavbav. Z iglo te picijo v predel pod popkom pod nadzorom UZ in igla gre skozi kozo in nato skozi maternico do plodne vode. Ne boli kaj posebej, je hitro gotovo, potem pa moras se ves dan mirovat. Seveda ni cisto brez tveganja. Menda se pri 1% nosecnic zadeva zaplete in lahko pride do splava. Ni veliko tveganje glede na tvoj izvid NS…
no odlocitev je vednop tvoja…
Jaz sem prestala amniocentezo brez tezav.

LP in dosti srece.

Zdravo!
Najprej nekaj linkov:

dr. Pušenjak:

forum Nosečnost:

Kje pa si bila na NS? Mogoče bi bilo dobro še kakšno drugo mnenje, ker se mi zdi trditev, da je tveganje visoko zaradi starosti malo za lase privlečena (tudi sama sem imela v nosečnosti 29 let). Mogoče se spomniš, če so omenjali nosno kost?

V glavnem, najprej se pomiri. Vem da je težko (tudi moja nosečnost je bila vse prej kot lepa, še v 28 tednu so mi diagnosticirali vnetje plodovne vode in mi je gin. povedal, da za otroka ni rešitve, zame pa tudi ni 100% siguren, pa imam zdaj doma zdravo in živahno pikico) a misliti moraš na sončka ki raste v tebi! Tako kot ni vsak frizer dober frizer, ni vsak ginekolog dober ginekolog. Žal. In po mojih izkušnjah je treba dobre pri nas isakti z lučjo! Torej, če je res omenila visoko tveganje samo zaradi starosti bi šla jaz definitvno najprej po drugo mnenje.

Držim pesti zate in tvojega sončka!

Ne nobene nosne kosti ni omenjala. Otrok je prav lepo razvit in ima vse dele in organev tej starosti. Mi je pa izmerila NS 2.7 in po izračuno na mojo starost izračunala rizik 1:122.

V glavnem me je prestrašla, ker v prvi nosečnosti je bilo vse vredu.

Hvala vsem za odgovore!

Aja še nekaj, ginekologinja ima pridobljeno licenco za izvajanja NS.

Ne spomnim se cisto najboljse, ampak leta 03, ko sem bila jaz noseca in na NS, vem da sem dobila 2 meritvi. Ena meritev je bila 1:7866, druga pas 1:320…takrat sem bila stara 27 let… in prva meritev je bila meritev glede na nuhalo, oz riziko glede na otrokove parametre, druga pa glede na moje parametre ( starost )….

Glede na to, da ima gin licenco jaz ne bi iskala drugih mnenj….predvsem zato, ker ce ti bo potem nekdo izmeril NS manj kot 2.7 (kar se gotovo da, saj je merjenje z UZ podvrzeno subjektivni oceni) kaj bos naredila, komu bos potem verjela? Pa tudi NS se izmeri natancno le v ozjem casovnem obdobju, kasneje kot gres so manj natancne meritve in bi vse skupaj prineslo le se zmedo.
Ce se ne bos odlocila za amniocentezo, te bo do konca nosecnosti grizel dvom glede Downa, (vsaj mene bi, je pa res da smo razlicni)…glede na to, da si verjetno nekje 3 mesece noseca, pa je to veliko casa do poroda….in stres gotovo ni dober za dojencka.

To tvoje tveganje ni ocenjeno zgolj na osnovi starosti (to bi bilo pri tvoji starosti verjetno okoli 1 proti 600)! Sama starost 29 let ni povezana z vecjim stevilom kromosomskih anomalij (sele po 35 letu je vecje tveganje), pac pa ravno zato ker upostevajo meritev NS pri izracunu tveganja imas definitivno povecano tveganje in neproblematicna prejsnja nosecnost zal nima zveze s sedanjo.
Pogovori se z ginekologinjo in ji enostavno zaupaj. Predvsem pa se ne sekiraj, ker tudi ce bos imela amniocentezo, bos potem lahko povsem mirna, da nima dojencek kromosomskih anomalij.

LP in se enkrat vso sreco!

Pri takem rezultatu NS pojdi absolutno na amniocintezo!
Visoko tveganje (1:122) je povezano s povečano debelino gube, ne pa s tvojo starostjo.

Sem šla preverjat moj izvid, ki be bil:
starost 35 let: tveganje 1:222
korigirano tveganje (kombinacija starost-nuhalna): 1:2207

Na podlagi tega rezltata sem se odločila, da ne grem na amnio. Vendar me je do konca nosečnosti po malem “glodalo” ali bo vse OK.

Če bi bila ponovno noseča, bi šla 100% samo na amnio.

Hvala punce, zlate ste!

Sem se že dokončno odločila. Grem na AC in sicer 1.9. sem naročena! Pa bo kar bo! Upam na najboljše.

Nekaj še! Ali je imela katera prej tudi genetski posvet ali nekaj podobnega? Ker sem dobila za to tudi napotnico?

Sporočim rezultat, ko zvem kakšno je stanje..

Čao!

jaz sem šla na amniocintezo in sicer v ordinacijo k dr.Brezigarjevi, kjer mi je poseg opravil dr.Pušenjak. Pred posegom sem imela tudi posvet z dr.Brezigarjevo (ena izmed glavnih za genetiko). Tam si seznanjen s celim postopkom amniocinteze, pa malo statistike ti povedo, pa tebe sprašuje o tvoji odločitvi, pa o boleznih v družini te sprašujejo. Torej, pogovor čisto dobro dene.

Jaz sem šla na amnio samoplačniško, verjetnost na nuhalni je bila, glede na prvo nosečnost, pač dosti večja (a še vedno premajhna za napotnico)in ker smo imeli en primer mongoloidnosti tudi v družini (čeprav naj ne bi bilo dedno), sem to pač opravila. In vesela sem, da sem, ker sem bla do konca nosečnosti čisto skulirana in skrbi, v zvezi s kromosomčki mojega otročka, nisem imela več.

Želim ti, da se vse srečno izteče tudi zate!

Meni je G rekla, da če je NS pod 2 mm, potem priporočajo še drugo mnenje ali amniocintezo…drgač pa ni panike baje!

Tako da sem prepričana da bo vse zelo lepo, boš pa pomirjena!

??? mogoče si pa mislila nad ne pod?

jaz bi se pa najprej le vprašala, kaj mi bo amniocenteza pomenila???
Kajti, če tako ali tako ne boš šla delat splava (oziroma rodit) v 5 mesecu nosečnosti (približno), kakšen je potem smisel amniocenteze..(razen tega, da lahko splaviš po amniocentezi…zdravega dojenčka-to bi si sama težko odpustila….Torej greš delat amnio le zaradi tega, da boš splavila, če bo kaj narobe…?
Ali zato, da bo TEBi fajn, ker boš točno vedela, kako je, in kako bo…In zato, da bo tebi fajn, mora otroček skozi preiskavo, v kateri lahko tudi umre…

Težko. Sama imam pač mnenje, da je brezveze drezat v nekaj tako enkratnega, pa karkoli že bo…verjeti je treba v dobro…ne bi si upala na preiskavo, ki mi ne zagotavlja, da bo opravljena tako, da bo otrok 100% preživel…kajti če bi umrl zato…da bi sebi/indrugim/ in nemvemkomu še zagotovil ”mirne” živce naslednje 4.5 mesecev…ne vem no, to je pa brezveze…saj lahko se med porodom (največkrat se takrat) itak kaj zakomplicira, kaj pa potem???Če se npr. otrok ne porodi pravočasno, pa mu znmanjka kisika itd…pa je vseeno prizadet…kaj boš pa takrat naredila? Vse se zgodi z namenom, zato ni na nas, da se nekaj brezveze pregledujemo…razen, kot sem že napisala, če veš, da takoj ko boš zvedla, da ni vse v redu, da ima Downow sindrom, ali kaj podobnega; boš takoj šla naprej na ”čiščenje”. Jaz vidim samo v tem smisel…tako, da se je treba prej res odločit, ne pa it kot….grem pač na preiskavo, da bom potem bolj mirna…to je bedarija…malce bolj premislite o tem.

Larica, oprosti, ampak natrosila si en kup neumnosti.
Ker ne mislim odpirat nove teme “splav da ali ne”, ne bom komentirala, da “se vse zgodi z namenom”.

Strinjam se edinole s tem, da če si odločena donosit otroka s kromosomsko napako (najpogosteje je to Downov sindrom, ker so ostale tako hude, da plod odmre že v prvih tednih nosečnosti), potem delat kakršenkoli test (invaziven ali neinvaziven, presejalni ali tak pri katerem je rezultat 100%) nima večjega smisla. V takem primeru je tudi hodit na NS in DHT oz THT popolnoma brezveze.

Če pa več, da boš plod s kromosomsko napako splavila, potem ima amniocinteza še kako velik pomen. Tak, da 0,5% tveganje za splav še kako odtehta možnost, da se ti rodi otrok z DS:

Zapleti pri porodu s katerimi strašiš nosečnice pa so hvalabogu tako zelo zelo redki, da si dandanes nobeni nosečnici ni traba več s strahom čakat poroda.

Kaj pa presejalni hormonski testi???? So nenevarni nosečnici IN plodu, rezultat pa je zelo zanesljiv? VPRAŠAJ!

Sicer pa tudi jaz v nobenem primeru ne bi (in nisem) šla na nobene preiskave, tudi na nuhalno ne. Ker enostavno VEM, da se ne bi nikdar in nikoli zmogla odločiti za splav, sploh ne tako pozno. Ker to ni več nikakršen splav, ampak porod nezrelega otroka. Ker nobena diagnoza ni 100% in ker poznam dve mamici, ki sta kljub vsej “zanesljivosti” preiskav, rodili in usmrtili zdrava otročka v 20. tednu. Kako hudo je bilo to zanju in za njuni družini – ne privoščim nikomur. Da ne govorim, koliko poznam takih, ki se jim je mešalo od hudega med čakanjem na izvid in je bil izvid k sreči normalen.

živjo ija-1 !!
V bistvu si napisala isto kot jaz, s tem da sem jaz še vse ”ponazorila” s primeri.
gre samo zato, da če si odločen, da boš donosil otroka s kromosomsko napako- potem delat kakršenkoli test je brezveze. Če pa se boš odločil za splav, potem pa ni…-tu se full strinjava.
Jaz sem samo še ponazorila, oz. želela bolj jasno povedati, da ta preiskava ni kar tako…da se hodi tja, kot menijo nekatere, le po ”mirne”živce” -to me moti, ko poslušam razne nosečnice, ki bi ”rade” vedele 100 procentov da se ”nimajo ničesar bati”..s tem razlogom SE NE HODI na amniocentezo….

Raje naj prej resno premislijo, ali BODO splavile otroka, če bo kaj narobe. IN ČE bodo…potem naj gredo na test. Drugače ne, ker (se strinjava ija-1?!) Je nesmiselno hodit tja.

Kar se pa tiče zapletov pri porodu…ne želim strašiti nikogar.

Ne, v večini stvari se ne strinjava, ampak to ni bistveno.

Bistveno je naslednje:
1) presejalni testi so neinvazivni testi, ki pa ti povedo z neko stopnjo gotovosti tveganje za DS
2) pri povečanem tveganju določenim s presejalnimi testi, kar 1:122 prav gotovo je, je edini način za dokončno potrditev amniocinteza
3) pri stopnji tveganja 1:122 je razen v primeru, da si se odločila rodit otroka z DS, edina trezna odločitev amniocinteza.

Če pa ne želiš nikogar strašit z zapleti pri porodu, ne vem zakaj v postu na temo amniocinteze pišeš o nepravočasnih porodih, komplikacijah povezanih s premalo kisika itd.
Zarodkov z dokazanim DS (in celo tudi rojenih otrok) je namreč neprimerljivo več kot tistih revčkov, ki celo življenje trpijo hude posledice zaradi zapletov pri porodu.

ija-1!

Ma si ti ena zategnjena babnica.
Ko ti pišeš kaj je bistveno, človek res ne ve, kaj je res bistveno, ker nalagaš, da komaj sama odkidaš….

Še vedno :
1) v bistvu se strinjava, da če nimaš namena rodit otroka z DS, se pravi, če misliš splavit takšnega otroka…potem moraš na amniocentezo ….in potem splavit, če je potrjeno, da ima otrok DS..
2) če nočeš splava pa :
a) sploh ne greš na amniocentezo, čeprav ti NS pokaže večjo riziko (ki je v večini primerov napačno zmerjena…)
b) sploh ne greš na NS, ker se velikokrat zmotijo, oz. tistih zarodkov ki so res z DS ne vidijo…

kar se tiče pa tvoje ”edina treznost je oditi na amniocentezo”-če imaš povišano NS…s tem se pa ne strinjam. To se mi ne zdi treznost. Treznost je, da se odločiš ZAKAJ boš šel na amniocentezo, saj ni čisto nedolžna preiskava!!!
O komplikacijah pri porodu pa ne bi govorila. ija-1 , pojma nimaš kakp so pogosti….imam enega takšnega otročička doma.

Oprosti,ampak na tvoje vprašanje zakaj bi šel na AC,če otroka ne misliš splavit imam odgovor:ZATO,KER JE ZA OTROKA z DS BOLJE,DA SE RODI STRAŠEM,KI SO PRIPRAVLJENI NA TO KAJ JIH ČAKA!

sicer nisem jaz vprašala, zakaj bi šel na ac…pa vendar je tvoj odgovor seveda PRAVILEN…s tem se tudi jaz strinjam…

New Report

Close