Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Crestor, vratne arterije

Crestor, vratne arterije

Pozdravljeni!
Zaradi povišanih vrednosti celokupnega holesterola(7,9) in družinske obremenjenosti sem leta 2005 po vašem nasvetu obiskal Kliniko za žilne bolezni v Lj.Nekaj podatkov:
Datum rojstva:1969, 79kg/180cm, RR: 133/74
Družinska anemneza: oče je umrl pri 61 letih za angino pek., stric po mamini strani pri 60ih za infarktom, mama in sestra povišan holesterol, vsi primerno prehranjeni.
Zdravnik je ugotovil da je glede na družinsko obremenjenost ogroženost visoko.Predpisal mi je crestor 10mg dnevno.

Kontrole lipidograma:
8.4.2005 S-6,98 ; HDL-1,35 ; LDL-5,3 ; tg-0,71 ; glukoza-5
po uvedbi crestorja(20.4.2005)
31.8.2005 S-4,2 ; HDL-1,0 ; LDL-2,9 ; tg-0,4 ; glukoza-5,4
25.10.2007 S-3,8 ; HDL-0,89 ; LDL-2,55 ; tg-0,56 ; AST-o,32 ; ALT-0,64 ; Ak-1,32 ; Gtf-0,39

Izvidi preiskave, ki so bili opravljeni v okviru študije 3/2006.
Lipidna slika: S-4,43 ; HDL-1,27 ; LDL-2,81 ; tg-0,77
Ultrazvočna preiskava z dne 30.3.2006 kaže zadebelitev stene vratnih arterij v področju carotis communis sinistrae do debeline 1,4mm.
Zdravnik, ki je delal ultrazvok mi je svetoval jemanje aspirina protect, kiga tudi od takrat jemljem.
Izvide študije sem dobil šele pred enim mesecem in ker imam kontrolni pregled na Kliniki za žilne bolezni šele januarja se obračam z vprašanjema na vas.

1. Zadni izvidi imajo nizke vrednosti S-holesterola in sprašujem, če je smiselno prenehati z jemanjem crestorja, ker splošni zdravnik pravi, da sem se mogoče prehitro odločil za zdravila.

2.Zanima me kakšna je ogroženost zaradi zadebelitev sten vratnih arterij, kakšna je stopnja ogroženosti pri tej vrednosti in kako zadebelitev zmanjšati?
Lep pozdrav in vnaprej hvala, Janez1.

Pozdravljeni!
Zaradi povišanih vrednosti celokupnega holesterola(7,9) in družinske obremenjenosti sem leta 2005 po vašem nasvetu obiskal Kliniko za žilne bolezni v Lj.Nekaj podatkov:
Datum rojstva:1969, 79kg/180cm, RR: 133/74
Družinska anemneza: oče je umrl pri 61 letih za angino pek., stric po mamini strani pri 60ih za infarktom, mama in sestra povišan holesterol, vsi primerno prehranjeni.
Zdravnik je ugotovil da je glede na družinsko obremenjenost ogroženost visoka.Predpisal mi je crestor 10mg dnevno.

Kontrole lipidograma:
8.4.2005 S-6,98 ; HDL-1,35 ; LDL-5,3 ; tg-0,71 ; glukoza-5
po uvedbi crestorja(20.4.2005)
31.8.2005 S-4,2 ; HDL-1,0 ; LDL-2,9 ; tg-0,4 ; glukoza-5,4
25.10.2007 S-3,8 ; HDL-0,89 ; LDL-2,55 ; tg-0,56 ; AST-o,32 ; ALT-0,64 ; Ak-1,32 ; Gtf-0,39

Izvidi preiskave, ki so bili opravljeni v okviru študije 3/2006.
Lipidna slika: S-4,43 ; HDL-1,27 ; LDL-2,81 ; tg-0,77
Ultrazvočna preiskava z dne 30.3.2006 kaže zadebelitev stene vratnih arterij v področju carotis communis sinistrae do debeline 1,4mm.
Zdravnik, ki je delal ultrazvok mi je svetoval jemanje aspirina protect, kiga tudi od takrat jemljem.
Izvide študije sem dobil šele pred enim mesecem in ker imam kontrolni pregled na Kliniki za žilne bolezni šele januarja se obračam z vprašanjema na vas.

1. Zadni izvidi imajo nizke vrednosti S-holesterola in sprašujem, če je smiselno prenehati z jemanjem crestorja, ker splošni zdravnik pravi, da sem se mogoče prehitro odločil za zdravila.

2.Zanima me kakšna je ogroženost zaradi zadebelitev sten vratnih arterij, kakšna je stopnja ogroženosti pri tej vrednosti in kako zadebelitev zmanjšati?
Lep pozdrav in vnaprej hvala, Janez1.

vratne arterije
Napisal: Janez1
Datum: 26.10.2007 10:06

Pozdravljeni!
Zaradi povišanih vrednosti celokupnega holesterola(7,9) in družinske obremenjenosti sem leta 2005 po vašem nasvetu obiskal Kliniko za žilne bolezni v Lj.Nekaj podatkov:
Datum rojstva:1969, 79kg/180cm, RR: 133/74
Družinska anemneza: oče je umrl pri 61 letih za angino pek., stric po mamini strani pri 60ih za infarktom, mama in sestra povišan holesterol, vsi primerno prehranjeni.
Zdravnik je ugotovil da je glede na družinsko obremenjenost ogroženost visoko.Predpisal mi je crestor 10mg dnevno.

Kontrole lipidograma:
8.4.2005 S-6,98 ; HDL-1,35 ; LDL-5,3 ; tg-0,71 ; glukoza-5
po uvedbi crestorja(20.4.2005)
31.8.2005 S-4,2 ; HDL-1,0 ; LDL-2,9 ; tg-0,4 ; glukoza-5,4
25.10.2007 S-3,8 ; HDL-0,89 ; LDL-2,55 ; tg-0,56 ; AST-o,32 ; ALT-0,64 ; Ak-1,32 ; Gtf-0,39

Izvidi preiskave, ki so bili opravljeni v okviru študije 3/2006.
Lipidna slika: S-4,43 ; HDL-1,27 ; LDL-2,81 ; tg-0,77
Ultrazvočna preiskava z dne 30.3.2006 kaže zadebelitev stene vratnih arterij v področju carotis communis sinistrae do debeline 1,4mm.
Zdravnik, ki je delal ultrazvok mi je svetoval jemanje aspirina protect, kiga tudi od takrat jemljem.
Izvide študije sem dobil šele pred enim mesecem in ker imam kontrolni pregled na Kliniki za žilne bolezni šele januarja se obračam z vprašanjema na vas.

1. Zadni izvidi imajo nizke vrednosti S-holesterola in sprašujem, če je smiselno prenehati z jemanjem crestorja, ker splošni zdravnik pravi, da sem se mogoče prehitro odločil za zdravila.

2.Zanima me kakšna je ogroženost zaradi zadebelitev sten vratnih arterij, kakšna je stopnja ogroženosti pri tej vrednosti in kako zadebelitev zmanjšati?
Lep pozdrav in vnaprej hvala, Janez1.

Verjetno vam je znano, da je delovnaje antilipemikov (npr. CRESTORJA) kratkotrajno in da je učinkovito le, če bolnik vedno jemlje zdravilo. Sodeč po sporočenih izvidih se dosledno zdravite že dobri dve leti. Niste napisali, če skrbite tudi za zdrav slog življenja.
V zadnjem času raziskovalci ateroskleroze pripisujejo velik pomen spremembam v stenah vratnih žil. Navedena vrednost debeline stene karotidne arterije je nad normalo. V izvidu ni podatka o procentu zoženosti arterije. Po sedanji doktrini bolnikom s povišanimi vrednostmi holesterola in drugimi dejavniki tvegana predpisujemo statine (CRESTOR) in Aspirin, tudi če dosežejo padec holesterola na normalne vrednosti. Z doslednim zdravljenjem s statini se tudi zmanjša zadebelitev stene karotidne arterije. Domnevam, da je že čas za kontrolni UZ pregled vratnih žil zaradi morebitnega dodatnega zdravljenja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

meni pa niha holesterol med 4.5 in 5.1 Ali je potrebno že jemati statine ? Star sem 64 let. Vsi ostali krvni izvidi so v redu, pritisk imam 140/80 l pb

Bolnikom, pri katerih smo ugotovili povišane vrednosti holesterola najprej svetujemo, da poizkusijo znižati ugotovljene vrednosti z zdravim načinom življenja (nekajenje, zdrava hrana, dovolj gibanja, itd.). Če s takim postopkom nismo uspešni, jim predpišemo zdravila za znižanje holesterola (v vašem primeru Crestor). Katerokoli zdravilo za znižanje holesterola predpišemo, se zavedamo, da zdravilo deluje samo nekaj dni, morda en teden. Če želimo, da pri bolniku ne pride do ponovnega porasta holesterola v krvi mora bolnik jemati zdravilo redno, vsaki dan (najboljše zvečer po večerji), v učinkovitem odmerku, tudi če so vrednosti holesterola v krvi povsem normalne.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Tudi meni so odkrili povečan holesterol, nekaj čez 7. Težava je, ker jemljem vzporedno femaro že 6 let, ki mi zvišuje raven holesterola. Zdravnik mi je predpisal coupet 20 mg. Kljub opozorilu, da tablete niso kompatibilne, jih moram redno jemati 1 na dan.

Prosim, kaj naj storim

Spoštovana,

Žal v nekaterih primerih stranski učinek zdravila femara, je povečana serumska vrednost holesterola. Coupet je zdravilo iz družine statinov (rosuvastatin). Ne vidim razloga  da ne bi jemali oba zdravila, saj ni dokazane interakcije med temi zdravili.

LP

New Report

Close