Najdi forum

izredni dopust

Živjo,

mene pa zanima, če mi lahko pove pove kakšen je pogoj za izredni dopust za selitev ob poroki.

Hvala

Posebnega pogoja ni; le v kolektivni pogodbi mora biti zapisano, da delavcu za selitev pripada posebna plačana odsotnost z dela. Aja no, edini pogoj bi mogoče bil, da se delavec DEJANSKO seli, ne pa da recimo samo na upravni enoti formalno spremeni svoje bivališče. Dopust je namreč namenjen vsem tistim opravkom med selitvijo (prenašanje krame, urejanje novega stanovanja ipd.)

Lp,
Katarina

V Zakonu o delovnih razmerjih so opredeljene okoliščine, v katerih ti pripada izredni odpust. Ena od teh okoliščin je selitev, druga je poroka. Tako da če se poročiš in se tudi seliš, sta to dva razloga, zaradi katerih ti za vsakega posebej pripada določeno število dni izrednega dopusta. Mislim, da ti pripada za selitev znotraj istega kraja manj dni kot za selitev iz enega v drug kraj. Vendar pa je določen tudi maksimum, koliko izrednega dopusta največ lahko koristiš v enem koledarskem letu. To vse se gre za plačani izredni dopust.

Obstaja pa tudi neplačani izredni dopust.

Pri nas v službi postopek poteka tako, da če želiš koristiti izredni dopust, napišeš prošnjo in jo nasloviš na kadrovsko službo. V prošnji je potrebno seveda napisati, za kak namen želiš koristitit dopust (namen mora biti en od tistih, ki jih predvideva zakon) in priložiti kako dokazilo – recimo fotokopija prijave o spremembi naslova bivališča. Navesti je potrebno tudi konkreten dan, kdaj želiš to koristiti. Pri nas je pomembno, da človek napiše, da želi koristiti plačani izredni dopust, sicer se lahko zgodi, da mu odobrijo samo neplačanega. Na prošnji pa mora biti podpisan tudi tvoj šef, v smislu, da se strinja s tvojo odsotnostjo na navedeni dan.

Pozanimaj se v vaši kadrovski službi, kako imate to urejeno.

New Report

Close