Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina obremenitveni test

obremenitveni test

Spoštovani,

zanima me kaj vse lahko pokaže obremenitveni test. Sama ga grem opravljat samoplačniško, ker imam neko čudno prepričanje, da z mojim srcem ni nekaj OK. Kaj vse lahko vidijo na obremenitvenem testu?

Hvala za odgovor!

Spoštovani!

Ker nič ne poveste, kakšne so te težave, zaradi katerih boste šli na obremenitveno testiranje, sicer ne bi sel reči, pa moram: Ne hodite na različne diagnostične preiskave, ne da bi vedeli, kaj od njih pričakujete. Aparati ne morejo nič pklazati in nič pomagati, če jih ne uporabljamo premišljeno. Seveda pa je še vedno oblje, da opraivte to preiskavo, kot pa kakšno drugo vsemogočno preiskavo, ki napiše, kaj je narobe s kom.

Obremenitveno testiranje je namenjeno potrditivi, da so bolečine v prsih posledica zoženih arterij v srcu. Kanidati za to so tisti, ki imajo bolečine v prsih ob naporu, v hudem mrazu, po jedi ali ob hudem razburjenju, in jim bolečina popusti po kratkem počitku ali zdravilu, namenjenmu širjenju žil v srcu. Pri tem morajo imeti dejavnike tveganja, da gre za to stanje. kadilci od 35. leta dalje, ženske nekadilke po menopavzi, moški po 40. letu, sladkorni bolniki po 35. letu…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Ker veliko kolesarim in hribolazim mi je zdravnica svetovala, nej grem na obremenitveni test, ker je v predelu srca zaslišala nek šum…pa me zanima ali gre ta test lahko na stroške zavarovalnice ali je samoplačniški, kako zgleda in kje se izvaja….

Spoštovani!

Če brez težav hodite po hribih, obremenitven test ne bo nič pokazal.

Pri sumu na angino pketoris, tj. zožitev srčnih arterij, gre v breme ZZZS, sicer lahko preiskavo opravite tudi samoplačniško.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Probleme imam z vrtglavico..zadnjič sem kolesarila po ravnem terenu, naenkrat me je zmanjkalo, ne spomnim se…spomnim se, da sm se zavedla v rešilcu…pretres možganov. Pa imam preko 4000km prekolesarjenih to sezono, 2x na Triglavu v avgustu….zavrti se mi tudi na vsem lepem, sredi trgovine….je smiseln obremenitveni test?

Spoštovani!

Za te težave ne. Verjetno vam pade krvni tlak.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

In kaj nej bi bil vzrok tega? V bolnici so mi vsako uro merili krvni tlak, je bil normalen…kako to preprečiti?

Spoštovani!

Kljub temu lahko začasno pade. Dodatnih idej nimam.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

hčerka, 14 let ima ugotovljen neškodljiv šum na srcu(po mnenju zdravnikov), na treningu (odbojka)med povprečno obremenitvijo,tek,ali igra z žogo(servisi) pa se ji je nekajkrat zgodilo,da ji srce nenadoma začne hitreje biti,čuti bolečino v žlički,prsih in pravi,da vidi dvigajoč prsni koš. Pri tem se močno ustraši…vse skupaj traja manj kot minuto…potem se popolnoma umiri…Naredili so ji ekg kmalu po tem,ker smo takoj odšli na urgenco(bp)..in UZ srca,ki ni pokazal anomalij…ali je obremenitveni test za njo smiselen?

Spoštovani!

Obremenitveni test zanjo ni smiseln, saj zmore mnogo več, kot je standard za njeno starost. Šum je zelo verjetno funkcionalen, kar pomeni ,da zaradi večjega pretoka skozi srce in ne zaradi bolezni.

UZ lodvrne vsak sum, da bi imela kakšno strukturno motnjo v srcu – odprtino ipd.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Star sem 21 let in sem se 10 let ukvarjal s športom.Nato so se mi pojavile težave z težkim dihanjem in razbijanjem srca, modrikaste okončine ,vrtoglavice, meglen vid ,suhe sluznice,bolečine v mišicah in sklepih, povišan krvni tlak .Ne morem opravljati vsakodnevnih opravil.Vsak najmanjši napor mi naredi zgoraj opisane težave.

Star sem 21 let in sem se 10 let ukvarjal s športom.Nato so se mi pojavile težave z težkim dihanjem in razbijanjem srca, modrikaste okončine ,vrtoglavice, meglen vid ,suhe sluznice,bolečine v mišicah in sklepih, povišan krvni tlak .Ne morem opravljati vsakodnevnih opravil.Vsak najmanjši napor mi naredi zgoraj opisane težave.

Spoštovani!

Vseh znakov ne uspem stlačiti pod nobeno diagnozo, a preveril bi delovanje ščitnice, sedimentacijo in krvno sliko, in če bi se vse to izkazalo za normalno, bi šel do endokrinologa, da bi preveril delovanje nadobistnic.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

star sem 34 let in nekadilec že 2 leti. Pred 9 meseci sem se začel ukvarjati z tekom. Na začetku krajše razdalje, nato pa vedno dlje. Na mesec pretečem okrog 40km. Opažam pa, da se zadnje čase po daljšem teku, recimo 5km ne počutim dobro, muči me predvsem huda žeja ki traja lahko tudi 1 teden po teku. Spijem po 3 in več litre vode na dan, po 1 tednu brez teka se zadeva počasi umiri. Preiskave krvi niso pokazale sladkorne bolezni, ampak samo blago trembocitepenijo (vzrok IPT). UZ trebuha malo povečana vranica,, Rentgen pljuč in srca ok, endokrinološki testi tudi ok.

Merilec srčenga utripa med tekom mi pokaže povprečno srčno bitje med tekom (normalni tek okrog 10km na uro) 173 kar se mi zdi za moja leta zelo visoko, že po pretečenih 500 metrih imam srčni utrip 170, največja izmerjena vrednost 186. Pregled EKG v mirovanju je bil normalen. Med mirovanjem imam srčni utrip okrog 60.

Glede na zgornje razmišljam o obremenilnem testu, da ugotovimo zakaj se srčni utrip poviša tako hitro in tako visoko. Se strinjate?

Hvala,
Aleks

Spoštovani!

Težko kaj posebnega komentiram. Enačba za maksimalni utrip bo obremenitvi je 220-starost. Pri obremenitvi naj bi držali od 50 do 85 % maksimalnega utripa.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

Sin, ki bo v kratkem dopolnil 15 let, se aktivno ukvarja s kolesarstvom. Pred 14. dnevi se mu je na dirki zgodilo, da ga je ob hudem naporu začelo tiščati v prsih. Bil je tudi omotičen. Takoj ga je pregledal zdravnik, ki je bil prisoten in ugotovil da ima zelo visok spodnji pritisk (140). Čez pol ure pa je bil že dober. Zdravnik je še rekel, da to ni nič takega in da lahko gre tudi na naslednjo dirko, ki je bila čez dva dni. Tako smo tudi storili in naslednjo dirko je zvozil brez težav. Minuli vikend pa ga je na dirki spet začelo tiščati v prsih oz. dušiti kot je rekel, zato se je ustavil. Po desetih minutah pa se je spet povsem normalno počutil. Dogovoriti se moram za pregled pri njegovem zdravniku, pa me zanima ali bi bil smiseln tudi obremenitveni test. Ali je mogoče do takšnega testa priti tudi na napotnico?

Hvala za odgovor in lp

Spoštovani!

Obremenitveni test ne bo pokazal nikakršnih sprememb, če zmore takšne obremenitve. Vsekakor pa je glede na to, da je športni smotrn UZ pregled srca, da bi ev. odkril kakšno priorjeno napako, ki se pokaže ob izjemnih obremnitvah, ne pa tudi v običajnih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

pozdravljni!

kot otrok sem imel prirorjeno srčno napako,bil sem operiran in je bilo vse v najlepšem redu.
lani sem opravil obremenitveni test in sem dosegel 95% in mi je dr kosmač povedal da lahko treniran kateri koli šport edino če bi bil profesionalni športnik bi imel mogoče slabše rezultate.redno se ukrvarjam s športom in ne čutim nobenih težav.
zanima me kaj točno pogaže obremenitveni test in če se lahko normalno ukrvarjam s športom?

lep pozdrav

pozdravljni!

še zdaj nisme prejel odgovora in prosim za odgovor
hvala!

lep pozdrav

Spoštovani!

Pokaže zmogljviost srčnožilnega sistema in ev. motnjo v prekrvavitvi srčne mišice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close