Najdi forum

potrebujem nasvet

Potrebujem nasvet glede hujšanja. Moja velika napaka je, da me moja motivacija drži do 20.ure, potem pa me spusti in pojem en velik sendvič. V petih letih po porodu se mi je nabralo 15 kg preveč. Po prvih dveh nosečnostih sem uspešno shujšala, ampak če sem želela sklestiti povprečno 0,80 kg tedensko, sem morala držati dieto le s 500 do 600 kalorijami na dan. In zato se zdaj kar ne morem lotito diete, ker vem, da se bom morala pol leta odrekati praktično vsemu. Ima katera podobne izkušnje ali vsaj nasvet? Čisto sem že obupana. Poskusila sem že tudi z ločevalno dieto, pa sem v dveh mesecih shujšala le 4 kg. Prosim nasvete. Lep dan vam želim.

Moj nasvet:

1. 500 – 600 kalorij je premalo, za zdravo hujšanje, raje poskusi malo bolj sortirati, kontrolirati kaj poješ oz. koliko maščob, OH…. vsebujejo tvoji obroki. Veliko o tem najdeš na internetu.

2. Motivacija oz. klik v glavi je najpomembnejša zadeva, če tega ni, potem se dogaja to o čemer praviš.
Odreči vsemu kar imaš rada za pol leta, je ena velika neumnost in največja napaka hujšanja – zato pa ni motivacije. Mene je takšno razmišljanje, kot je tvoje oz. ti načini hujšanja, pripeljali do 127kg.

3. Nehaj se vsak teden tehtati in mrzlično iskati minuse kg na tehtnici. Spremeni način prehranjevanja in uvedi več gibanja v svoj vsak dan. Tehtaj pa se le enkrat na mesec.

4. Sendviči naj ostanejo, le da beli kruh nadomestiš s polnozrnatim, klobase so zelo dobre tudi tiste z manj maščobami, namesto majoneze pa se odlično v sendvič prileže paradižnik, kumare, solata….. Pojej kakšen košček čokolade, ko si je zaželiš, malo sladoleda, celo pizzo ali ocvrt zrezek, ampak pojej manj in redkeje…

5. Sprijazni se, da kg ne boš izgubila v enem mesecu, ampak bo proces morda trajal celo leto, dve. Je pa vseeno bolje, da traja eno leto, ti se le delno odpoveš najljubši hrani oz. malo spremeniš način prehranjevanja, vrsto svoje prehrane, uvedeš več gibanja, nato pa namesto, da pridobiš 15kg, se le teh znebiš.

Nataša

Pozdravljena,

Nataša ti je dala nekaj čudovitih nasvetov. Pa naj samo malce dodam:
lakota te popade po 20. uri zato, ker si preko dneva (verjetno) preveč pojedla. Skrivnosti recept proti večernim napadom lakote je pet majhnih obrokov preko dneva. Tako enostavno. Kar se čez dan ‘šparaš’, telo zahteva zvečer. Pojej sendvič za zajtrk, za malico pa kak sadež – zelo pomembna je tudi popoldanska malica (recimo jogurt). Tako boš za večerjo manj lačna, za večerjo so bolj primerne beljakovine brez OH.

Še malo matematike: potrebuješ cca 1600 kcal na dan. Če bi rada shujšala, jih potrebuješ 1200 kcal in telovadbo. namesto stradanja s 600 kcal si raje privošči kako uro rekreacije – pokurila boš maščobe, pridobila boš mišice in še lepo se boš počutila. Obljubim 🙂

POPRAVEK: lakota te zvečer napade, ker si preko dneva PREMALO pojedla.

Ja, možno je, da res premalo pojem. Za zajtrk pojem zelo majhen kos pirinega kruha, ali banano, ali pol žemlje in spijem nescafe. Kosilo jem normalno, ampak ne veliko, je pa pozno okoli 17.00, vmes pa kako čokoladico, kos kruha. Sendvič zvečer je ena žemlja, brez majoneze oz. namaza, s kurjo šunko, kuhanim pršutom, brez sira z veliko paprike in paradižnika. Včasih še actimel jogurt. Se ne nažiram, se pa premalo gibam. Dva meseca sem hodila 2x tedensko ma aerobiko, pa zdaj zaradi obveznosti ne morem in že čutim posledice. Zdi se mi, da če jem manj, ne gredo kile nikamor.

Tvoj sendvič zvečer je čisto ‘nedolžen’ in se 200% ne rediš zaradi njega. Imaš pa res doooolgooo pavzo med zajtrkom in kosilom (10 ur??) – ta pavza tvojemu telesu sporoča, da mora vso hrano nujno spravit v zalogo, ker imaš na dan kar dve dolgi obdobji brez hrane – služba in spanje.

Obvezno potrebuješ še eno malico dopoldan (recimo okrog 11. ure, kak jogurt ali sadje) in še eno malico okrog 14. ure (zopet sadje, morda kaka solata). Za pozno kosilo ob 17. uri pojej raje manj in okrog 20 še tvoj sendvič. če boš vključila še gibanje, boš gotovo shujšala. Morda ne čisto prvi teden, ker mora telo dobiti signal, da je stradanje mimo in da ni potrebno vse shraniti.

Meni ni nič nerodno nositi s seboj sadja ali košček kruha, jogurt – vedno, ko vem, da me 3 ure ne bo doma, si vzamem s seboj malico – v službo, na izlete, celo na nakupovanja, če vem, da bodo dolga. Tako me volčja lakota nikoli ne dobi v pest 🙂

Tvoj sendvič zvečer je čisto ‘nedolžen’ in se 200% ne rediš zaradi njega. Imaš pa res doooolgooo pavzo med zajtrkom in kosilom (10 ur??) – ta pavza tvojemu telesu sporoča, da mora vso hrano nujno spravit v zalogo, ker imaš na dan kar dve dolgi obdobji brez hrane – služba in spanje.

Obvezno potrebuješ še eno malico dopoldan (recimo okrog 11. ure, kak jogurt ali sadje) in še eno malico okrog 14. ure (zopet sadje, morda kaka solata). Za pozno kosilo ob 17. uri pojej raje manj in okrog 20 še tvoj sendvič. če boš vključila še gibanje, boš gotovo shujšala. Morda ne čisto prvi teden, ker mora telo dobiti signal, da je stradanje mimo in da ni potrebno vse shraniti.

Meni ni nič nerodno nositi s seboj sadja ali košček kruha, jogurt – vedno, ko vem, da me 3 ure ne bo doma, si vzamem s seboj malico – v službo, na izlete, celo na nakupovanja, če vem, da bodo dolga. Tako me volčja lakota nikoli ne dobi v pest 🙂

Zjutraj v telo (ki je itak ponoči vsaj 8 ur stradalo) vneseš maksimalno 500 kalorij (zagotovo pa celo manj) in pričakuješ da boš s tem energijsko pokrita cel dan do 17 ure ??! Verjetno si že slišala da ker naše telo ni en kup želatine pač pa ima različne organe z različnimi funkcijami potrebuje različne elemente za normalno delovanje. Le teh z pol žemlje in nescaffe zagotovo ne dobiš ! Pustimo ob strani da se teh manj kot 500 kalorij porabi že v dveh urah glede na to da ni maščobe vmes. Nikakor ne moreš biti energijsko pokrita od jutra do večera. Tvoj način prehranjevanja je napačen. Z ali brez hujšanja. Nujno popravi vmesni čas med 8 in 17 uro z vsaj 1 kos sadja in kasneje še en obrok bolj konkreten ! Ali pa si zjutraj privošči bolj konkreten zajtrk in potem kasneje 1 jabolko ter popoldan še en jogurt s kosom kruha recimo. Kosilo ob 17 naj ne bo preveč obilno. 2/5 zelenjave 2/5 priloge (priloga naj če se le da ne bo masten testan krompir pomfri itd) in 1/5 mesa. Če greš zgodaj spat naj bo to zadnji obrok drugače pa si zvečer privošči samo še zelenjavo. Če ne gre samo zelenjavo dodaj v solato kuhano ali surovo tunino v slanici ampak zato solate dodatno ne soli Ravno tako je olja za eno čajno žličko ! Lahko tudi rezino piščančjih prsi ampak ne poli salame ali podobne salame !!! Tako je sicer še vedno daleč od idealnega ampak glede na tvoje opisane razmere in možnosti ki jih imaš vseeno bolj uravnoteženo vse skupaj

“Dieta” (ja napisano v navednicah za nalašč) s 600 kalorijami na dan ni dieta ! To je stradanje. Pod 1200 kalorij na dan ne smeš nikakor ! V nasprotnem primeru se metabolizem upočasni drastično. Telo preklopi na varčevanje. In čez eno leto ugotoviš da ješ za 600 kalorij (se pravi kot poje ena normalna… hmmm kura na dan recimo) in se še vedno rediš ! Neverjetno. S tem da mišične mase praktično nimaš si zagotovo slabokrvna ter ti primanjkuje ključnih elementov za normalno funkcioniranje organov. Ja tudi maščoba iz hrane je nujno potrebna recimo.
Lakota zvečer je 100% odraz premajhnega kalorijskega vnosa tekom dneva. Pojačaj konkretno zajtrk in predvsem do 12 ure kalorično vnos hrane proti večeru pa kar nižaj večerja najbolj samo solata brez vsega. Normalno hujšanje je cca kilogram na mesec. Bodi realna ! Ne zahtevaj od telesa nekaj kar mu je tuje vsiljeno in boleče.

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

Super, res vam hvala za vse odgovore. Ste mi kar malo odprli oči. Če je tako, ni čudno, da se kar naprej redim. Bom začela drugače in poročam o napredku. Hvala.

Pozdravljena XXL!
Glede na tvoje razmišljanje o drastični dijeti, sem se morala oglasiti, saj se s tem pripravljaš na lastno mučenje, ki bi telesu prineslo pomanjkanje, kar pa po končani dijeti prinese nove kilograme(jojo efekt).
Tisto, da želiš sklestiti po 0,80 kg na teden je cilj, ki ni ravno pameten.
Zdravstveni delavci svetujejo hujšanje po pameti in je zdravo, da shujšaš cca 2 kg na mesec. Torej si delala v tej smeri prav in če ti tako prehranjevanje ustreza kar nadaljuj.
Navadi se planirati 5 dnevnih zdravih obrokov, ki naj bodo polnovredni(vsaj v skupnem dnevnem seštevku vseh hranljivih snovi), vsebovati pa morajo tudi nekaj maščob in ogljikovih hidratov, ker kljub temu, da želiš shujšati, telo to potrebuje.
Telo potrebuje tudi najmanj 2 l in več vode ter več gibanja.

Ne misli, da je to kar sem ti napisala nemogoče, samo malček se pouči o prehrani in če ne zmoreš sama se posvetuj s svojim osebnim zdravnikom, ali pa imaš možnost dobiti kakšnega osebnega svetovalca o prehrani.

Želim ti lep dan in modro odločitev,

Andreja

Andreja, hvala.

jaz grem zvečer tečt. ko pridem domov najprej 15 min nepremično sedim, da k seb pridem, potem popijem vsaj pol litra vode in na misel mi ni, da bi še jedla.

in če misliš, da ne moreš tečt ti povem, da LAHKO. 30 let sem bila prepričana, da je to brez veze, da je kr nekej, da jaz tega ne zmorem in da tekla ne bom! največ kar sem zmogla je bilo manj kot minuto teka. danes pa v teku uživam.

še to, kako sem začela: šla sem na sprehod in vmes malo tekla. tako, da me nihče ni videl. čisto počasi, kot v počasnem posnetku z globokimi vdihi. pa je šlo.

da si na dan ne moreš vzeti 20 minut zase, za tek ali kakšno drugo aktivnost? ne, ne laži si!

Pozdravljeni, moram vam sporočiti, da sem začela, če se le da:)), upoštevati vaša navodila in da se ne obremenjujem, ampak pač bolj pametno jem. Zgubila sem 2,5 kg in sem zelo vesela in presenečena. Bom še poročala.

Tudi jaz sem bila vedno prepričana, da tek ni zame in še vedno tako mislim. Zato sem se začela ukvarjati z nordijsko hojo.

Grem tako hitro, da že skoraj tečem, kljub temu pa še vedno hodim. Se splača obiskati kakšen tečaj, da se naučiš pravilne tehnike, ker pri nordijski hoji giba res celo telo. Če delaš pravilno, čutiš tudi tiste mišice, za katere sploh nisi vedel, da jih imaš.

Najbolj pa je važno, da se giblješ VSAK dan!
Eno uro na dan si človek lahko vzame zase, ni vrag!

Jaz si na uhlje naštimam muziko, da ni dolgčas in grem. Najraje sama, da imam mir. Hodim, padem v svoj svet in se posvetim svojim mislim. Predvsem pa nti sličajno ne razmišljam o tem, ali sem utrujena in kaj me boli…
Poskusi, morda bo to ustrezalo tudi tebi.

Nikoli ti niso dane sanje, ne da bi ti bila dana tudi možnost, da jih uresničiš.

Draga XXL (pa upam, da si že XL:),

zelo sem vesela, da smo ti z nasveti če že ne pomagali, pa vsaj malo nove volje dolili.

Počasi se daleč pride, ampak pomembno je, da je tudi hoja prijetna :))

Še zdaleč nisem XL :))), pa še nekoč bom (če ne v tem, pa v naslednjem življenju). Pa ne samo XL, ampak tudi kaj manj. Rada obiščem ta forum, ker kljub veliko prebranega najdem tu zelo uporabne nasvete.

New Report

Close