Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Montazna hisa in priprave na ta projekt

Montazna hisa in priprave na ta projekt

Lep pozdrav vsem!

Kmalu bomo postali stiriclanska druzinica in trenutni prostor nam je postal premajhen. Po tehtnem premisleku in narejenem financnem nacrtu, smo se odlocili, za nakup Marles-ove montazne hiske Majo v izmeri 105m2 bivalne povrsine. Seveda bi hisko podkletili in podaljsali klet za cca. 3 metre, ter tako dobili veliko teraso pred dnevno sobo. Cena hiske znasa 17Msit in je izvedba na kljuc. Parcelo imamo na njej pa se ze ureja potrebna dokumentacija. Imamo lokacijsko informacijo, trenutno pa se dela na geodetskem posnetku parcele. Zakaj to pisem porecete. Zaenkrat nismo se “globoko zabredli” (pogodbe se nismo podpisali) in sprasujem VAS na kaj paziti. Naslednji teden pa imamo z arhitektom sestanek, s katerim bomo sestavili idejni nacrt, ki se bo uporabil pri izdelavi “urbanisticnega dela projekta”.
So kaksne skrite stvari, katere je potrebno upostevati saj na tej stopnji dolocene stvari postanejo dokoncne (kar se tice papirjev in projekta samega). Poleg tega me zanimajo tudi izkusnje kaksnega, ki zivi v montazni hisi novejse generacije. So morda kaksne stvari, ki so potem v praksi drugacne, kot je bilo prvotno misleno in bi jih sedaj naredili drugace. Hvalezen bi bil za vsako koristno informacijo tudi glede stvari kot so: ogrevanje (olje, plin, kaj drugega; talno -da/ne; toplozracni kamin v dnevni?); potencialno segrevanje notranjosti hise poleti, zaradi ne-akumulacije sten; skripanje notranjosti – mit ali resnica….joj koliko vrasanj je se.
Radi bi odpravili cimvec dvomov sedaj, da se lahko kasneje z arhitektom bolj pravilno odlocimo. Prosim za vsako informacijo, ki bi nam pomagala vsaj malo, te dvome razresiti, saj se je jih z vsako novo stvarjo porodi se enkrat vec.

Hvala

Jaz v montažni (še) ne živim, manjka pa ne dosti :)))
Napisal bom samo na kaj paziti: nična točka, določite jo že v urbanističnem delu in v gradbenem jo požegnajo. Dobro premislite če je ok
glede na teren, saj kak cm se da zgoljufat, ampak preveč pa ne!
Kje in kako boste imeli priključke in omarice, v stenah hiše odpadejo, če boste imeli zidano klet, lahko tam, sicer so zunaj nekje prosto stoječe… kako se vklopijo v zunanjo ureditev.

Marlesa ne poznam, pri nas je recimo vse leseno in nismo vzeli talnega gretja.
Mi smo kljub podpisu pogodbe še delali spremembe, vendarle na željo izvajalca, prišli so nas lepo vprašat, povedali kaj in kako, na sploh lahko še zadnjo minuto (predno gre hiša v proizvodnjo) spreminjaš, če ti kaj zapaše (in seveda plačaš, razen če je vse v mejah cene). Še to, če vas bodo v pogodbi vezali na rok dobave hiše, pazite, ker se lahko zelo zavlečejo stvari na vaši strani, češrav niste nič krivi: soglasja, ki jih potrebujete od soglasodajalcev za gradbeno dovoljenje, in če bo vplivno okolje segalo na sosednje parcele, potem potrebujete še njihova soglasja, služnosti poti… potrebno je misliti na ustrezen rok.

Kar se tiče akumulacije, pri nas to (menda) odpade, ker imamo difuzijsko odprto hišo, torej diha. Znanci imajo tudi kamin in tudi centralno sesalni ogrevalni in zračni sistem. Zgleda super in menda blazno funkcionalno, le da je (pre)drago.

O škripanju ne poročajo, ampak poudarjam Marlesa ne poznam.
Uf pa vam ustreza Maja? Meni se zdi rahlo nefunkcionalen tloris, je pa poceni, priznam!
Kaj več ne vem iz glave.

Toneb: Hvala lepa za konkretne predloge. Kaj takega rabim ja. Oprosti, vendar do sedaj se nisemo naleteli na pojem “nicna tocka”. Predvidevam da je kaj povezano z odtoki odpadnih voda? Kaj pa je potrebno paziti pri tem? lahko poves kaj vec prosim. S kom se te stvati urejajo arhitektom ali birojem ki opravlja urbanisticni del projekta.
Lesene hise pa imajo res cisto drugacen utrip kot klasicne ali montazne. Se vedno me malo skrbi kako bo z vrocino v poletnih dneh. Delno se bo ta stvar resila z roletami na severni strani pa tudi listavci (bukve) bodo ostale na tistem koncu za prijeten hlad.
Ja tudi na roke smo pomislil, bo pa pisan kar neka casa naprej za izdobavo hise ( vec kot leto) v tem casu pa se racuna na ureditev dokumentacije in kletnega dela.
Tloris pa nama je bil zelo dober (ce sva primerjala z drugimi tlorisi pri Marlesu), saj bosta otroka imela zgoraj svoje velike sobe, midva pa spodaj s tem da bo prehod na teraso iz splanice in dnevne. Terasa seveda pokrita (kasneje morda delno zaprta kot zimski vrt). Kuhinja tudi ne bo imela utility dela ker se vse to prestavi v klet, kjer bo poleg kurilnice in pralnih strojev se dve sobi vecja in manjsa ter delavnica – garaza ki pa avta ne bo videla in se bo kasneje prekvalificirala v mozen posovni prostor.

Super, da vam tloris odgovarja, sicer pa imaš tukaj še par čejev:
Če se da namesto rolet ZUNANJE žaluzije, preprečuje vdor sonca, hkrati je pa še vseeno svetlo (in temnica kot rolete, mi imamo sedaj rolete, vem kaj govorim).

Nična točka je višina parketa v pritličju hiši glede na zunanjo površino oz. nadmorsko višino. Glede na to, da si napisal teraso in še klet, ne vem točno ali se bo terasa končala s travo ali bo treba do travce po stopnicah in kakšna je teren parcele.
Če povem na mojem primeru; imamo “ravno” parcelo, vseeno se je pokazalo skoraj meter padca in na katero višino sedaj umestiti ploščo, da bo izhod iz parketa na teraso še vedno takoj na zemljo in nobene stopnice, hkrati pa ne bo potrebno odvoziti ali kupiti preveč materiala!! Seveda je pomebno to tudi za kanalizacijski odtok, kako globoko je trenutno kanalizacija, da jo boste še vedno zadeli s pravim padcem, če pride kmalu pod površino, je lahko sranje.

AJa še to: kleti so menda blazno drage (mi je nimamo), začni zidarja s popisom del iskati letos, ker je dobrega (in poceni) težko dobiti.

Če se boste najprej dobili z arhitektom, predebetirajte vse te podrobnosti in potem povejte podatke biroju, da bo naredil tako kot si vi želite oz. ko vam bodo oni naredili presneto preverite če vam ustreza, predno vam zvežejo in zaračunajo!

Mi imamo (oz. nam postavljajo) montažno, le da je sestav stene rahlo drugačen od Marlesa… in recimo nimamo mokrih (betonskih) estrihov kot Marles, pač pa suhe (lesene) in tu je ta razlika zakaj ne potrebujem talnega gretja. AJA še to: inštalacije: Vprašajte v Marlesu kako je s tem, ali si lahko izmislite kakšno vtičnico več, pa internet napeljavo po sobah (da ne bo šla nad ometno), pa TV napeljavo, če mislite, da jo potrebujete po sobah,… Kasneje ko bo hiša stala boš težko karkoli spravil pod omet, zato moraš to vse prej naštudirati.

LP

Mi se zadnje čase zanimamo za montažne hiše. Pri Marlesu (in še kje drugje) je tako, da takoj, ko kaj spremeniš, ni več tipski načrt in je cena višja. Torej, če boste imeli klet, morate računat, da to ni več tipski načrt, čeprav vam kleti ne bodo oni delali. Pri znancih je bilo tako. Mogoče boste imeli srečo in vam bodo pogledali čez prste, ker imajo v akciji tole hišico. Nama z možem je tudi všeč ampak se bomo najbrž odločili od drugega proizvajalca.

Naj vam TOČNO napišejo, kaj za njih pomeni hiša na ključ.

Aja, vidim, da imate ceno za 1 mio sit višjo. Ste se že zmenili za klet?
Srečno!

Toneb, ne boš izdal, kje ste kupili hišo? Honka?

Imamo tri leta staro Marlesovo hišo in čeprav je podkletena, nismo nič dodatno plačali, njihova arhitektka pa nam je narisala tudi načrt za spodnji del (zastonj). Prav tako nismo nič doplačali za razne spremembe sten (ne nosilnih), vrat, vtičnic … Res pa je, da nam hiše niso delali na ključ. Takrat so bili v Marlesu tudi točni z dobavo (niso imeli dovolj naročil), tako da smo komaj ujeli rok 30 dni, ki mora miniti od izdelave plate do njihove postavitve hiše.

Marles mora biti kar konkurenčen v zadnjih letih in je samo zapohvalit, da ne zaračunajo sprememb, kljub temu, da imajo dodatno delo, saj je potrebno vse načrte narediti kot za novo hišo.

Kar se tiče točnosti pa samo to; navadno ni problem pri izvajalcu hiše, pač pa pri naročniku, ker se kaj ne poklapne. Meni recimo se je zelo zavlekla izdaja gradbenega dovoljenja, ker smo morali dopolniti stvari za katere nam prej nihče ni rekel, da jih potrebujemo.

Se strinjam z Asjo, mordate vedeti kaj vse vsebuje njihov ključ, pred leti ko sem se jaz zanimala za Marles (štiri leta nazaj) recimo dvigalo ni bilo všteto v ceni… in to stane!

Preveri, če je mansarda dovolj visoka!

Pa pazi na to, da bo zagotovljen dostop za tovornjak.

Za nacrt (PGD) so nam ze rekli, da pride netipski samo ce je ze namesto same plate klet. Cena 750kSIT +DDV, tako da blagor vam, ki ste se zmenili da vam je bil projekt obracunan po nizji tarifi. Me zanima, ce si vezan na arhitekte ki so zastopniki za Marles, saj ce se z nasim ne bomo dobro ujeli potem kaj dosti izbire tudi ni. Od njega pricakujem, da bo znal svetovati tudi v smislu “se nam za ta denar res splaca delati/dodati/odstarniti to spremembo”. Kaksni predlogi?
Drugace pa je parcela locirana na dezeli (cca 50km) iz Ljubljane in je spodnji del rahlo nagnjen zgornji pa je relativno raven. Hisa bi bila s sprednjo stranjo v liniji s parcelo zadnja stran s teraso pa bi bil po nasih nacrtih dvignjen najvec za 1.5m s tem da bi na levem delu terasa bila zopet v nivoju z parcelo, ker se tam zopet dvigne.
Kar pa se tice zidave kleti pa sem za samo zidavo z izolacijo tako, da je mozno postaviti montazni del gor ter zaprto, brez fine obdelave racunal cca 1.5 Msit ….Na nasem koncu je izkop in zidava relativno poceni…me pa skrbi ker slisim, da klet lahko pride tudi do 4 Msit. To glede cene in kaj vse naj bi bilo zajeto pa mi je bilo zagotovljeno da je to vse ze vkljuceno v ceno. Sicer pa bomo naslednji teden na podlagi nasih sprememb/zelja bolj natancno definirali ceno z predracunom. Zelo sem hvalezen vsem za informacije. Zaluzije pa so res za razmisliti ja – Hvala.
dixi – morda lahko poves kako si se to zmenil in na kaksne dodatne/nepredvidene stroske si se kaj naletel, ce seveda si?

“Kar pa se tice zidave kleti pa sem za samo zidavo z izolacijo tako, da je mozno postaviti montazni del gor ter zaprto, brez fine obdelave racunal cca 1.5 M”

Buggy = tole zagotovo ne bo dovolj! Na žalost!

Železo se je zelo podražilo; cena na kg je cca 215 sit najnižja. Pride hitro več kot dve toni železa (jaz imam le temeljno ploščo in smo porabili malo manj kot dve toni). Ti imaš klet, kar je sigurno še kako tono več!
Izkopi so tako skoraj zastonj 8za primerjavo tri ure bagra = 12.000 SIT), potem je beton, pa cegli, pa… nazadnje delo zidarja.

Res pa najdi dobrega zidarja, meni so moji izvajalci hiše rekli, da za mojo plato SCT gradnje računa 3 mio, meni jo je lokalni zidar naredil za več kot pol manj, bil je pa res ugoden tudi v primerjavi z vsemi ostalimi lokalci, pa še dobro je naredil!

Dixi, mi lahko prosim poveš, katero Marlesovo arhitektko ste imeli in kako ste bili zadovoljni z njo!

Lep dan, kljub dežju…

Mi smo imeli ga. Cundrovo za arhitektko, zadovoljni smo bili pa tako .. tako…
Predvsem njihov odnos (pa ne Cundrove), ampak ostalih v Marlesu (razen tistega za elektriko) je bil zelo tako … socialističen… , pa nismo kaj preveč pričakovali, ampak ko se je bilo potrebno kaj zmeniti, je bil pa problem … (zgovarjali so se drug na drugega).
Glede stroškov smo ugotovili, da Marles vse kar je dodatno, prav fino zaračuna (npr. samo strešniki in krvoska dela bi pri njih bilo takrat 1,8 mio SIT, mi smo dobili drugega (pa ne najcenejšega oz. nič nismo glihal, na žalost) za 1 mio SIT. Vse, kar se je dalo, smo mi dali delati drugim, razen seveda prevoza, dvigala, ki pa ga moraš pri njih vzeti).
Klet smo dali narediti enemu, ki ga je priporočila ga. Cunder, predvsem zaradi hitrosti in natančnosti smo kar njega vzeli, plačali smo pa 4 mio SIT.
Pri načrtu je bilo pa tako, da če si naročil pri njih hišo, so ti zaračunali mislim da samo polovico, v tistem času so se pa še podražili, nam ga pa niso, tako da nas je mislim da prišel med 200 in 250 tisoč.
Mi smo z njimi tudi barantali, čeprav se načeloma ni dalo kaj dosti, ampak na koncu smo mi kar svojo ceno povedali (za cca 400-500 nižjo in če hočejo sprejeti … pa jim dali rok, do kdaj naj povedo… so sicer zamudili za 2 uri ampak sprejeli. Mož je hotel v tem času že klicati konkurenco, pa sem mu rekla, naj vsaj do ponedeljka počaka…
Potem so pa imeli takrat še za podpis pogodbe v marcu, da ti dajo debelejše cene, kar naj bi znašalo cca 8 % vrednosti. Mi smo pa pogodbo podpisali v marcu, maja so pa že postavljali in so rekli, da bi bilo preveč zakomplicirano to uresničiti, pa smo na ta račun še malo znižali ( v bistu so imeli ponudbo malo nerodno napisano, ker ti predno podpišeš, se moraš marikaj dogovoriti, kar smo se mi že vse prej, le podpisovali smo v marcu).

Ker se sedaj sprasujemo, za katero vrsto ogrevanja prostorov in sanitarne vode se odlociti, zopet sprasujem vas, kaj bi bilo najbolj smotrno, Za montazno hiso, ki je dobro izolirana baje ne rabis vec kot 10KW toplotne moci.
Bil sem pri svetovalcu za ucinkovito rabo energije (ENSVET) na Mackovi v LJ. V mojem primeru odsvetuje UNP, ker je najdrazji (baje 20% vec kot olje), srednje sprejemljiva varjanta je kurilno olje z nizkotemperaturnim kotlom, se boljse v navezi z solarnim sistemom za toplo vodo, si pa seveda odvisen od variabilne cene olja.
Najboljsa (a seveda najdrazja) pa se mu zdi varianta ogrevanja prostora in vode z Toplotno crpalko ZEMLJA/VODA. Ker je parcela velika in bi se dalo cca 400m2 cevi napeljati cca 2m globoko bi bila ta izvedba najboljsa – baje je zelo pomembna tudi struktura tal. Na Turjaku ima nekdo zastopstvo za Svedske TC KNUT, ki so zelo solidne.
Nazaj dobis tudi subvencijo drzave ( cca 500kSIT) cela investicija pa naj bi bila okoli 2 – 2.5 M sit. Vsekakor priporoca pri montazni hisi vzeti najdebelejse stene, ki jih imajo v ponudbi saj se strosek hitro povrne. Sedaj je stena 240 mm je pa kot opcija, ob 6% doplacilu, mozno dobiti 300 mm zunanjo steno.
Verjetno bom sel malo povprasati kaksen je strosek v mojem primeru, ce se odlocimo za TC zemlja/voda, ceprav se mi zdi ta varijanta ogrevanja se vedno zelo nova in nepreverjena s tem pa rizkantna. Se bom moral se malo informirati.
Morda kdo ve kaj o teh toplotnih crpalkah ZEMLJA/VODA kako se obnesejo v praksi?

New Report

Close