Najdi forum

Hujšanje skozi življenje.

Marsikoga med nami pesti prevelika teža. Kako naj se človek sploh loti hujšanja ? Na kaj mora paziti ? Kje so tiste skrite pasti ? To kar boste sedaj brali so moje izkušnje. So pasti kjer sem se jaz ujel ampak srečno pobral. To ni nek strokovni spis. So stvari ki sem se jih jaz naučil skozi čas hujšanja. Podatki niso preverjeni ravno tako ne jamčim da 100% držijo !

Voda. Dobrina ki jo je vse okoli nas polno. Dobrina ki je (še) ne cenimo dovolj. Naše telo je sestavljeno iz 70% vode. Vsaka celica jo nujno potrebuje za svoje življenje. Voda skrbi da poteka transport hranilnih snovi v celice in odplakuje strupe iz telesa. Koža je brez vode suha in razpokana. Ravno tako če ne vnašamo dovolj vode v telo le ta zastaja se nabira v telesu. In tako pomaga pri obsegu, celulitu itd. Koliko vode popiti ? Vodo je potrebno piti počasi po požirkih. Nima smisla spiti pol litra vode 4x na dan. Od tega pol litra telo lahko izkoristi kakšen decilitrček. Vodo je potrebno piti po požirkih skozi cel dan. Izogibajte se sokovom. Vsi sokovi tudi tisti na katerih piše da so 100% iz sadja imajo ogromne količine sladkorja – kalorij ! Ravno tako praktično vse umetne gazirane pijače. Ne nasedajte coca coli light ki ima deklarirani 2 kaloriji in podobnim pijačam. Nimajo absolutno nobene vrednosti za vaše telo. Posezite po navadni vodi ! Najmanjša količina vode ki naj bi jo odrasla oseba popila na dan je 1,6l vkolikor ste manjše postave in suhi. Drugače se priporoča 2,2 pa tja do 6l vode na dan za športnike sploh v vročih mesecih. Kdaj je vode preveč ? Pri vnosih nad 6l na dan. Zakaj ? Zato ker v tem primeru voda iz telesa odplakne preveč vitaminov in mineralov. Če pijete ogromne količine vode sploh poleti med treningi posegajte raje po izotoničnih napitkih. Ampak pozor ! Vsebujejo sladkor – kalorije. Voda tudi varuje sklepe pri hujšanju. Tisti ki pravilno izgubljate telesno težo se pravi da »športate« zagotovo veste da so vaši sklepi še posebej obremenjeni. Voda je tu vitalnega pomena !

– Piti dovolj vode skozi cel dan po požirkih naučite se nositi stekleničko z vodo s seboj in stalno srebajte iz nje !
– Sadni sokovi tudi če so doma iztisnjeni so pri hujšanju v večjih količinah kot kozarec dnevno zaželjeni toliko kot kakec na vetrobranskem steklu. Vitamine in minerale raje vnašajte z zelenjavo !
– Zeleni čaj pospešuje metabolizem – presnovo in s tem pomaga pri izgorevanju kalorij. Hkrati je močan antioksidant ravno tako pa ima tudi antiseptične lastnosti in pomaga pri celi gori težav. Pijte ga ! Brez sladkorja. Ampak ne več kot 2l na dan. Je diuretik
– Mleko NI pijača. Mleko je hrana ! Sicer vsebuje precej vode ampak žeje nikoli ne gasite z mlekom ali mlečnimi izdelki !
– Skodelica kave dejansko koristi če jo spijete do pol ure pred telesno vadbo ! Dvigne metabolizem pomaga pri uspešnejši porabi maščob med kardio vadbo.
– Vode z okusom Čeprav so označene kot dietetični proizvod, vode z okusom vsebujejo sladkor, ki je ponavadi označen kot suha snov. V 1,5 litrski steklenici se lahko, odvisno od proizvajalca, nahaja od 44 do 65 gramov sladkorja, kar je enako kot bi v telo vnesli 5 jušnih žlic sladkorja. Kadar pijete vodo z okusom kot naravno vodo, pomislite na dodatne kalorije, ki jih vnašate v telo. Namesto tega lahko navadno vodo obogatite z nekaj limoninega soka

Dietični dietetični proizvodi in proizvodi za ljudi s posebnimi prehrambenimi zahtevami.

Vi ne spadate v NOBENO od zgoraj naštetih skupin. Dietični izdelki so izdelki ki imajo sladkor zamenjan s sladilom ali grozdnim sladkorjem itd. Kalorično dietični izdelki včasih lahko celo bistveno prekašajo svoje navadne sovrstnike ! Enako velja za dietetične izdelke. Izraz dietetičen je itak tako širok da z malo manipulacije recimo lahko zajame precej hrane. Torej še enkrat !
– Dietični in dietetični proizvodi za ljudi ki hujšajo niso primerni praktično nič bolj ali manj kot njihovi »normalni« sovrstniki !

Ribje palčke rakove palčke nepanirane vsebujejo OGROMNE količine maščobe. Mi ne verjamete ? Berite deklaracijo !

– Naučite se brati deklaracije ! Ne samo kalorije ! Razmerje OH B in M ! Zelo pomembno ! Ravno tako preverite vsebnost E-jev v hrani.

Piščančja salama POLI navadna v rdečem ovitku. Super je iz piščančjega mesa. Preberite deklaracijo. Vsebuje 20% maščob ! Pazite se tudi oznak LIGHT BREZ DODANE MAŠČOBE BREZ DODANEGA SLADKORJA BREZ MAŠČOBE ! Poglejte deklaracijo navadnega jogurta. Razmerje med B OH in M. Sedaj pa preverite še jogurt z 0% maščobe. Se vam počasi svita ? Namig za tiste ki ne vidite. Preverite vsebnost OH. Če na pijači ali hrani piše BREZ DODANEGA SLADKORJA to ne pomeni da nima nič sladkorja. Ampak samo to kar piše ! Niso ga dodali. Vsebuje ga pa lahko vseeno ogromno (primer so sadni sokovi).

Maščoba… hja največjo napako ki jo lahko naredite je ta da iz hrane odstranite popolnoma vso maščobo. Ampak maščoba najbolj redi je najbolj kalorična ! Zakaj je ne smemo odstraniti ? Pa poglejmo.

– Nujne so za presnovo v maščobah topnih vitaminov (A, D, E in K)
– maščobno tkivo deluje kot zaščita pred mehanskimi poškodbami – občutljivi organi, kot so jetra ali ledvice, zato nujno potrebujejo maščevje; maščobe pa ugodno vplivajo tudi na lase in kožo
– so pomembna sestavina celičnih membran
– lahko so vir nujno potrebnih maščobnih kislin (esencialne maščobne kisline).

Brez maščob telo ne more normalno funkcionirati ! Kot za vse ostalo pa tudi pri maščobah velja pravilo zmernosti: če maščob zaužijemo preveč, se iz koristnega hranila kaj hitro spremenijo v škodljivca. Pomembno pa je, da v prehrani zmanjšate delež živalskih maščob (nasičene maščobe) in uživate v glavnem rastlinske (nenasičene) maščobe (npr. olivno olje).
Pri uživanju maščob se držimo predvsem treh smernic:

– maščobe naj predstavljajo okrog 30% dnevnega energijskega vnosa
– skušajmo čimvečji delež maščob dobiti iz nenasičenih virov (olivno, omega3)
– poskrbimo za zadosten vnos esencialnih maščobnih kislin, predvsem omega 3.

Najbolj idealno je da se popolnoma odpovemo maščobi živalskega izvora. Izjema je ribje olje in ribe ! Le te so namreč bogat vir OMEGA3. Kar pa tako (upam) že vsi veste ! V prehrani tekom dneva naj maščobe predstavljajo 30% dnevnega kalorijskega vnosa.

Pogostost hranjenja in količina.
– Jejte 5 obrokov na dan
– Obroki naj bodo vsak dan ob isti uri. Telo ima zelo rado red !
– Glavnino OH vnesite dopoldan
– Popoldan in zvečer jejte manj predvsem B in OH iz zelenjave
– Kosilo naj bo sestavljeno: 2/5 priloge 2/5 zelenjave in 1/5 mesa
– Ne grizljajte med obroki tudi med kuhanjem ! Razen vode med obroki ničesar ne dajajte v usta !
– Večerjajte vsaj 1h pred spanjem in večerjajte lahko nekalorično hrano sestavljeno iz zelenjave in beljakovin !
– En teden si pišite dnevnik VSEGA kar ste pojedli. Tisti teden jejte normalno tako kot bi tudi če ne bi hujšali. Po enem tednu naredite analizo ! Pišite tudi grižljajčke med kuhanjem !

Dosti ljudi popoldan oz. zvečer začuti močno lakoto. To je zelo verjetno pokazatelj da energijski vnos dopoldan ni bil zadosten. Do kosila si le privoščite. Predvsem polnozrnate izdelke zelenjavo tudi sadje skratka do 12 ure ne smete nikakor biti lačni nikoli ! Bolj ko se približuje večer bolj bodite skromni. Kuhana in presna zelenjava majhen košček piščanca na žaru kakšna bela hrenovka (ne dve ampak ena) pusta skuta… Telo na začetku hujšanja z veseljem sprosti prevelike količine maščobe vkolikor smo za 30 ali več kilogramov pretežki. Ampak bolj ko se bližamo neki nižji točki težje ga prepričamo da zmanjša zalogo. Smešno se sliši ampak jaz sem ugotovil da pomaga če povečam kalorični vnos in vadbo. Torej da dam telesu še malo več kalorij ki pa jih 2kratno pokurim z gibanjem.

Gibanje. Človeško telo je ustvarjeno za gibanje. To je kar počne. To mu je naravno brez tega zboli. Največja napaka ki jo ljudje pri hujšanju naredijo je ta da… pretiravajo. Posledice so katastrofalne. Ne samo da ne izgubljamo maščobe. Izgubljamo mišično maso kar je dosti slabše ! Obremenjujemo sklepe in v vadbi namesto da bi uživali trpimo. Trpi tudi naše telo. Po končani vadbi se ne počutimo prerojene ampak nas vse boli slabo se počutimo itd. Seveda to ne velja vkolikor ste ravno začeli s telesno vadbo. V tem primeru bo telo se kar kakšen mesec privajalo na obremenitev tako da zna tudi kaj malega boleti. Seveda bolečina ne sme biti pretirana ! Dokazano je da vkolikor treniramo na manjši intenziteti dalj časa porabimo več kalorij kot če treniramo na robu svojih zmožnosti se pravi pretiravamo in tako posledično dosti manj časa. Zatorej za kurjenje maščob zadostuje že hitra hoja ! Nujno se je oznojiti in imeti povišan srčni utrip. In če boste začeli s hitro hojo vam garantiram da boste čez en mesec že tekli. Kajti hitra hoja ne bo več dovolj oz. ne bo noben izziv ali napor. Zakaj so mišice pomembne pri hujšanju ? Mišice so težke. Dosti težje od maščobe. Vsebujejo namreč ogromno vode. Diete ki omejujejo vnos kalorij pretirano samo prisilijo telo da razgradi mišično maso. Posledično smo dosti lažji po končani dieti. Vsebnost maščobe v telesu procentualno pa se ne spremeni. Oz. se poveča ker smo lažji. Tu pa je še druga stvar. Mišice so ogromen porabnik energije. Tudi v mirovanju. Ko sedimo in spimo. Maščoba pa ni ! Torej več mišične mase = več kaloričnega vnosa tekom dneva brez nalaganja maščob ! Zgoraj opisan primer diete pa nam vso mišično maso razgradi. In takoj po končani dieti gredo vse kalorije v zalogo. Zopet se zredimo s tem da sedaj smo procentualno še bolj založeni z maščobo kot prej in zelo malo z mišično maso. Večja mišična masa pomeni večji bazalni metabolizem. Za primer moj bazalni metabolizem (tanita tehtnica) je 2400kcal. To pomeni da vsak dan MORAM pojesti VSAJ toliko da lahko sploh preživim. Ne da bi hujšal. Če pojem manj tudi brez športanja bom hujšal ! (Seveda se mi potem tudi zmanjša mišična masa in posledično bazalni metabolizem tako da to je zelo slaba ideja hujšanje brez gibanja) Vkolikor pa sem športno aktiven si lahko privoščim še več ! Torej punce povejte mi. Je enostavno hujšati če imaš bazalni metabolizem tako visok. Ja seveda da je ! Je že težko jesti zdravo in pojesti zadostne količine (kalorično) ! Vkolikor bom ostal športno aktiven bom tudi jutri drugi mesec in drugo leto približno enako jedel. Absolutno brez posledic. Zato vam vsem polagam na srce. Pazite na mišično maso ! Odpovejte se hitrim nizkokaloričnim dietam. Učinkujejo kratek čas jojo efekt pa je katastrofalen ! Ravno tako pazite pri treningih. Tudi aerobnih ! Vkolikor pretiravate pride do razgradnje mišične mase. Katabolizem. To sem jaz osebno doživel in verjemite mi… ne splača se. Cel mesec garaš v fitnesu in ugotoviš da si izgubil sicer 1,5kg ampak mišične mase ne pa maščob. Zato… zmernost in potrpljenje ! Niste se zredili v enem mesecu tudi shujšali ne boste tako hitro ! Rekreacija naj traja vsaj pol ure dnevno in pulz naj bo dovolj visok. Če traja vadba manj časa oz. če je pulz prenizek se maščobne zaloge ne koristijo kot vir energije. Pač izpolnjeni morajo biti določeni pogoji v telesu da se to zgodi.

– Rekreirajte se vsaj 5x na teden najmanj pol ure dnevno
– Vsak drugi dan je idealen anaerobni trening (uteži) in nato vsak 2 dan aerobni trening
– Ne pretiravajte v intenziteti treninga ! Raje podaljšajte čas ! Tudi pri utežeh !
– Gibanje naj bo užitek ne obveznost !

Zakaj ne verjamem v diete ? Doma sem s kmetov. In čeprav nimam te (ne)sreče da bi tudi sam se lahko pohvalil s kmetijo so me vseeno naučili uporabljati zdravo kmečko pamet. Če bi diete imele daljnoročni učinek debelih ljudi ne bi bilo. Hujšamo zaradi kaloričnega deficita pospešene presnove (gibanje) zdrave prehrane ki vsebuje sestavljene OH itd. Ločevanje hrane takšno ali drugačno… zagotovo je nekaj na temu. Ampak povejte mi kaj bo potem ko bo diete konec ? Boste ločevali celo življenje ? Jaz osebno si ne želim stalno ukvarjati s prehrano in ločevanjem. Pa tudi mi zna kdo pojasniti zakaj mleko in jogurt spadata pod B pri 90 dnevni ločevalni če pa imata recimo enako količino OH kot B. Že samo to postavi celotno teorijo na glavo. Ravno tako sem prepričan da takšni in podobni šoki niso zdravi za telo. En dan samo sladkor drugi dan samo B tretji samo OH… To je zelo velik stres za telo. Se nimate dovolj radi ? Kot bi vas en dan poslal v Saharo drugi dan pa na severni tečaj. Če sem se kaj naučil potem sem se to da skrajnosti niso dobre.

Edina pravilna pot ki jo jaz vidim in ki pelje do cilja ne za en mesec leto ali desetletje je zdravo življenje. Osebno sem izgubil preko 30kg. Bom jih zagotovo še vsaj 10. Trenutno sem pa že več kot leto v fazi vzdrževanja. In moram reči da zelo uspešno. Novo pridobljeno (zmanjšano) število kilogramov uspešno ohranjam brez popolnoma najmanjših naporov in travm. Hrana mi je prijatelj in ne sovražnik. V hrani uživam. Mirno se občasno tudi pregrešim saj vem da ne bo posledic. Ne bo jih zato ker si ne želim več pojesti ene cele velike Milka čokolade naenkrat kot sem ti prej. Ali cele banjice sladoleda. Preprosto niti ne morem. Upre se mi ker mi je presladko. Ne bo posledic zato ker ko grem v nakup na začetku tedna že avtomatično izbiram izdelke iz sestavljenih OH. Tudi okus mi zelo ugaja. Avtomatično izbiram prave kombinacije ne da bi to sploh razmišljal. Nagrajujem se z novimi eksotičnimi jedmi in ne sladkarijami. Nagrajujem se z izleti v naravo in ne sedenjem pred računalnikom. Pa ne zato ker bi se v to silil. Ampak je to postalo del mene mojega življenja. Zdrav sem. Prej sem za zajtrk pojedel porcijo tablet. Sedaj jih ne rabim več. Nimam povišanega sladkorja holesterola in pritiska. Nimam prebavnih težav. In vidim da to JE tista prava pot na kateri mi bo mogoče uspelo. Pasti je še ogromno. In stranpoti tudi. Ampak se ne obremenjujem s tem. Vsak problem se začne reševati ko do njega dejansko pride. 1x na mesec se hodim tehtat s Tanita tehtnico. Le ta mi pove sestavo mojega telesa. In to je edina stvar ki me zanima. Vkolikor 2 meseca zapored količina maščobe raste ali mišična masa pada potem je to razlog za to da se usedem in ugotovim kje ga lomim.

To je prvi del mojih izkušenj. Delim jih z vami. Ne zato da bi kogarkoli prepričeval. To bi bilo nesmiselno. Ampak na tem forumu sem na začetku ko sem se lovil našel ogromno opore. Ne toliko moralne kot strokovne. Naučil sem se praktično vsega kar znam. Zato čutim neko moralno dolžnost da povem te stvari naprej. In zagotovo je tam zunaj vsaj ena oseba ki ji bo tudi tale zapis pomagal pri spremembi svojega življenja na bolje. Tako… to sem napisal zate.

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

ja res hvala super si se razpisal …vse sem kar 2x prebrala….ali mi lahko prosim napišeš par izdelkov hrane katero kupuješ in ješ…???

Hvala že v naprej…

lep pozdrav,mišolajnka

Sem v fazi vzdrževanja. Zato veljajo malo drugačna pravila kot so veljala ko sem hujšal. Načelo je pa dokaj enostavno. Čimbolj pisana in čimbolj nepredelana hrana. Zelo so mi všeč polnozrnate pirine testenine mislim da so od Mlinotesta. Rjavi riž. Kruh jem zelo zelo malo ne zato ker bi bil posebno redilen ampak preprosto nimam ga s čim jesti. Če ga že jem potem je to rženi pekarna vrhnika. Pojem dosti tunine v slanici in skute nemastne. Ravno tako kar precej zelenjave najbolj mi je všeč kuhana. Od tekočine pijem vodo in zeleni čaj brez sladkorja. Vodo z limono ampak ne kupljene. Predvsem pri pijačah takoj vneseš 500 ali več kalorij kar je ekvivalentno enemu konkretnemu obroku ! Rad imam kosmiče ki si jih kar sam pripravim. Kupim oves rž suho sadje mešana semena in orehe ali lešnike. In potem doma sam to zmešam. Jem jih z mlekom jogurtom ali kefirjem. Drugače pa imam dopoldan obrok dobesedno na 2 uri. Ob 8h zjutraj so kosmiči. Ob 10h je prva malica. OB 12h je kosilo. popoldan pa je ob 3h malica in zvečer 6h 7h (odvisno kdaj pridem domov) pa še večerja. Dopoldan so kar konkretni obroki. Do 12 ure. Danes recimo imam kosmiče z mlekom ob 8h, ob 10h piro fižol tunino skuto ob 12h pa je normalno kosilo ki bo mineštra in bela hrenovka 1 par. Ob 3h je na sporedu kefir 0,5l in ob 6h bo kuhana zelenjava z vrta z nemastno skuto. Obroki so VEDNO ob isti uri. Razen večerja niha za cca 1h. Med 6 in 7 uro odvisno od tipa rekreacije. Sadje pojem cca 2 enoti na dan. Danes recimo ga nimam. Ampak bo zelenjava za kosilo in večerjo. Zato bo pa jutri nekaj malega več sadja. Predvsem grenivke so mi zelo všeč. Na pohodih po gozdovih sedaj nabiram robidnice slive lešnike jabolka hruške. Tako da včasih dobim tudi do 2 enoti sadja pri trekingu. Naravno z drevesa/grma. Drugače pa jem zmerno toliko da sem sit. Vedno. Sploh dopoldan ne dovolim da sem lačen niti za pol ure ! Zato je popoldan dokaj enostavno se upreti skušnjavam.

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

daj dracon, piši še par dni tuki gor svoje obroke. imaš zelo pestro sestavljene, sama sem se znašla v eni monotoniji, ker se mi ne ljubi toliko ukvarjat s hrano in potem kar solate šibam-v glavnem, to kar imam na vrtu zdaj. je pa to veliko bolje kot sem počela včasih, ko sem kar iz hladilnika pobrala kar sem našla, še do vrta nisem šla-res katastrofa

Dracon,

welcome back! Hvala za tvoje pisanje, vedno sem z veseljem bral tvoje prispevke, od tebe sem se veliko, zelo veliko tudi naučil. Pa še kaj se bom moral, očitno.

Do večine opisanih spozunanj sem se dokopal tudi sam, nekaj iz lastnih izkušenj, nekaj z branjem literature, spleta, forumov… Lahko samo potrdim, da je vse, kar si napisal, še kako res.

Žal pa je res tudi, da se vsaj meni ni tako lahko odpovedati se vsem sladkarijam, jesti samo zdravo prehrano, pozabiti, kako dobra je lahko svinjska pečenka… in vse to zamenjati s cvetačko in brokolijem, kuhanima na sopari:) Saj gre, ampak tu pa tam pa si je treba dati duška in popustiti tudi svojim željam, drugače mislim, da bi še prej obupal in podlegel skušnjavi na celi črti. Tako pa včasih pozabim na načela zdrave prehrane in pojem, kar mi pač paše. Za kar se je pač potrebno spokoriti, kot si že tudi ti napisal.

Vse v redu in prav, dokler se to ne dogaja prepogosto in dokler se tega zavedam in to obvladujem. Le upam lahko, da bom to uspel imeti pod kontrolo tudi v bodoče oziroma, da bodo tovrstne želje čedalje manjše in redkejše. Tako približno, kot to delaš ti.

Lepo, da je si delil z nami svojo “čarobno” formulo. In da si obenem pojasnil, ZAKAJ početi vse te stvari.

Sama imam zelo podobno izkušnjo kot ti, tudi jaz sem ga lomila in biksala z dietami in stradanjem, vsaj nekajkrat doživela jo-jo efekt. Vse, kar si napisal, lahko potrdim s svojimi izkušnjami. V bistvu je zelo preprosto, le človek mora dozoreti.

Morda pa bo tvoje pisanje še komu pomagalo do “klika”…

Naključje. Včeraj sem imel svinjsko pečenko v omaki. Zraven je bil polnozrnati riž s kuhano zelenjavo, solata in radenska. Vkolikor upoštevaš tretjine ne vidim kje naj bi bil problem ? Ne moreš si to privoščiti vsak dan. Zagotovo ne. Pa tudi malico ob 10h malo poddimenzioniraš. Ne količinsko ampak kalorično. Se pravi namesto kruha in recimo jabolka ješ zelenjavo z zelišči. Ampak to da bi se bilo treba za celo življenje odpovedati svinjski pečenki če ti je všeč je nesmiselno. Tudi med hujšanjem. Ne moreš pa je pojesti toliko kot prej. In jo imeti za kosilo in večerjo. Ali pa drugi dan spet za kosilo. In mesa je 1/3 obroka priloge 2/3 zelenjave 2/3. Sladkarije. Privošči si recimo malo žličko medu. Je ekstremno sladek ne moreš ga dosti pojesti. Pa še nekaj dobrega narediš zase zraven vnosa sladkorja in kalorij. Bolje kot keksi in bonboni. Kupi v mercatorju z dodatkom limoninega soka. Še vitamin C. Zagotovo je potrebna disciplina in reduciranje. Ampak brez ekstremov. Kilogrami resnično kopnijo počasneje. A hkrati hujšaš zdravo. Ker se ne odpoveduješ čisto vsemu. Ne spreminjaš okusa 100% Ampak počasi. Nekaterim to odgovarja drugim ne. Meni recimo je. Okus se nam resnično spremeni. Jaz sedaj niti v sanjah si ne zaželim gazirane pijače če sem žejen. Brez heca odvratna mi je. Sladka. Ravno tako vsi sokovi. Pijem zelo rad nesladkane čaje najraje vodo. Me dejansko odžeja to čutim ! Pač treba je dati tudi čas da se spremembe same zgodijo. Biti sicer strikten ampak ne ekstremen. Srednja pot.

Lahko vam pišem jedilnike moje. Ampak jaz nisem več na hujšanju. Še vsaj eno leto ne bom. Sem na vzdrževanju pridobljene teže. Polek tega pa so moji obroki kalorično dimenzionirani zame. Za veliko večino vas bo kalorični vnos dosti previsok. Bazalni metabolizem pač. Če koga vseeno zanima lahko začnem drugi teden. Ta vikend greva s tamalim v hribe na potepanje nabirat robidnice lešnike orehe gobe in ostale stvari. Vsega je v izobilju.

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

hvala,dracon ….mislim,da mi je kar nekaj stvari postalo jasnih…….

lp

lep pozdrav,mišolajnka

Dracon,

Clovek se res ne more spremeniti cez noc. Kot prvo se moras odlocit da sploh hoces na novo zaceti in imeti mocno voljo. Saj potem, ko enkrat zacnes in so uspehi te potegne sa seboj.

Sama ne dovolim da grem vec kot 10 kg cez normalno tezo in tukaj je potem ALARM. Ampak z leti mi je zbijanje teze vedno bolj problematicno in zaradi tega bi si zelela namesto stalnih diet, zdravo prehranjevanje ki mi bo pomagalo vzdrzevati tezo.

Tvoja izkusnja je res poucna, zdaj je treba samo lepo prakticirati. Tudi jaz sem zacela uzivati v novem prehranjevanju. V zadnjem tednu sem imela celo nekaj gostov na vecerji in se niso nic pritozevali.

Volja za hujšanje šteje. Volja za vzdrževanje pa še bolj. Moja inspiracija, moj angel varuh zadnje čase je knjiga KAKO ZBRATI VOLJO ZA HUJŠANJE od Avgustinčičeve

Ja vzdrževanje je zagotovo dosti težje od samega hujšanja. Ne zato ker ne bi imel volje ali moči. Preprosto o tem ne razmišljaš. In potem pridem konec vikenda sem gor na MON malo čekiraj kaj se dogaja in pomislim… vraga. Saj sem ga ta vikend pošteno biksal ! Dobro res da sva bila po hribih. Res da sem pripravljal drva za zimo itd. Skratka gibanja se ni manjkalo. Ampak prehrana… uffa ! Pa nimam izgovora da pač v hribih ne moreš ravno izbirati kaj bi jedel ker lahko zelo enostavno. Problem je pač v tem da… se s tem ne obremenjuješ več. In te lahko zelo hitro zanese. In nevede in nehote spremeniš prehrambene navade. Zato pa še kar vztrajam tu gor. Ker dokler tudi samo prebiram MON mi je to… nek opomnik oz. kontrola ki je drugače mislim da ne bi imel.

Off Topic: Toliko lešnikov orehov in ostalih plodov že zelo dolgo časa nisem videl. Tudi gobe dežniki dobesedno hodiš po njih ker drugače ne moreš čez senožet v hribih. Da o vremenu ne govorim ! Superiorno ! Upam da ste si privoščili kaj ta vikend ! Pazite nase in srečno pri hujšanju in rekreaciji !

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

Pozdravček!

Oglašam se prvič. Naj povem, da sem v mlajših letih preizkusila kar nekaj dijet, pa se znova vrnila na staro težo. Sedaj sem si rekla, da bom hujšala samo še tako, da bom spremenila način prehranjevanja in seveda življenja. Ne morem reči, da ne živim zdravo, tudi gibljem se povprečno (planinarim, hodim, nabiram gobe, hodim k aerobni telovadbi…). V prehranjevanju pa je velika luknja. Ker so moji geni takšni, da se mi je vse kar je bilo preveč, obsesilo in sedaj po nepotrebnem nosim 20 kg, vem da bi morala temeljito spremeniti način prehranjevanja. Z ločevalno dieto nisem skoraj nič shujšala, pa tudi smisla nisem videla v njej. Me pa zelo obremenjuje , ker je tudi moj mladoletni sin že preveč okrogel. Ne obremenjujem ga z nekimi dijetami, poskušam pa urediti tako, da je doma čim manj sladkarij (seveda morajo občasno tudi biti) ter sladke pijače.Sin se hvala Bogu, veliko giblje in ne sedi za računalnikom. Največji problem so jedilniki, zato tudi sama prosim, če je možno, da nam posredujete jedilnike, ki ste jih imeli v času hujšanja. Upam, da ne bo prehodu, saj ste rekli, da ste si zapisali vse kar ste pojedli. In upam, da je sestavljen iz hrane, ki raste pri nas na vrtu in jo je moč kupiti v vsaki večji trgovini ter da ni predraga.
Ko mi kdo pove koliko je shujšal on ali njegov znanec, vedno opozorim na to, da bova o uspehu govorila čez leto. Torej z vašo metodo se popolnoma strinja in če je možno, bi še enkrat prosila za konkretni jedilnik, kasneje ko bom pridobila “prakso” bo vse lažje. Pomagali boste kar vsem pri naši hiši.

Že vnaprej hvala.

Lp!
Mene pa zanima, če bi bilo možno da bi mi dracon pustili mail naslov, imam namreč veliko za vprašati,pa nebi kr tako…
Lep dan še narej!!

Saj je objavljen tu gor 🙂 [email protected] Tudi na MSN me dobiš pod istim naslovom

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

New Report

Close