Najdi forum

EKG izvid

Pozdravljeni,

star sem 30 let, konec septembra sem bil na zdravniškem pregledu za službo.
S strani zdr. doma sem prejel obvestilo, da so v EKG prisotne QRST abnormalnosti. Izvid je naslednji:

HR 73/min
Intervals: Axis:
RR 817 ms P 51
P 118 ms QRS 14
PR 152 ms T 54
QRS 110 ms
QT 358 ms P(II) 0.12 MV
QTC 398 ms S(V1) -1.00 MV
R(V5) 1.49 MV 5.61
Sokol. 2.50 MV

Na izvidu še piše: Sinus rhytm S1, S2, S3 pattern. Incomplete bundle branch block. Consider right ventricular hypertrophy. QRS (t) contour abnormality. Consistent with septal infarct probably old.

Vljudno Vas prosim če mi lahko razložite kaj vse to pomeni.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Peter

HR: srčna frekvenca 73 utripov na minuto
RR: časovna razdalja med utripi 817 ms – normalno pod 1000 ms.
P: 1,8 ms – čas, ko potuje električni dražljaj skozi preddvore (normalno do 100)
PR: 152 ms (normalno do 200)
QRS: 110 ms (normalen čas potovanja električnega dražljaja skozi prekate je do 110)

Navedeni podatki so najbolj pomembni pri ugotavljanju električnih dogodkov v srcu in funkcije srca.
S1 S2 S3 je podatek, ki ga dobimo v glavnem pri srcih, v katerih glavna os poteka bolj v levo.
Incomplete bundle branch block je podatek, ki pove, da je električni tok pri krčenju srca nekoliko moten (inkompletni desnokrčni blok) v desnem prekatu.

Mnenje: ugotovljene majhne motnje prevajanja dražljaja v srcu dopuščajo sum, da je desna stran srca nekoliko obremenjena. Tak izvid je lahko prisoten tudi pri zdravem srcu. Verjetno bi bil koristen kardiološki pregled za dokončno mnenje. Ni zadržkov za delo, ki ne zahteva prehudih telesno zahtevnih obremenitev.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za Vaš odgovor!

vem sa če jemo premastno hrano je to slabo za srce in kri. zanima pa me če se vsak dan mažen z mandljevim oljem z vitamini je to isto? slišala sem da 60% snovi ki si jo namažemo na kožo gre takoj v kri. bojim se da nebi zaradi tega dobila visokega holesterola ali kaj drugega. kaj mislite vi? najlepše hvala za vaš odgovor.

Vaše vprašanje me je presenetilo. Kolikor mi je znano olje, ki ga uporabiimo pri mazanju kože ne vstopa v krvotok. Količina olja, ki jo porabimo pri mazanju telesa je vsekakor premajhna, da bi vplivala na višino holesterola v krvi, tudi če bi vse olje vstopilo v kri.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

POZDRAVLJENI!
star sem 23 let in sem bil na zdravniškem pregledu kjer sem dobil neslednji EKG izvid.

SINUSNI RITEM SFR.63 / MIN., VERITKALNA EL. SRČNA OS, Q ZOBC DO 1 MM V 2,3 ,AVF, MOTNJE REPOLARIZACIJE VERTIKLOV.

Vljudno Vas prosim za odgovor

Najlepša hvala in lep pozdrav!

tom

Zobci Q2 in Q3 dopuščajo sum, da je en predel srca slabše prekrvljen, če trajajo 0,04 sekunde in če so tako globoki, da predstavljajo eno tretjino celotne voltaže QRS. Zobci Q v odvodu AVF so lahko povsem fiziološki.

Motnje repolarizacije ventriklov so v večini primerov fiziološke variante. Glede na vašo starost in na odsotnost (?) težva, domnevam, da so opazovane spremembe v EKG še v fizioloških mejah.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close