Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčni infarkt

Srčni infarkt

Spoštovani,
kaj pravzaprav pomeni infarkt. Moj oče je prejšnji teden imel infarkt in je sedaj v bolnici.
Predvsem me zanima kaj to pomeni za nadaljne življenje. Vidnih posledic nima.
Ali se čuti, da prihaja nov infarkt, recimo, če voziš avto, imaš čas ustavit?
Kakšne so diete, kako obvladat duševni stres?
Morda kakšni nasveti kako živet naprej?

Moj oče ni bil nikoli bolan, še do pred leti se je veliko ukvarjal s športom, v zadnjih letih ne več toliko.:-(, v mladosti je bil kadilec, sedaj že 30 let ne več, malo ima trebuščka, vendar ni debel.

Hvala za odgovor in lep pozdrav
d

Domnevam, da se vaš oče sedaj zdravi v bolnišnici zaradi razmeroma blage oblike srčnega infarkta.

Infarkt imenujemo bolezen srca zaradi zapore ene manjše ali večje srčne žile. Pri zapori velike žile lahko bolnik nenadno umre, pri zapori majhne žile pa je lahko prizadet tako majhen del srca, da bolnik komaj ve, da je bolan. Ustrezno tem ugotovitvam bolnik ob odpustu iz bolnišnice dobi vsa potrebna navodila (glede prehrane, delazmožnosti, vrnitve na delo, itd.). Lahko nam še pišete.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
mojega očeta so sicer že odpustili. Očitno je bila blaga oblika srčnega infarkta. 🙂
Je pa imel zožitev ene od 3 večjih žil in so mu vstavili na desnem delu v višini prsne bradavice stent.
Pravi, da nekih navodil ni dobil. 14 dni naj bolj počiva, na bolniški naj bo pa 3 mesece. Star bo 67 let, tik pred upokojitvijo.
Predvsem me zanima na kaj naj bo pozoren v nadaljnem življenju. kaj je potrebno spremeniti, če sploh kaj.
Kot že prej, me zanima kako je z vožnjo. kdaj sme spet sam voziti?
Kako je z množnostjo ponovitve infarkta? Je večja verjetnost, da se ponovi, če se kaj razburi, razjezi… Ali lahko počasi stopnjuje športno aktivnost? Do katere mere?
Hvala in lep pozdrav
d

Pri vašem očetu so vstavili “stent” v eno srčno žilo, zato, ker je bila žila zelo verjetno zožena zaradi ateroskleroze. V takih primerih mora bolnik živeti tako, da bo ateroskleroza napredovala čim bolj počasi.

Upam, da mu je znano kateri dejavniki pospešujejo napredovanje ateroskleroze (kajenje, debelost, nezadostno gibanje, itd.). Verjetno so očetu predpisali zdravila, ki jih mora jemati čim bolj dosledno.

Če rad vozi avto, verjetno ne bo zadržkov, da se že v kratkem poda na krajšo pot.

Morda bo vaš oče imel srečo in ne bo zbolel za ponovnim infarktom leta in leta, zlasti, če se bo držal vseh zdravnikovih priporočil. Za oceno dopustne obremenitve naj opravi obremenitveno testiranje.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Moj oce je star 64 let, ima 105kg, redni kadilec, redno pije kavo, giblje se zelo malo. Torej lani junija je imel srcni infarkt. Od takrat je drugi clovek. Pogosto ima bolecine v prsih, tezko diha, ga tisci v prsih. Naj povem da je oce pri zdravniku v celem zivljenju bil 3x. In ce on potoži da ga kaj boli pol vsi vemo da ga more res hudo bolet. No in danes zjutraj on klice da ga mocno boli v prsih in se bolecina siri proti grlu. Bil je tudi zelo bled ko sem prisla k njemu. K zdravniku smo ga spravili po 3 urah i takrat je ze bilo boljse. Imel je tudi ekg ki je bil ok. Zanima me ali je oce lahko imel spet infarkt in se na ekgju vec ni videl? Pravi da so bile bolecine iste kot pri infarktu. Ocetu so lani v dve zili vstavili opornici, diet se ne drži. Giblje se ne. Za sebe se naredi manj kot je pred infarktom. Zanima me kaksne so moznosti za ponovni infarkt ce se nic ni spremenil nacin zivljenja na boljse. Koliko infarktov lahko zelo dozivi? In ali je mozno da ga eko danes ni zaznal 3 ure kasneje?

Za odgovor bom zelo hvalezna?
Lp Nika

Odgovarjam z zamudo zaradi odsotnosti. Močno me preseneča ugotovitev, da se vaš oče ne drži navodil in priporočil zdravnikov. Pri opisanem napadu je lahko bil samo napad bolečine pri srcu (angina pektoris), lahko pa tako majhen infarkt, da se ni “pokazal” v EKG. Ali so mu v bolnišnici izključili infarkt s pregledom krvi? Manjših infarktov bolniki lahko prebolijo več, zelo hudega pa nobenega.
Bojim se, da je moj nasvet brez koristi. Vsekakor je prav,da ga napišem: priporočam, da bolnik shujša, da redno jemlje predpisana zdravila, da ne kadi in, da se vključi v najbližji koronarni klub.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lepa hvala za odgovor! Ja zal je res, spremenil ni nicesar. Dejansko ima 110kg. Se je zredil v tem casu. V bolnisnico ga niso poslali tudi krvi mu niso vzeli. Naredili samo ekg kateri je bil ok. Ob teh bolečinah je imel pritisk 175/100. Torej je mozno da je imel manjsi infarkt? Rekel je da je bolecina bila ista kot lani le manj huda. Glede na to, da se ne drzi diet, njegov nacin zivljenja je tak kot je, kaj to pomeni za njega? Kaksne so moznosti za ponovni infarkt? V kolikšnem casu se mu lahko spet zile zozijo oz. Zamislijo? Naj povem, da je tudi pristas bolj mastne in slane hrane.

Za odgovor se vam ze v naprej lepo zahvaljujem!

Na vaša vprašanja bi težko natančno odgovoril. Po prvem infarktu, kot sem vam že odgovoril, je možno, da sledi drugi, tretji in morda tudi četrti. Lahko pa sledi samo eden – usoden, če bolnik ne upošteva navodil za preventivo (nekajenje, shujšanje, gibanje, urvnotežena hrana, jemanje zdravil, itd.)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Oče je pred dobrim tednom dobil močen srčni infarkt. Doma so ga oživljali več kot pol ure in možgani so bili predolgo brez kisika, zato se iz kome ne zbudi, ves čas pa dobiva epileptične napade. Napovedi so zelo slabe, vendar me vseeno zanima, ali obstajajo primeri, da se bolnik iz kome prebudi in pozdravi? Imamo lahko še kaj upanja?

Pravilo pri zdravljenju bolnikov, ki so v komatoznem stanju (komi): bolnika zdraviti, dokler je prisotno upanje, da se bo zbudil iz kome. To upanje lahko traja zelo dolgo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close