Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja nosečnost in okužba

nosečnost in okužba

Pozdravljeni,

Sem pregledala dosedaj napisane odgovore in nisem našla odgovora na moje vprašanje. Noseča sem polnih 16 tednov. Doma imam 13-mesečnega sina, ki se sicer pazi pri babici, vendar je v stiku z dvema šoloobveznima otrokoma.

-Norice-vodene koze sem prebolela (ali jih res lahko dobiš še enkrat-kot drugo obliko bolezni?).

-Ne vem, če so me cepili proti rdečkam. Rojena sem leta 70.

-Za 5. bolezen se menda itak ne da nič narediti, če jo dobim, kajne? Kakšne posledice pa ima to za plod?

-kako pa je s 6. boleznijo?
– Ali so še kakšne druge nalezljive bolezni, na katere bi morala biti pozorna?
-Kaj za zaščito svojega ploda lahko naredim sedaj oz. do konca nosečnosti?

Hvala lepa za vaše plemenito delo!
lep pozdrav, marta

Spoštovana Marta!
Najprej hvala za prijazne misli.
Če ste norice preboleli, ste vi in vaš plod nanje imuni. Virus noric se sicer res po okužbi (trajno) skrije v živčnih vozlih, od koder se lahko sprosti ob padcu lokalne ali splošne munosti (poškodbe kože in druge poškodbe, opekline, huda vročina, kronične bolezni, malignomi, imunozaviralno zdravljenje, včasih pa vzrok tudi ni povsem jasen) in povzroči herpes zoster ali po slovensko – pasovec.
Letnik 1970 je bil proti rdečkam z veliko verjetnostjo cepljen, ali pa ste rdečke preboleli. Če potrdila o cepljenju ne najdete in se vi ali vaši starši rdečk ne spominjate, vam odgovor o imunosti da lahko le testiranje na prisotnost protiteles proti rdečkam.
Proti škrlatinki se ne cepimo, prav tako ni nujno, da bi jo kdaj prebolevali. Bolezen povzroča bakterija, beta hemolitični streptokok skupine A, ki izloča eritrogeni toksin (ki okvarja žilno steno, zato tudi izpuščaj), bolezen pa odlično zdravimo z antibiotikom.
O peti in šesti bolezni si lahko preberete na spodnjih povezavah:
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1411218,1411220#msg-1411220
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1411922,1411923#msg-1411923
Nosečnica je s peto boleznijo najbolj ogrožena do 20. tedna, kasneje pa je tveganje mnogo manjše.
Kaj lahko naredite?
Ključnega pomena je dobro umivanje rok, izogibanje prehlajenim ljudem in uživanje mešane hrane veliko vitaminov in mineralov. V primeru, če imate domačo žival (zlasti mačko), čistite njeno blato z rokavicami, po delu pa si spet dobro umite roke. Čas, vsekakor, dela za vas, saj se približujete polovici nosečnosti, prihaja pa poletje, ko je prehladnih obolenj bistveno manj. A ja – poleti pazite na piknikih, da bo meso, ki ga uživate, dobro prepečeno, tatarskih biftkov, nepasteriziranih sirov, ipd., pa se izogibajte.
Želim vam prijetno nosečnost in čim manj skrbi.
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

lepa hvala za tako hiter in jasne odgovor!
marta

New Report

Close