Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija alergeni

alergeni

Pozdravljeni!

Sem mamica 5 letnega sina s hudo obliko atopičnega dermatitisa. Dokazano ina alergijo na lesko, brezo, jelšo, pasjo dlako. Sami smo ugotovili, da mu škodijo tudi vse vrste E-jev in barvil. Kakorkoli, koža je katastrofalna. Sedaj sami poiskušamo ugotoviti kaj vse mu škodi.
Zanima pa me ali se lahko inhalatorni alergeni kažejo tudi skozi kožo, ki ni direktno izpostavljena zraku? Prav tako me zanima v kolikšnem času naj bi se pokazale alergije na koži?
Gre namreč zato, da smo mu dali v petek košček bele, bio (alnatura) čokolade. Malo ga je sicer ponoči srbelo, vendar ekcemov na koži ni bilo videti. V soboto popoldne smo bili dve uri zunaj, hodili smo tudi mimo lesk,ko smo zvečer pogledali kožo je bila katastrofalna. Po obrazu in rokah, pa tudi po pregibih kolen, komolcev polna ekcemov (urtik).
Zdaj ne vemo točno ali je kriva čokolada, ali leska.Prav tako me zanima, koliko časa se izloča mleko (tudi sojino)!?
S tem se ubadamo že od 6 meseca.
Hvala lepa za odgovor.

Pozdravljeni, india,
inhalatorni alergeni ne delujejo na stik. Gre za vdihovanje (cvetni prah, hični prah) in tvorbe protiteles IgE, ki povzročijo znake alergije. Lahko poslabšajo stanje na dotik, ni pa to ednini mehanizem. Skratka, ne glede na to, da kože ni izpostavljena direktno alergenu, je preko vdihovanja alergena sprožena alergijska reakcija in s tem znaki alergije. Znano je tudi, da so ljudje z alergijami zelo občutljivi na vse umetne dodatke, barvila in arome.
Glede na pozitivno alergijo na lesko je seveda taka reakcija možna in zelo verjetna. Pa tudi čokolada je zelo pogost alergen, sedaj ni možno reči, kateri alergen je krivec.
Običajno se koža popravi kasneje kot npr. dihala, ko izločimo alergen. Ni pa mogoče reči, da se to zgodi v 4 ali 7 dneh. Odvisno tudi od posameznikovega telesa. Soja je seveda tudi alergogena, tako da je bolje, da hranila, ki so pogosti alergeni pač izključite iz prehrane. Morda ne bo učinka, če so krivec inhalatorni alergeni.
Koža se običajno izboljša po 3-4 tednih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

POZDRAVLJENA!

PROBLEM JE NAMREČ V TEM, DA JE MOJ OTROK NA DIETI BREZ MLEKA IN JAJC TER MLEČNIH IN JAJČNIH IZDELKOV, POLEG TEGA IMA DIETO URTIKA III. dO SEDAJ SMO MU DAJALI SOJINO MLEKO, KI PA GA JE SEDAJ ZAČEL ZAVRAČATI.OVSENEGA IN RIŽEVEGA MLEKA NE MARA.ČOKOLADA JE BILA MIŠLJENA LE KOT PRIBOLŠEK ENKRAT NA TOLIKO.
SEDAJ SUMIMO TUDI JABOLKA.PROBLEM JE ŠE PREHRANA V VRTCU, KER NE VEŠ TOČNO KATERO STVAR JE JEDEL.
HVALA LEPA ZA ODGOVOR.

Se oproščam, ni bilo mišljeno kot kričanje (velike črke).

=))
Živ, India,
saj vas čisto razumem. In po nekaterih malo bolj liberalnih mnenjih naj bi otrok vseeno imel nekaj sladkega otroštva, četudi za ceno manjšega praskanja.
Jabolko je kar pogosto krivec, dajajte prekuhanega. Za vrtec pa imate erjetno potrdilo od zdravnika?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Da. Saj moram priznati, da imamo zelo super pediatrinjo, pa tudi alergologinjo in dermatologinjo. Vem, da hočejo najbolje. Tudi v vrtcu so zelo prilagodljivi pri prehrani, ampak se še vedno vrtimo v začaranem krogu.Ko že mislimo, da smo nekaj ugotovili, pa nas spet nekaj drugega vrže iz tira. Upamo na čudež , če ne prej pa v puberteti.
Hvala vam za vso pomoč na tem forumu.

New Report

Close