Najdi forum

Poškodba hrustanca – koleno

Pri artroskopiji kolena je bila ugotovljena poškodba hrustanca (1×1,5cm ter 2x2cm) in zmehčan hrustanec. Potrebna bo transplantacija.
Zanima me ali obstajajo postopki ali pripomočki, ki bi upočasnil oz. zaustavili propadanje hrustanca ali celo omogočali njegovo obnavljanje?
Kakšen je najbolj črn možen scenarij?

Hvala za odgovor in lp,
Ervin Kralj

Spoštovani,

transplantacija sklepnega hrustanca je dobra metoda za kritje defektov sklepnega hrustanca v primeru, če je hrustanec v okolici defekta dobro ohranjen.
Druga operativna možnost je mikrofrakturiranje, ki v nasprotju s prejšnimi trditvami, da po njem nastane le hrustančna brazgotina, v več kot 60% privede do nastanka sklepnega hrustanca, kar je podoben rezultat kot pri transplantaciji.
Vse meni znane metode, ki dokazano obnavljajo skepni hrustanec, so operativne.
Sklepni hrustanec, ki nastane po obeh operacijah, ni nikoli mehansko enakovreden tistemu, ki je bil na tem mestu pred poškodbo! Zato je pomembno obremenitve kolena zmanjšati, izogibati se predvsem večjim in sunkovitim: hoja navzdol, tek, skoki, nenadni gibi in prenašanje težjih bremen. Zmanjšanje takšnih obremenitev Vam svetujem tudi pred operacijo, saj se bo v nasprotnem področje resno poškodovanega hrustanca še razširilo. Z manjšimi obremenitvami NAJMOČNEJE vplivate na nadalnjo usodo vašega sklepa!
K počasnejšem propadanju sklepnega hrustanca dokazano prispevajo tudi preparati, ki vsebujejo glukozamin sulfat (priporočam vsaj 1500 mg dnevno). V naših lekarnah sta na voljo preparata dveh različnih proizvajalcev (kapsule in prašek).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

hvala za vaš odgovor. V zvezi z operativnim posegom (transplantacija kolenskega hrustanca) me zanima, kakšen je predviden potek rehabilitacije z okvirnimi roki ter možnimi posledicami.

Ker sem trenutno (bil) precej športno aktiven (smučanje, squash, rolanje, kolesarjenje) me zanima, kakšne so predvidene možnosti športnega udejstvovanja upoštevajoč uspešen operativni poseg in rehabilitacijo.

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Ervin Kralj

Spoštovani,

polna rehabilitacija po takšni operaciji običajno traja okrog 1 leta. Hrustanec, ki s to metodo nastane, mehansko in po strukturi ni povsem enakovreden hrustancu, ki je bil na tem mestu prisoten pred poškodbo.

Sam po takšnih posegih odsvetujem pogosto in intenzivno ukvarjanje s športi ali pa delovnimi obrememnitvami, ki zahtevajo sunkovite in večje obremenitve spodnjih okončin (tek, skoki, hoja navzdol, prenašanje težjih bremen). Menim, da je bistveno večja možnost, da se Vam prej razvijejo obrabne (degenerativne) spremembe v poškodovanem sklepu, če se priporočil ne držite.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close