Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Motnje menstruacijskega cikla

Motnje menstruacijskega cikla

Spoštovani,
zdravim se za hipotirozo. Pojavile so se mi motnje menstrualnega cikla (zvišanje odmerka Euthyrox-a iz 62,5 na 75, meje THS so bile tako iz sredine bolj proti hiper.. vendar v mejah normale). Z mesecem decembrom sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet, ki mi jih je predpisal ginekolog – menstruacije so se mi pojavljale na cca. 18 dni. Zdaj so bile trikrat na 29-31 dni, tokrat pa se mi je znova pojavila na 18 dni. Ker si zelo želim zanositi (stara sem 33 let in še brez otrok), vas prosim za nasvet.. Kaj storiti s hormončki.. tokrat je prvi pojav mens. cikla po jemanju kontr. tabletk spet takšen, kot se mi je pojavljal prejšnje leto, če bi se to nadaljevalo kaj storiti..

V prvi fazi je treba verjetno preveriti TSH, kaj pa potem naprej? Je možno, da so se problemi pojavili, ker sem izgubila okoli 7 kg v obdobju pol leta (64 na 57 kg – več rekreacije, manj hrane zvečer), zdaj pa je morda doza Euthyrox-a glede na težo prevelika?

Lepo prosim za nasvet kaj storiti..

Spoštovani!

Vsekakor je potrebno preveriti raven TSH. Po prenehanju jemanja oralnih kontraceptivov je lahko menstrualni ciklus porušen še daljši čas, pričakovati pa je, da se bo uredil, če je bil reden pred pričetkom jemanja OK. Niste napisali kako visoki ste? Načeloma telesna teža ni tako nizka, da bi to povzročalo motnje menstrualnega ciklusa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

prav pred enim letom so se mi pojavile motnje menstruacijskega cikla, zato sem z oralno kontracepcijo začela.
Takrat mi je tirolog zvišal odmerek Euthyrox-a (dec. 06) iz 50 + 1/2 25 na dozo 75, da je bila vrednost TSH še bolj uravnana. Bila je nekje na sredini, meni pa so se začele pojavljati pogostejše menst. krvavitve, prekomerno potenje, vse to kljub OK vrednosti TSH. Kljub malem povišanju in morda sploh ni bila fora v tem, so se mi prav take težave kot zdaj začele feb. 07 – tokrat spet pogostejše krvavitve. Hormonov mi prejšnje leto niso preverjali, ginekolog mi je nato aprila “rešil” zadevo s tem, da mi je enostavno predpisal kontr. tabletke, ki mi bodo menstruacijski cikel “uredile”, prav takega mnenja je bil tudi tirolog. Ker pa bi zdaj želela zanosit, sem decembra s tabletkami prenehala. Zdaj cikel spet prehiteva. Visoka sem 1,70 m, ni šlo za drastično znižanje telesne teže,moji višini je primerna, glede na doziranje Euthyrox-a pa je morda zdaj odmerek prevelik? Bom šla preverit vrednost TSH. Pa vas potem še kaj povprašam.
Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Hipotiroza lahko povzroči motnje menstrualnega ciklusa.Glede na to, da nameravate zanositi vsekakor priporočam določiti TSH in ščitnične hormone in glede na izvid morda prilagoditi odmerek Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

vrednost TSH znaša 4,98. Ob doziranju 75 mg Euthyrox-a. (tablete sem vzela 26 ur pred odvzemom krvi).
Prosim za mnenje, koliko bi naj bil novi ustrezni odmerek Euthyrox-a.
Verjetno krajši menst. cikli niso povezani s TSH, verjetno bi le-ta vplival kvečjemu obratno, na redkejše cikle? Bi bilo torej smotrno preveriti tudi druge hormone? Sploh, ker bi rada šla v zanositev.

Prosim vas za odgovor in se vam hkrati zahvaljujem za pomoč.

Spoštovani!

Glede na to, da načrtujete nosečnost, in je ob Euthyrox 75 ug dnevno, TSH 4,98, priporočam zvišati Euthyrox na izmenomo 100 oziroma 75 ug dnevno. Vsekakor je potrebno ponovno preveriti TSH čez dva do tri mesece. Vzrok za krajši menstrualni ciklus je najverjetneje iskati drugje. Lahko, da gre še vedno za vpliv jemanja oralnih kontraceptivov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala!

Kar se kontraceptivov tiče, so bili prejšnje leto uvedeni ravno zaradi istega razloga. Da bi uravnali m. cikel. Nato je bilo 2-3 m. po njihovem jemanju OK, zdaj se men. cikel spet krajša.

LP

Pozdravljeni,

že tretje leto jemljen kontracepcijske tabletke Yarinna. Veliko ljudi, ki je prenehalo z jemanjem tabletk trdi, da se je telesna teža po prenehanju nekontrolirano zvišala. Ali je pri Yarinna kontracepciji,ki vsebuje manj hormonov, to tudi mogoče? Od česa je to odvisno?

Hvala za vaš odgovor!

LP
H

Direktne povezave med prenehanjem jemanja kontracepcijskih tablet in pridobivanjem telesne teže ne vidim. Več informacij o tem lahko poiščete na forumu gonekologija. Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Pred 10 dnevi so mi odkrili hipotirozo in dobila sem Euthyrox25,zdaj me pa zanima,ali se lahko vrednost zveča in za koliko mikrogramov?Se ne počutim nič boljše(zaspanost,utrujenost,težke noge,…..)Imam 53kg.THS 73.
Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Predvidevam, da ste že opravili pregled pri tirologu. Žal niste navedli vseh izvidov, vendar je pri vrednosti TSH 73 mE/l odmerek Euthyroxa 25 ug dnevno premajhen in ga je potrebno postpno zvišati. Priporočam Euthyrox 50 ug dnevno, dokler ne prejmete izvida tirologa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close