Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje zvijanje po dojenju

zvijanje po dojenju

živjo!
imam par vprašanjc glede dojenja:
moja pupca je stara 5 mesecev. se polno dojiva in nama gre super. edini problem je v tem, da se kakšnih 15 minut po dojenju začne zvijat. to traja kakšnih 10-15 minut. tudi in zadnje čase predvsem ponoči. ko je imela krčke, zvijanja ponoči ni bilo. se je podojila in zaspala nazaj do naslednjega dojenja. kje so časi, ko je spala tudi po 4 ure.
zdaj, ko se začne takole zvijat, se ponavadi obrne na trebuh, se dvigne in začne sitkat. ne pomaga drugega kot joška, čeprav je bila pol ure nazaj na joški. in krog se znova začne. nosila je ponoči ne bom, ker smo ukinili tudi dnevno nošenje – uspavanje. kaj bi to lahko bilo? tudi uspava se nikoli na joški (kot večina otrok).
potem pa še eno vprašanje: imamo nalogo, da v laboratorij prinesemo vodo, ki je pa nikakor ne uspemo dobit v tisto vrečko. se mi zdi, da premalo lula. tudi plenička je bolj lahka kot težka. v zadnjih dnevih ji jasno dodajam vodo (včasih prekuhano, včasih pa samo prefiltrirano – kaj narobe?). se mi zdi, da je šele zdaj plenička malo bolj težka. sice r pravijo, da dojeni otroci niso žejni.
toliko za prvič.
hvala za odgovor in lep pozdrav.
urška

Mamiurja, lepo pozdravljeni!

Vaša 5m deklica se polno doji in vama gre odlično. Skrbi pa vas, ker jo kmalu po dojenju nekaj časa zvija v trebuščku, predvsem ponoči.

Hm, tudi jaz bom morala le ugibati, nanizati nekaj napogostejših možnih razlogov, vi pa boste tisti, ki boste ugotovili, zakaj ima vaša deklica krizo. Ali je ta kriza zadnje čase ali traja že več tednov, mesecev?

Kolike? To bi bila ena od možnosti. Točneje bi vam lahko odgovorila, če bi vedela odgovor na prejšnje vprašanje. Lahko da gre za močan gastrokolični refleks, nekateri dojenčki so super občutljivi na premike hrane po prebavilih, ki postanejo najbolj aktivna takoj ob podoju. Vse se zgodi skoraj hkrati. Dojenje, mešanje hrane v želodčku, pritisk na črevo, pogosto tudi kakanje. Ali se ob tem morda tudi pokaka? Kako pogosto sicer kaka?

Težava bi lahko bila morda povezana tudi s preobčutljivostjo dojenčice na močan alergen – kravje mleko v vaši prehrani. Podobna izkušnja mamice, prosim preberite tole: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4106329 (kolike in kravje mleko, 5m)

Gre morda za zobenje? Starost bi bila kar “prava” in nočni čas tudi. Nekateri dojenčki se ponoči v tej starosti želijo dojiti in umirjati, ker jih začno v nekem trenutku močno boleti napete dlesni, impulzirajoča bolečina pa nato popusti in spet zaspijo, dokler se spet ne zbude, spet želijo dojko, ker jih to pomiri, nato spet jok, doker se bolečina spet ne poleže. Bi bilo mogoče, da ni vzrok v dojenju, temveč je dojenje tukaj le način umirjanja in bi bil vzrok lahko drugje?

Ja, zelo vas razumem, da si želite počitka in da bi dojenčica spala vsaj nekaj ur. Vseeno pa ne morem iz svoje kože, da ne bi pripomnila. Ni zelo običajno, da majhni dojenčki spijo veliko ur skupaj, veliko več se jih zelo pogosto in redno zbuja vse prvo leto, eno noč manj, drugo bolj, pa to ni vedno povezano s hrano, sitostjo, žejo, temveč tudi s potrebo po bližini in varnosti. Običajno je tudi, da se dojenčki, či so že več spali, morda tudi vso noč, po nekaj mesecih začno iz različnih razlogov (ne prehrambenih!) pogosto prebujati in ne znajo več spati tako, kot so spali prve tedne ali mesece. otrok, ki se prebudi pol ure po tistem, ko se je že podojil, zagotovo ni lačen, temveč nam sporoča, da ima težavo. Najlaže se umiri in zaspi nazaj s pomočjo dojenja. Ali pač tudi tako, da ga božamo, masiramo, tapkamo po ritki, mu šuškamo, ga nosimo in guncamo ipd., kar pa so seveda nadomestki dojenja, ki včasih delujejo, pogosto pa tudi ne. Ti nadomestki so za starše lahko še bolj utrujajoči, a seveda, nekaj moramo ukreniti, da otroka zazibamo nazaj v spanje, kaj, o tem pa se odloča vsaka družina zase. Če ste se odločili, da je ne boste nosili, je to za vaše spanje zagotovo manj naporno. Tudi sama naredim vse, da mi ponoči ni treba vstajati.

Morda vas bo zanimalo tole branje.
Članek spanje dojenega otroka (KM):
http://med.over.net/otrok_druzina/novica.php?id=37
Otrok se ponoči zbuja in doji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979601 (8m)
Je res, da starejši dojenček ne rabi nočnega dojenja?
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979782 (6m)
Družinska postelja:
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/clanki/druzinska_postelja.htm Irena D., članek)

Še o vrečici za urin, ki mnogim staršem dela velike preglavice. Zakaj? Ker se težko lepo prilepi, da ne bi puščala? Pravite, da morda premalo lula? Kako pogosto se dojita? Kako napreduje na teži in raste?

Je vrečica znotraj sicer mokra (vidite kapljice), a v nji ni urina? Če je tako, vam je urin bolj verjetno ušel ven. Predlagam, da naredite tako, da ritko dobro obrišete, deklico zamotite z igračko, ki jo ima rada, da bo mirna, vrečico nalepite na osušeno mesto zelo skrbno, nato jo zavijete le v pleničko. Malo vrečice lahko gleda ven pri strani, da boste takoj zaznali, kdaj jo je deklica napolnila! Nato jo držite v naročju in nosite, dokler se ne polula. Leže gre pogosto vse ven, otrok miga in vrečica se premakne. Takoj, ko vidite urin ali čutite toploto, naj vam jo nekdo pomaga pridržati oziroma odstranite pleničko in vrečico – še v pokončnem položaju, da se ne polije v pleničko.

Voda da ali ne? Kakor presodite vi sami in kakor tudi želite. Načeloma velja, da zdrav, polno dojen otrok, ki se aktivno in pravilno doji vsaj 8-12-krat na dan (v teh vročih dneh pa tudi precej večkrat, in NA SVOJO POBUDO (nima pogosto dude), se podoji še za umirjanje, uspavanje, ipd.., dodatne tekočine ne potrebuje. Več tukaj. Pitje mlajšega dojenčka: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1919&t=1919 (2m)

Če vaša dojenčica lepo pridobiva in pogosto aktivno sesa, seveda ni nič narobe, če dobit tudi malo vode. Pri dojenčkih, ki pridobivajo malce bolj počasi, pa svetujemo, naj bo vse dojenje na dojki, tudi za žejo.

Ne velja torej kar tako pavšalno, da dojeni otroci niso žejno. Velja le, da žeje ni treba gasiti z drugimi tekočinami zgolj pri zdravih polno dojenih otrocih, ki se dojijo na lastno pobudo in pogosto, kajti ti za žejo vedno lahko popijejo malo prednjega redkejšega mleka.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

draga mojca!
hvala za odgovore. sem pozorno prebrala in vam pišem še manjkajoče podatke.
naša pupca ni naš prvi otrok. imamo še 5 let starega fantka. mogoče zato vse primerjam, kako je bilo pri njem. skratka: doji se polno, na teži super pridobiva (7 kilc pri 5 mesecih) in je sicer pravi cukr. hecno, ampak pravkar sem jo spet podojila, da se uspava nazaj. doji se kakšnih 10 minut (ima izredno močan sesalni refleks – tudi zelo hitro je), potem se “vrže” z dojke, je nekaj časa uspavana, potem pa med nekako pol budnim stanjem dviguje nogice v svečo in se meče na levo in desno stran. potem se obrne malo na trebuh….sej vem, da se sliši hecno, samo je res. zdejle sem jo malo ponosila in je zaspala nazaj. jaz mislim, da je stvar resnično v tem, da jo mogoče boli, ko pride hrana v želodček.tudi sliši se, kako se ji pretaka po želodčku.enkrat sem ji zvečer dala adaptirano mleko. je slicer vse popila (čeprav je bil apred eno uro podojena), ampak se je ravno tako isto hitro zbudila, naslednji dan pa je bilo med kakanjem veliko nepredelanega mleka. sicer kaka zelo ok., najpogosteje 2 krat na dan. se še ni zgodilo, da cel dan ne bi kakala.
po moje ne gre za kolike. ali pa se čez dan to toliko ne opazi, ker itak ne zaspi ob dojenju.
jaz mislim, da se dojiva super. pravo nasprotje starejšemu sinu, ki pa še danes ne poje veliko :=(
bi morda omilila zvojanje, če bi počasi začela uvajat gosto hrano?
sicer mi pa ni problem jo podojit ponoči, če bi le nazaj zaspala. vem pa, da bo še prehitro zrastla…. zato se ne sikeram preveč, zaradi mene. hudo mi je samo, če je njej kaj, česar mi ne more povedat.

Mamiurja, še enkrat pozdravljena in hvala, ker ste pojasnili situacijo še malo bolj podrobno.

Ja, seveda ne morete drugače, kot da oba otročka primerjate, razumem. A vendarle se običajno ne zgodi, da bi imela dva otročka podoben ali enak sistem dojenja, spanja, kasneje hranjenja,… tudi če sta bratca ali tudi če sta celo dvojčka. Vsak otrok se lahko doji čisto drugače in pogosto je težko, kadar smo prvega otročka dojili brez težav, pri drugem, tretjem,… pa se pojavijo neki vzroci, ki jih prej nismo zaznali. Tedaj smo, kot bi bili na začetku. Pomaga nam verjetno vsaj že razvit dober občutek, kaj pomeni, da naš otrok kljub težavam ali težavicam dobro napreduje.

Nekateri dojenčki prve mesece ali tudi vse prvo leto prakticirajo pogosto zbujanje (veliko plitkega spanja in dremanja), zaspati pa žal ne znajo drugače, kot da se umirijo z dojenjem.

Ne zdi se mi hecno, kar opisujete, poznam take dojenčke, ki se nenehno premetavajo po naročju. Z enim sem morala celo hoditi po stopnicah v tempu in ritmu, da se je umiril, ker sicer je bilo hudoooooo. Da sem pogruntala to s stopnicami, pa – si lahko predstavljate, da je kar trajalo.

Kreganje na dojki je sporočanje, da ima otroček neko težavo. Razlogov pa je lahko malo morje in vi ste tisti, ki boste najbolje pogruntali, v čem je težava.

Steklenička? Verjamem, da se vam je morda zdelo, da še to poskusite. In verjamem, da je popila. Otroci, ki imajo težave s črevesjem ali ki imajo občasno ali pogosto kolike, se namreč pogosto odzovejo tako, da zaradi močne potrebe po sesanju in tolažbi, posesajo in podudajo vse, kar jim ponudimo, ker mislijo, da se bodo s tem umirili. Žal teže prebavljivo prilagojeno mleko, ki lahko nekatere dojenčke tudi nekoliko zapira, v takem primeru lahko situacijo še poslabša.

Nekatere mamice trdijo, da njihov otrok po prilagojenem mleku bolj spi. Lahko, da to v določenih primerih drži, kajti to mleko se dlje prebavlja (kar ima tudi slabe strani, seveda, če pa gledamo z vidika udobja za nas starše, pa je to lahko za koga tudi pozitivno). Mnogi dojenčki pa žal spijo še manj, so bolj vznemirjeni in jih še bolj zvija, kajti vemo, da so beljakovine kravjega mleka zelo velike in da ko pridejo v želodčke majhnih dojenčkov pogosto povzročijo kolike in druge znake preobčutljivosti ali celo sprožijo alergične reakcije.

Če menite, da niso kolike, potem zagotovo niso. Mamice, katerih dojenčki imajo kolike, o tem sploh ne dvomijo. Občasno zvijanje bo zagotovo minilo. Poskusite dojiti tedaj, ko gre, ponujajte dojenje tudi za umirjanje, kadar bo to mogoče, v krizi pa vam bolj kot stekleničko s prilagojenim mlekom priporočam dudo ali, to večkrat deluje, spremembo scene, npr. z dojenčkom gremo ven, na zrak, en krog okoli hiše, v drugo sobo, na balkon, da se pomiri.

Gosta hrana? Dvomim, da bi omilili zvijanje, če bo otroček dobil manj materinega mleka in začel z gosto hrano. Učinek je lahko podoben kot s prilagojenim mlekom. Materino mleko najbolje ščiti pred alergijami in je najmanj problematično, lahko za prebavo. Vsa druga hrana je, če ima otrok težave, lahko problematična. A poglejva drugače. Ali menite, da je vaša punčka že pripravljena na gosto hrano? Ali že sedi ob opori, morda dobiva zobke, ima dobro koordinacijo roke-usta, jo zanima, ko drugi nosite hrano v usta in se steguje po njej, ali še ima refleks izplazenja jezička zelo izrazit (rine delce hrane ven, tudi žličko) ali ga že izgublja? Ko je večina teh znakov že vidnih, priporočamo, da začnete poskušati. Pri dojenčkih, ki jih rado zvija, posebej priporočam:
– da uvajate, poskušate zelo počasi, kar med vašo malico ji ponudite majhen delček mehke hrane (ne celo skodelico česarkoli!), žličko do dve
– da uvajate v delih dneva, ko je zvijanje najmanj opazno, običajno je to dopoldan in opoldan, ne popoldan in zvečer
– da so živila lahka, nežna, sezonska in iz našega podnebnega pasu, ne pa obilna, težka, zelo kalorična (otrok, ki se bo obilno nasitil in ima občutljiv želodček, zaradi tega ne bo bolje, ampak kvečjemu slabše spal in se še več zbujal)
– dojite se vzporedno po potrebi še naprej, ni treba zamenjati podoja z obrokom, gosta hrana je lahko ena zgodba, dojenje pa naj ostane druga, kadar otrok želi in potrebuje
– dojenje naj čim dlje ostane za žejo, ker deluje odvajalno, pospešuje prebavo, skrbi za pravilno poseljenost črevesja s probiotiki, česar voda ali čaj pač ne zmoreta

Zelo vas razumem, sva na isti ladji nenehnega nočnega zbujanja. A v tej starosti je lahko težav zelo veliko in običajno s hrano ne moremo prav dosti rešiti.

Prepričana sem, da za svojo deklico naredite največ, če se odzivate na njene težave, jo podojite, če želi, kadar noče, pa poskušate kaj drugega. Prav je, da seveda poskrbite tudi zase in za svoje spanje, zato si vstajanje kar najbolj olajšate. S tem, ko se odzivate, jo že od rojstva učite, da je svet kljub težavam prijazen, in jo vzgajate tako, da z njo gradite povezanost in topel odnos. To, da smo starši povezani s svojimi otroci, da jih tolažimo, čeprav jim vedno ne moremo povsem olajšati ali preprečiti fizične bolečine, se nam kasneje obrestuje, kajti otroka, s katerim smo zelo povezani, je veliko laže vzgajati in usmerjati, ko malo zraste.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

mojca hvala.
samo še to: bo kdaj tega zvijanja konec? se mi vedno bolj zdi, da gre res za tisti gastro refleks, ki si ga omenjala na začetku.
po moje bi bilo bolje ponoči ne uspavat z dojenjem, razen če je že čas za hranjenje, samo komu pa se da ponoči uspavat z nošenjem….?
ah, sej bo…

Urška,

ali deklico podojiš leže in se, če prav razumem, doji kakih 15 minut, potem pa jo začne zvijati in zelo joka ali samo stinari in se ne more umirit? Kako se sicer nato vendarle največkrat umiri?

Gastrokolični refleks je ponavadi najbolj problematičen pri novorojenčkih in dojenčkih v prvih mesecih, res pa bi zežko opredelila čas, do kdaj je to lahko težavno. Ker ne vemo, lahko je povezano tudi s preobčutljivosto na kravje mleko, ta pa se lahko tudi vleče. Tudi malce prehitro uvajanje goste hrane je lahko za nočno spanje občutljivega dojenčka še dodaten sprožilec. Šibko spanje, to, da se naš dojenček sploh zbuja in ne zna zaspati nazaj, pa je za mnoge dojenčke normalen vse prvo leto in še po tem.

Nekateri dojenčki, ki se ponoči podojijo in začno potem postajat sitni tudi v naročju (kadar mamica ob tem seveda sede), sporočajo, da želijo morda raje nazaj v postelo. Mnogim pomaga, če jih položimo ob takem burnem odzivu na trebušček (se sicer običajno upro), in nato kar močno gladimo po hrbtu do ritke. Nekatere mamice z obema rokama pritiskajo na vzmetnico, da se dojenček pogunca, a to je primerno tedaj, ko smo še pokonci, ne pa že na pol ali povsem v snu. Zelo se strinjam, nočno vstajanje prihranimo res za ekstremne situacije, ko je otrok npr. bolan ali ima hude bolečine ob zobenju, sicer pa skušamo najti kaj drugega! Zaradi sebe, ne zaradi otroka. Nekatere mamice uporabljajo tapkanje po ritki, da se otrok znova umiri v postelji, svoji ali pač skupni. To izvajajo tako, da otroka leže s pritikom na ritko “suvajo” narahlo proti vzglavju, kot bi ga hotele leže zibati oziroma guncati, če me razumeš, tako da se pač ves otrok malo premika – obvezno v nežnem ritmu. Nekaj minut takega ležečega zibanja se lahko seveda izvaja tudi leže. Če otrok na dojki začne sitnarit, ga damo torej na trebušček in ga gladimo ali tapkamo. Ene mamice otročka tedaj, ko nič ne deluje, dajo celo na svoj trebuh in ga bodisi gladijo, bodisi na razne načine malo poguncajo, npr. pri zobobolu, ko otroka zares boli in ne rabi le umiritve, temveč tudi občutek varnosti, da se “skrije” pred bolečino, mi pa bi vseeno radi ostali v postelji leže in ne bi vstali za nošenje.

Hm, če se ponoči ne bi podojili, do zvijanja morda res ne bi prišlo. Poskusi z nekaj opisanimi ležečimi “prijemi”, pa boste hitro videli, ali gre res za težave po novi dozici tvojega mleka ali pa morda tudi ne in bo vzorec podoben tudi brez podoja.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

že odgovarjam:
ja, ponoči jo podojim leže, tako da je tudi ona čisto v horizontali, brez dvignjene glavice…. jaz samo dvignem roko, jo priklopim in zraven kao spim, čez neki časa, ko ugotovim, da se je odklopila, pa jo dam nazaj. se zgodi, da jo preložim na njeno posteljo, ki se drži moje in je vse ok, najraje jo dam na njen levi bok, zaradi nepodrtega kupčka… se zgodi, da jo potem začne zvijat ali pa tudi ne…
sicer ne joka zelo, se čisto zbudi, se obrne na trebuh, se dvigne in je kot huda ura.
lahko pa tudi leži na hrbtu in se valja z ene strani na drugo brez da bi se zbudila. jaz jo seveda gledam in čakam ali bo zaspala ali bo potrebna ponovna intervencija.

čez dan tega v glavnem ni, ker se ne uspava na joški, ampak po novem se vležem zraven in se čist v njo zarinem (ali moj mož) in me ona čoha (beri vleče za lase) in jaz čoham njo (beri nežno božam po laseh) in ji dajem za pit vodo, kar jo očitno uspava.

jaz sem ponoči že poskusila par od omenjenih metod ležečega uspavanja. pri nas ne gre. ali joška ali nošenje. no, zdaj pa naj izberem…

Urška,
kar opisuješ, bi lahko deklica počela tudi zato, ker ne želi, da bi spala stran od mamice. Pogosto morda ne ve, da si jo preložila, včasih pa ugotovi in jo morda to zmoti – prej je bila pri tebi, tesno stisnjena, slišala je bitje tvojega srca, tvoje dihanje, zdaj pa se je zgodilo to, da je bila premaknjena in protestira. Če jo želiš umiriti, jo moraš spet podojiti.

Tako nekateri odločni dojenčki sporočajo tisto, kar je v mnogih kulturah sprejeto kot normalno: “hočem spati stisnjem z mamico”. To seveda ni enostavno in mamice se tega kar težko navadimo.

Ugibam, Urška. Sama seveda najbolje poznaš svojo deklico in lahko ugotoviš, ali bi bilo to mogoče. Poznam mamice, ki pravijo, da dojenčka po podoju že prve tedne niso smele včasih niti malo premakniti, ker je tako plitvo spal, sicer je takoj protestiral in se je spet hotel dojiti. Res je zelo naporno, ali kar naprej dojimo ali pa jokamo.

Čez dan, praviš, da zaspi tako, da se z nekom stiska in pije vodo po steklenički. Ja, bi se lahko ujemalo. Ima veliko potrebo po bližini in to ji zelo godi, steklenička pa je pač en način umirjanja, da ti ni treba kar naprej dojiti, torej ste jo uporabili namesto dojenja. Majhni in tudi večji dojenčki pogosto potrebujejo bodisi dojenje bodisi kakšen nadomestek, sami znajo redko zaspati brez vsega.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close