Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija 7 mesečnik – stalno vneto oko

7 mesečnik – stalno vneto oko

Spoštovana dr. Tanč,
prosila bi vas za nasvet oz. vsaj tolažbo. Naj povem, da sem poskusila tudi z iskalnikom, pa nisem našla podobnega primera.
Moj 7 mesečni sin ima že od rojstva vneto desno oko. Oko sicer ni rdeče, se mu pa zelo solzi, občasno se pojavi tudi prozorna mrenica, v kotičku pa se nabira rumeno-zelenkast izcedek. Zjutraj ima oko večkrat zlepljeno in zaradi mencanja se mu tudi okolica očesa pogosto vname in zateče.

Že v porodnišnici so naredili test za glivično okužbo in je bil le-ta negativen. Pediater je že v prvi posvetovalnici, torej pri 1 mesecu predpisal kapljice Tobrex, do zdaj sem porabila sigurno že 4 stekleničke, pa ni nič bolje. Stanje se občasno sicer izboljša in takrat s kapljicami preneham, pa se vnetje po 1 tednu sigurno zopet pojavi.
Pediater sumi, da ima sin zamašen solzevod (oziroma naj bi bila zaraščena mrenica), zato mu večkrat na dan s prstom “masiram” notranji kot očesa, umivam mu ga s sterilno fiziološko raztopino, pa se vnetje žal kljub vsemu ponavlja. (izogibamo se tudi prepiha, da le ne bi zadeve še poslabšali)

Baje dajo napotnico za okulista, da predre mrenico, šele po 1 letu ali še kasneje, prej da tega ne delajo. Malo me skrbi, da bi mu morala še pol leta ali več dajati kapljice, dvomim, da je to v redu za dojenčkove oči? Koliko časa je sploh priporočljivo dajati Tobrex? Morda obstaja še kakšen domač “zvarek”? :)) Kje sploh opravljajo take posege pri dojenčkih, res samo v Ljubljani?

Se opravičujem, ker sem natrosila toliko vprašanj, ampak naslednjo posvetovalnico imava šele čez 2 meseca. Čeprav bo očitno treba prej spet po kapljice. :((

Že vnaprej najlepša hvala za vaš čas in za odgovor!
LP z Gorenjske!

Pozdravljeni, Kleopatra1,
otrok ima zagotovo zožene solzevode, kar povzroča ponavljajoča vnetja. Običajno se zožitev z rastjo nekako do 1. leta sama popravi, če se ne, opravijo razširitev na očesni kliniki.
V tem času oko redno izpirate s fiziološko in ob vnetju zdravite z antibiotičnim mazilom.
Če Tobrex vedno pomaga in se oko pozdravi v 2-3 dneh, potem je zdravilo ustrezno. Če pa se s Tobrexom dolgo zdravi in ne popolnoma, priporočam odvzem brisa očesne veznice, da se določi bakterija in antibiotik, na katerega je občutljiva.
Pediater vas lahko počasi napoti k očesnemu zdravniku, ki bo ocenil stanje in napotil na očesno, če bo potrebno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dr. Tanč pa to širjenje oz. čiščenje solzevoda, delajo vedno in samo na očesni kliniki?
Kako poseg poteka? Je boleč?

Sprašujem namreč zato, ker imam tudi sama 7 mesečnega fantka, s katerim že vsaj 2 meseca obiskujem okulista, ki pa je po mojem mnenju opravil vse prej kot pregled malčka.
Obiskala sva ge že 4x in še nikoli ni pogledal očesa, vedno povprašuje le mene, celo to katero oko je vneto, da se ne vidi. Čeprav ob vsaki kontroli v RA in posvetovalnici, pač povsod drugje opazijo vnetje očesa, ki se kaže kot stekleno, solzno oko, včasih z izcedkom ki je kot malo večji zaspanček oz. vsake toliko se pojavi rumeno zelen izcedek. Kadar sva zunaj je stanje še veliko slabše, oko postane zelo solzno, sloze pa mu tečejo tudi po licu.
V bolnici so mu vzeli bris, vendar bakterije niso bile prisotne. Predpisal nama je Tobrex, da pač on ne more storiti kaj več, ker pač ne ve če je solzevod zamašen.
Vprašal je celo mene, kaj mislim, če je zamašen in če bi želela da mu ga sčisti, ker da je treba to čimprej opraviti, še pred pol leta, ker so kasneje otroci bolj nemirni in si tudi bolj zapomnejo poseg,….

Verjetno lahko tudi zdaj sredi “zdravljenja” zamenjam zdravnika?
Kako? Naj grem do os. zdravnika po novo napotnico in se naročim drugam?

Hvala

Pozdravljeni, Rožica*,
verjetno gre res za blago zožene solzevode. Ker ne opisujete gnojnih vnetij, verjetno kaj hujšega ni. Oči izpirajte s fiziološko (en poteg s sterilno namočeno gazo od zunanjega proti notranjemu očesnemu kotičku) ter večkrat dnevno masirajte notranji spodnji očesni kotiček. Z rastjo se zolzevodi pogosto sami popravijo, sicer priporočamo pregled pri očesnemu zdravniku okoli prvega leta. Bužiranje ali širjenje solzevodov se izvede samo na očesnem oddelku v bolnišnici, ker je otroka potrebno dobro prijeti, da ne opleta, poseg sam pa je končan v minutki.
Če ni gnojnih vnetij z zelenim izcedkom in zlepljenimi očmi, se splača počakati še nekaj mesecev.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš hiter odgovor.

Trenutno res da nimava hudih gnojnih izcedkov.
So pa bila prisotna od rojstva kar redno, v hudi obliki. Imel je zapacano celo oko, tako da je izgledalo kot nekakšne krastice okoli očesa, oko pa je bilo rdeče. Vnetje se je redno ponavljalo, čeprav se je stanje po nekaj dneh uporabe Tobrexa vedno vidno izboljšalo. Zato sva tudi bila napotena k okulistu.
Trenutno se vnetje v tako hudi obliki že mesec dni ni ponolvilo ima pa vsako jutro še vedno v kotičku očesa gnojni izcedek, čez dan se ne nabere ker mu večkrat očistim.
Opažam da ima veliko manj vneto oko, odkar redno masiramo očesni kotiček (solzevod).
Mu pa z pritiskom na solzevod skoraj vedno izstisneva, kot nekakšen zaspanec. Tako da verjetno res gre za zamašen solzevod.

Bom pa po vašem nasvetu še počakala z širjenjem, Saj se stanje izboljšuje. Se mi smili malček, ki bi mu bilo verjetno vse prej kot prijetno in se bojim, da bi se potem bolj bal zdravnikov.
Še enkrat hvala za vaš odgovor.

Lep dan.

New Report

Close