Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Srčni ritem

Srčni ritem

Pozdravljeni.Zanima me kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč pri popolnoma neenakomernem in nerednem bitju srca?
Zgodilo pa se je takole.Dve uri sva gledala televizijo, nakar se je mož vstal in začutil omotico. Počepnil se je in se vsedel pa je bilo bolje.Klub temu sva izmerila krvni tlak z električnim merilcem.Srce je bilo nekoliko hitreje v nemogočem ritmu.
Merilec je po večkratnem merjenju pokazal nižjo vrednost 56 , višjo 86 utrip pa 90.
Drugih problemov ni imel.Tudi, ko sem poslušala z ušesom njegovo srce sem slišala ,da bije neredno izven vsakega ritma.Trajalo je nekako dve uri s tem , da se je ritem popravljal postopoma.Ko sem slišala, da je bitje normalno sva si izmerila krvni tlak, ki je tokrat bil nižji 75 višji 113 , utrip pa 90. Tlak sva izmerila tudi zjutraj takoj ko se je vstal in je bil nižji 103 , višji 145 , srčni utrip pa 90.
Ker se že več kot leto dni zdravi z zdravili Bromergon, ki nižajo krvni tlak in lahko pride tudi do drugih stranskih učinkov je moj strah še toliko večji.
Pred tednom dni sva bila v Ljubljani na pregledu inj e bilo vse v redu le izvidov krvi še ni.Sprašujem vas kako naj reagiram naslednjič, če se ponovi oz. kateri znaki so tisti, konaj bi bila nujna zdravniška pomoč.

Lep pozdrav : Pupa…

Spoštovani!

Za normalen ritem imamo navadno utrip med 60 in 100 udarci na minuto, pri čemer naj bi bil ritem enakomeren. Kadar se utrip (brez telesnega napora) poveča preko 100 (navadno je to med 130 in 150), gre navadno za t.i. napad hitrega bitja srca (PSVT = paroksizem supraventrikularne tahikardije), pri čemer bolnik v prsih čuti nekakšno plapolanje, z avtomatskimi merilci je v takih primerih navadno težko izmeriti tlak, ker vsi utripi ne prispejo do roke in bolnik se izjemno nelagodno počuti. Napade hitrega bitja navadno bolnik dobi brez posebnega razloga in se navadno tudi pomirijo sami od sebe. Če se to ne zgodi v dveh urah, potem je najbolje do dežurnega zdravnika, ki ga bo napotil v bolnišnico, kjer mu bodo pod nadzorom z zdravili ali elektrokonverzijo (defibirlatorjem) ritme spravili v red. Pri takem napadu se namreč poruši koordinacija med utripi preddvorov in prekatov, tako da bijejo vsak po svoje, hitro krčenje prekatov pa je nefunkcionalno. Kljub temu pa se to običajno dogaja na sicer zdravem srcu.

V vašem primeru nisem prepričan, da gre za tovrstne napade, zato bi se bilo smiselno oglasiti pri vašem zdravniku, da bo naredil ekg posnetek in ugotovil za kakšno motnjo ritma gre.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close