Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Odločba invalidske komisije

Odločba invalidske komisije

Pred časom sem bila povabljena na invalidsko komisijo, saj sta mi specialist ortoped in specialist psihiater predlagala skrajšani delovni čas in to 4 ure dnevno. Imam hude težave s hrbtenico, hernio disci, spino bifido, artrozo kolen in ramen, kronični entezitis, degenerativni revmatizerm, več kot leto dni pa se zdravim zaradi depresije. Imam tudi več kot 20 let zvišan pritisk. In danes sem dobila odločbo, da mi skrajšani delovni čas ne pripada, da lahko delam 8 ur.

Na komisiji je bil prisoten samo en zdravnik, ki pa me je spraševal o tem, ali sem poročena, kje dela mož, če sem že babica, enkrat sem se morala predkloniti, dvignil mi je levo in desno nogo, prislonil stetoskop na prsi za kakšnih 5 sekund in s tem je bil pregled opravljen. Medtem mi je seveda razlagal, kako imam že itak odločbo, s katero imam priznano III. kategorijo invalidnosti in priznan počitek 7 minut na vsako uro.

Pa saj to ni res….. Kolikor vem, bi naj bili na komisiji prisotni trije zdravniki, ki so tudi podpisani na odločbi. In zanima me, koliko priporočil in kakšna morajo biti, da ti neka komisija, ki je bila sestavljena iz enega splošnega zdravnika, potem odloča o bodočnosti bolnega človeka.

V Murski Soboti je na tem področju totalna sramota. Na vsakem koraku je upokojenih en kup hipohondrov, ki so dobro podmazali posameznike, da so sedaj v penziji, igrajo tenis, čeprav imajo kao obrabljena kolena, ki hodijo po veselicah in prenašajo mize in klopi, čeprav imajo kao poškodovane hrtenice, upokojeni so vsi pijanci, medtem ko je nekdo, ki dela v pisarni lahko napol mrtev, pa ga ne povoha niti pes. Sama sem bila 20 let pretežni del delovnika za pisalnim strojem, kjer sem si dodobra izrabila prste rok in zapestji, ramen, sedaj pa že osem let delam v glavnem za računalnikom, kjer pravtako trpijo roke, vrat, križ, oči……. In potem te na komisijo obravnavajo tako, kot da hodiš v pisarno dremat in da tisti, ki nismo za težkimi stroji ne delamo nič oz. da delodajalci mirne duše prenašajo, če nekdo v pisarni meditira….. Kar precej je takšnih delovnih mest, kjer je to mogoče, jaz pa moram delati in če imam napisano da je to 8 ur, potem se od mene pričakuje, da 8 ur delam. Situacija je vsak dan slabša, skrb za bolnega človeka pa ne zanima več nikogar, samo plačujejo naj se vse dajatve, da bodo lahko nekateri dobro živeli.

Ali je to povsod tako, ali pa samo v tej gnili Murski Soboti?

Rada bi slišala vaše mnenje o tem in ali menite, da bi se bilo smortno pritožiti na odločbo, ali je možno, da mi vzamejo III. kategorijo invalidnosti, ki jo imam že 3 leta, kakor se na našem koncu govori.

Že v naprej najlepše zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani!

Prvič. Ne imejte zaničevalnega odnosa do “splošnih dohtarjev” na splošno. Če je že bil imenovani v enočlanski komisiji zdravnik splošne medicine, je v vlogi na IK izvedenec SPIZa in bolj malo zdravnik. Zdravnik mora biti po izobrazbi, a ne dela zdravniškega dela. Komisije deljao po starih socialističnih predpisih, kjer vse izhaja iz dela in je vezano na delovno mesto, ker se nikomur ne zdi vredno zadeve predrugačiti. Vendar je to trenutno ednini in torej najboljši sistem pri nas. Ali bi bil kakšen drug model boljši, ne vemo, dokler ga ne preverimo v praksi. Pridobljene pravice pa po stari zakonodaji ne zapadejo, čeprav jih večina kruto ikorišča natanko tako, kot ste opisali, pa jim nihče nič ne more. S pravicami in zlorabami drugih si v vašem primeru ne morete ničn pomagati. Vendar naju teoretiziranje ne bo pripeljalo daleč.

Drugič. Imate veliko elementov, ki vam bodo pomagili pri pritožbi in ev. tožbi, če bi tudi IK II. stopnje zavrnila vašo pritožbo. Mnenje več strovkonjakov je bilo, da vas upokojijo za 4 ure. Lahko se sklicujete na neustreznost postopka, ker vas je pregledal le en zdravnik, dva pa sta se podpisala pod mnenje brez osebne udeležbe pri tem.

Tretjič. Ker delate na zelo lahkem in razgibanem delovnem mestu (po opsiu vašega delovenga mesta), imate izredno majhne možnsoti, da bi vam dodelili ali lažje delo, ali ugotovili, da ga ne morete opravlajti.

Četrič. Zakone pišejo in sprejemajo poslanci. Če bi jih ljudje med njihovmi obljubami kdaj vprašali tudi o takih stvareh, bi morda zadeve hitreje stekle.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Najprej lepa hvala za hiter odgovor.
Naj najprej pojasnim, da do splošnih zdravnikov niti slučajno nimam zaničevalnega odnosa, čeprav sem resda zapisala nekoliko dvomljivo. Splošne zdravnike zelo cenim, zato sem se obrnila za nasvet do vas, vendar sem le mnenja, da bi moral biti kot član komisije prisoten strokovnjak s področja, zaradi katerega je nekdo napoten na IK.

Delo, ki ga opravljam je zelo odgovorno in moram biti zelo koncentrirana, da ne naredim delodajalcu škode, pravtako dolžnikom, s katerimi imam opravka in ki so bolj ali manj precej nastrojeni, ko hočeš od njih izterjati dolžni znesek. Pri vlaganju tožb na sodišče moram pravtako biti pošteno natančna. To pa sem lahko le, kadar ne čutim močnih bolečin, kar je mogoče dve do tri ure zjutraj. Pozneje se bolečine stopnjujejo in s tem tudi koncentracija. Če vzamem tramal kapljice, ker drugega zaradi želodca ne smem, pa se mi tako vrti, da nisem sposobna ostati na stolu. Ampak očitno to člane komisij ne zanima.

SE pa močno strinjam s tem, da smo ljudje mevže in se ne vemo postaviti zase tam, kjer bi bilo treba, torej pri organih naše države.

Še enkrat najlepša hvala za vaš odgovor in oprostite, če ste dobili vtis, da omalovažujem delo splošnih zdravnikov.

Spoštovana!

Lahko vam samo izrazim sožalje, saj je mene doletela podobna zadeva v Ljubljani.Predlog mojega ortopeda je bil skrajšani delovni čas in dodelitev II. kategorije zaradi hude artroze kolka.Operacija me čaka v kratkem.Poleg tega imam še psoriazo.Nikakor ne zmorem delati 8 ur.In gleg ga zlomka…Senat je ugotovil, da sem sposobna delati 8 ur.Tudi pri moji oceni je bil prosoten samo en zdravnik, ki se ni niti predstavil niti ni ieml priponke z imenom.Skratka katastrofa, ki je trajala polnih 5 minut in z odslovitvijo ” lahko greste”.Žalostno.Nekaj bi bilo potrebno storiti,Sama sem obvestila Ministra za zdravje in svetujem tudi vam, da storite podobno.Več takih pisem bo, bolje bo.
Glavo pokonci in borili se bomo naprej..
LP

Razumem vašo ogorčenost, tudi moj sorodnik, ki je imel pred leti težko delovno nesrečo, vsako leto prejme odločbo, da kljub priporočilu specialista – ortopeda ni upravičen do terapij v zdravilišču. Podpisuje jih STOMATOLOG (Ravne na Koroškem), ki mora biti tudi “čarovnik ali jasnovidec” , da še isti dan, ko predlog prispe na komisijo, tudi odgovori, da terapije niso potrebne. Kot stomatolog mora ogromno vedeti o zlomljeni stegnenici, zlomljeni medenici, sramni kosti, pretrgani sečnici, ponavljajočih se trebušnih kilah, zaradi bolečin neprespanih nočeh……Verjetno se na te dele telesa spozna bolj kot ortoped in kirurg, da o poznavanju zakona o tem, kdaj ti pripada zdraviliško zdravljenje ne razmišljam. Je že tako – nekateri vsako leto, drugi pa 15 let nič.

Spoštovana!

ne morem iz svoje kože in moram tudi jaz povedati svoje mnenje. V glavnem kot je g. Kersnik povedal to vse drži, res je pa tudi, da bolane ljudi (sploh če so starejši ) večinoma ne jemljejo resno. Tudi naša zakonodaja je zelo, zelo neumna – moram reči kar tako. Nekdo, ki dela v proizvodnji, je po 30 aktivnega dela iztrošen, osebno mislim, da kot takšen zasluži že upokojitev. Na poti do upokojitve pa je ovira zakon, ki predvideva delo do 60 leta starosti. Ja lepo prosim……. fizično delo do teh let, in potem seveda ljudlje zatekajo se k bolniškemu staležu……saj dejansko ne more delati pod enakimi pogoji, kot sodelavec, ki ima 30 let. No ja, zakone sprejemajo naši vrli ministri, ki so izobraženi, pametni in oh in oh……. na papirju je vse lepo videti, slišati. Verjemite mi, da nihče od naših ministrov ni delal v kakšni tovarni v proizvodnji, povejte mi kako lahko takšen človek potem trdi, da je to in to možno delati. po drugi strani pa mladi doma se čohajo, ker ne dobijo službe, kriminal raste – saj rabijo denar.

Ja da nas je premalo slovencev, da ni otrok: kdo pa se bo pri 21 letih odločil za otroka v takšnih pogojih, kaj naj ga preživlja z zrakom. Obljubljo drugačno socialno pomoč, ki naj bi bila boljša: Larifari, vprašajte kakšnega dobrega ekonomista, vam bo povedal, da je to zgolj prelivanje iz levega žepa v desnega, pri čemer že tako siromašni potegnejo ta kratko.

Da hodimo bolani v službo, pa niso krivi zdravniki, kriva je ZAKONODAJA!!!
saj tudi zdravnik ima predpisane zakone, katerih se mora držati. Ne vem pa, zakaj plačujemo takšne prispevke, tako za zdravstvo, kot tudi za pokojninsko invalidsko zavarovanje, ko vemo da pokojnine kar nižajo se, razen tistih, i+ki so bili direktorji, večina težko preživlja.

že itak sem povedala veliko, verjetno vse skupaj tudi ne spada v to rubriko, vendar mislim, da je krivično obtoževati samo enega zdravika. pozanimajte se in izkoristite poti, ki vam jih je g. Kersnik priporočal.

Zavedajte se, da pot do zastavljenega cilja nikjer ni lahka, in lepa. Je težka in lahko rečem, velikokrat trnova.
veliko sreče

Spoštovani!

Za IK komisije je prisotjen minister za delo in…. minister za zdravje s tem nima nič.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani g. Janko!

Hvala za opozorilo, vseeno pa upam, da bo g.Bručan odstopil moje pismo ogorčenja tudi g.Drobniču, sam pa vseeno pripomogel na kakršnkoli način, da se bo vsaj malo spremenilo stanje na tem področju.
Ne zahtevamo drugegega kot svojih pravic.In če 25 let daješ denar tudi za svoje zdravje, pričakuješ nekaj nazaj.Ne pa da s tem denarjem razpolagajo za parazite, hipohondre, delomrzneže, ipd…Tukaj se mora nekaj narediti.Naj začnejo ločevati bolne od ostalih.
Pa LP

Hvala za vse vaše komentarje, s katerimi se še kako strinjam. Sama sem morala dati na papir svoj bes. Dejstvo je, da niti slučajno ne obsojam zdravnika, ki me je pogledal, saj vem, da tudi sam dobiva direktive z vrha, ki se jih mora držati. A žal je tako, da svojo jezo vedno usmerimo na tistega, ki nam je pri roki, čeprav se zavedamo, da je tudi sam samo sredstvo, s katerim upravlja nekdo drug.

S takšnim načinom dela so invalidske komisije tiste, ki se norčujejo iz dela naših osebnih zdravnikov ter specialistov, ki priporočijo določene ukrepe za varovanje zdravja. In od vseh zdravnikov svojega pacienta najbolj pozna njegov osebni, splošni zdravnik, ki ima s pacientom največ stika in menim, da bi njegovo mnenje moralo biti tisto, ki je za komisijo najbolj verodostjno. A žal, je kakor je in po vsem kar človek vidi in prebere, bo verjetno še huje.

Še sreča, da nas z veseljem sprejmejo pogrebna podjeta, ki ob naših svojcev iztržijo še zadnje, kar lahko iztržijo za kup pepela.

Dr. Kersnik, najlepša hvala za vaše prijazne odgovore, ki marsikomu od nas zelo pomagajo in nam dvignejo moralo.

Lep dan vsem.

Irenka , kje v Ljubljani pa si imela pregled prve stopnje komisije ? Koliko časa je preteklo , predno so te poklicali ? In zakaj se ne pritožiš na njihovo mnenje ???

LP

Mateja!

Komisijo sem imela na Tomačevski 1 ( poleg stavbe POP TV-ja ).Čakala sem 4 mesece ( od vloge moje osebne zdravnice in ortopeda ), pritožbo pa sem seveda oddala.Kaj tudi vas čaka kaj podobnega?

LP

Spoštovani!

Mešate zavarovlaništvo in zdravstveno zavarovanje. Deanr, k ise ga vplačuje v zdravstveno zavarovanje, se porabi za sprotne potrebe. Nobenih minulih pravic nimamo, ne glede na leta in višino vplačila.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Na žalsot se pri nas zakonodaja na področju zdravstvenega in tudi invalidskega zavarovanja obrača v še večjo birokratizacijo in minimalne možnosti izvedencev, da uporabljajo svojo presojo, za katero bi seveda tudi ustrezno odgovarjali, če bi bila napačna. Tako pa vse pokrijejo predpisi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Irenka , ja tudi.
Bi bila tako prijazna prosim in mi pustila svoj mail ?
ali pa se oglasi na mojega : [email protected]

hvala

zahvala tudi dr. Kersniku za dovoljen ta post !

Spoštovani!

Izvedenci komsij so ujeti v precej toge okvire predpisov in različnih tabel, ki so bili pred tridesetimi leti napredni, danes pa že precej preživlei sistem določanja invalidnosti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close