Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija NIZEK KRVNI TLAK, POVIŠAN PULZ

NIZEK KRVNI TLAK, POVIŠAN PULZ

Pozdravljeni!

Stara sem 31 let in odkar pomnim, sem imela vedno nizek pritisk, pulz pa povsem normalen. Sedaj pa že približno 3 leta opažam, nizek pritisk 95/60, pulza pa imam vedno čez 90 ( 95 ali tudi več). Čutim, da mi srce včasih neenakomerno bije oz. tako, da mi na trenutek vzame kar sapo in moram globoko vdihniti. Moram reči, da me ta čuden ritem oz. bitje mojega srca moti, saj se ne počutim dobro. Večkrat se mi moti, sem čisto brez volje in energije. Vse skupaj se mi poslabša, ko je slabo vreme-nizek pritisk in pred menstruacijo.

Naj vam povem, da sem se zdravila tudi zaradi neplodnosti (porušeno hormonsko ravnovesje, visok FSH). To je bilo pred dvema letoma in takrat so mi tudi naredili preiskave za ščitnico, ki so bile b.p. Na hormonsko terapijo (za spodbujanje ovulacije) ni bilo odziva.

A je tako visok pulz nevaren in koliko je normalna vrdnost pulza ob bolj nizkem pritisku?

Kaj mi glede na moje opisano stanje svetujete?

Hvala in lep pozdrav!

V postu ste navedli tri težave (nizek krvni tlak, pospešeno bitje srca, neenakomerno bitje srca), ki so pogostoma vzrok za slabo počutje.

Nizek krvni tlak imajo mnogi ljudje že od rojstva. Tako stanje je pri nekaterih krivo za hitro utrudljivost in slabo počutje. Nekateri pa ostanejo brez težav vse življenje. Zdravil, ki bi blago zviševala tlak, nimamo. Bolnikom priporočamo zdrav slog življenja (športna rekreacija). Včasih jim koristi uživanje bolj slane hrane ali uživanje poživil.

Glede nerednih utripov: mnogokrat se jih “rešimo” z rednim rekreacijskim gibanjem. Včasih pomagajo blaga pomirjevala. Več krat je potreben posvet s splošnim zdravnikom, da predpiše ustrezna zdravila. Pri ljudeh, ki imajo moteče hitro bitje srca, moramo izključiti nekatere bolezni. Če ne odkrijemo nobene bolezni (slabokrvnost, prekomerno delovanje ščitnice, itd.), damo sredstva, ki hitro bitje umirijo (npr. Procorolan).

Nekaj več o tahikardiji sem objavil v naši reviji Za srce (izdaja Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije) septembra letos.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close