Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje zdravilo za pomoč pri odvajanju od kajenja

zdravilo za pomoč pri odvajanju od kajenja

Rada bi se odvadila ,kajenja ,kadim že 30 let .Pokadim 1 škatlico na dan.
Poskusila sem že z akuponkturo in nikotinske obliže,ampak brez uspeha .
Zanima me o tabletah ,ki prihajajo , v mesecu marcu na slovensko tžišče.

pika napisal:

> Rada bi se odvadila ,kajenja ,kadim že 30 let .Pokadim 1
> škatlico na dan.
> Poskusila sem že z akuponkturo in nikotinske obliže,ampak brez
> uspeha .
> Zanima me o tabletah ,ki prihajajo , v mesecu marcu na
> slovensko tžišče.

Spoštovana Pika!

Vsekakor je prenehanje kajenja včasih trdo delo. Vendar ne smete obupati, če v nekaj poskusih še ni šlo. Vedno se izplača znov in znova poizkusiti. Menim, da že to, da ste se odločili za prenehanje, zelo velik korak. Vaša velika želja je zelo pomembna. Potrebujete le še dodatno odločnost in vzpodbudo in prepričan sem, da boste zmogli. S tem, ko poskušate z prenehanjem počasi tudi ugotavljate, kdaj so kritični trenutki. Čim bolj jih boste spoznavali in s tem svoj način kajenja, lažje se jim boste postavili po robu. Dejstvo je, da ima nikotin zelo močne fiziološke učinke in povzroča lahko silno odvisnost. Razumem , da potrebujete še nekaj pomoči. Pomembno je, da spoznate svoj način kajenja – kdaj prižgete, ob kakšni priložnosti vam najbolj “paše”, kdaj začutite največjo potrebo, kaj je tisto (prostor, dogodek, predmet ipd.), kar vas spomni na cigareto in vzbudi pri vas željo po njej. Tem situacijam bi se moral čim bolj izogibati.
Ob tem je dobro, da svoje življenje usmerite v čim bolj zdrav način življenja. Potrebna je tudi podpora vaše okolice.
V okviru programa CINDI že nekaj let potekajo skupine za pomoč pri odvajanju od kajenja v zdravstvenih domovih po Sloveniji. Lahko povprašate svojega osebnega zdravnika, ali v njegovem ZD imajo to. V kolikor ne, lahko pokličete na telefon za pomoč pri premagovanju kajenja (01 230 73 70), ki je tudi v okviru CINDI.
Nekatera navodila za pomoč pri opuščanju kajenja lahko najdete v moji knjižici “Opusti kajenje in zmagaj”. V njej so bolj nadrobno opisani različni pristopi in tudi predlagane nekatere rešitve. Dostopna je na spletni strani: http://med.over.net/kajenje/pdf/opusti_kajenje_zmagaj.pdf

Zdravilo, na katerega verjetno mislite se Imenuje Champix (varenicline). Seveda se moramo zavedati, da to ni “čudežna tabletka”, ki bo v trenutku rešila vse. Uporabljajo jo za pomoč pri odvajanju od kajenja, se je pa pri tem pokazala dokaj uspešna. Podjetje, ki proizvaja Champix je pripravilo celostno podporno terapijo, ki jo bodo predstavili ob prihodu zdravila na naš trg. Med drugim bo tudi podporna telefonska linija. Zdravilo bo na recept (verjetno na “beli”, kar pomeni, da ga bo potrebno plačevati).
Vareniclin (Champix) je namenjen za opuščanje kajenja pri odraslih. Terapije za opuščanje kajenja so uspešnejše pri bolnikih, ki dobijo dodatne nasvete in podporo. Bolnik naj si določi datum, ko bo nehal kaditi, in naj začne jemati 1 do 2 tedna pred tem datumom. Tablete vareniclina naj pogoltne cele z vodo, lahko uživa s hrano ali brez nje.
Odmerjanje:
1. do 3. dan: 0,5 mg enkrat na dan
4. do 7. dan: 0,5 mg dvakrat na dan
8. dan – konec zdravljenja: 1 mg dvakrat na dan
Pri kadilcih, ki ne prenašajo neželenih učinkov, lahko začasno ali stalno zmanjšate odmerek (0,5 mg 2x/dan).

V zadnjem času je ponudbe za pomoč vse več, pa naj gre za uradno, s strani medicine, ali tako imenovano “alternativno”. Sam ne želim poudarjati samo eno možnost, saj je vsak kadilec oseba zase in ima tudi svoj način kajenja. Vse kar pomaga, hvala Bogu da pomaga.

Vsekakor Vam želim veliko poguma in volje in prepričan sem, da Vam bo uspelo. Morebiten trenutni neuspeh vas ne sme potreti. Držim pesti.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

glede na to da nej bi zdravilo že prišlo v lekarne, se bom tud sam pozanimal o tej stvari. sicer pa se mi zdi mal nenavadno da bi se lahko od kajenja s tem odvadil v osmih dneh.. no če je to vse res, je to res dobra novica za nas, kadilce ki želijo prenehat.

nofx napisal:

> glede na to da nej bi zdravilo že prišlo v lekarne, se bom tud
> sam pozanimal o tej stvari. sicer pa se mi zdi mal nenavadno da
> bi se lahko od kajenja s tem odvadil v osmih dneh.. no če je to
> vse res, je to res dobra novica za nas, kadilce ki želijo
> prenehat.
>

Spoštovani!

Marsikateri kadilec je uspel prenehati čez noč, tako da je to seveda mogoče. Seveda pa nobeno zdravilo, kot sem že večkrat povdaril, ni čarobna palčka. Potrebna je tudi osebna odločitev, zdravilo pa je pomoč pri premagovanju težav. V vsakem primeru Vam želim veliko uspeha.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

V zadnjjih dveh mesecih sem kajenja zmanjšala, najprej na 6 do 7 cigaret dnevno, v tem mesecu na 3 do 4 … torej mi do prenehanja manjka samo še malo. Ampak pri teh pa ne gre. Paše pri kavi, paše v družbi sodelavcev in zadnji zvečer, na balkonu. Mogoče pa bi ravno tukaj rabila tisto tabletko (za voljo, pogum in dokončni konec …).
Ali pa sem preveč odvisna? Se jo lahko že kupi ali je potrebno do zravnika po “beli” recept?
Hvala za nasvet!

Kali* napisal:

> V zadnjjih dveh mesecih sem kajenja zmanjšala, najprej na 6 do
> 7 cigaret dnevno, v tem mesecu na 3 do 4 … torej mi do
> prenehanja manjka samo še malo. Ampak pri teh pa ne gre. Paše
> pri kavi, paše v družbi sodelavcev in zadnji zvečer, na
> balkonu. Mogoče pa bi ravno tukaj rabila tisto tabletko (za
> voljo, pogum in dokončni konec …).
> Ali pa sem preveč odvisna? Se jo lahko že kupi ali je potrebno
> do zravnika po “beli” recept?
> Hvala za nasvet!

Spoštovana Kali!

Že to, da ste uspeli zmanjšati število dnevno pokajenih cigaret je veliko. To se pravi, da se da. Težava je ta, da ste seveda povezani s cigareto še po enem mehanizmu, ki se mu reče “ritualno kajenje”. To pomeni, da že ob misli na kavo, ob tem ko se pričnejo zbirati sodelavci in v trenutku, ko stopite na balkon “asocirate” na cigareto in se vam v trenutku porodi želja po njej. Poskusiti bi se morala izogibati vsemu, vsaki okoliščini, predmetu ali dogodku, ki vas spomni na cigareto. Morda lahko zamenjate kavo s čajem, ali če to ne gre, zamenjate prostor, kjer pijete kavo. Pri sodelavcih je verjetno še dodatna težava, da tudi oni kadijo. Dokler bo to tako, boste zelo težko prenehali. Če pa ne kadijo, pa jih poprosite za pomoč, da vas bodo vzpodbujali, da v njihovi družbi ne prižgete. Vse to so tako imenovani vedenjski dodatni vzroki za vzdrževanje odvisnosti.
Seveda lahko takoj poizkusite z novim zdravilom. Napisati vam ga mora zdravnik na beli recept. Bi bilo pa kljub temu zelo dobro, če bi poskusili spremeniti tisto, kar sem zapisal na začetku. Morda bi bilo dobro, da bi namesto tega, da stopite zvečer na balkon, raje naredili kratek sprehod, ali tek pred spanjem. V vsakem primeru je dobro vsaj nekoliko spremeniti svoj način obnašanja in življenja v smeri čim bolj zdravega načina življenja.
Glede na to, da se trudite in ste že veliko uspeli narediti, verjamem, da boste uspešni tudi v dokončnem prenehanju.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

no mene bi pa še neki zanimal.. jemljem zdravila proti depresiji (asentra,seroquel), in me ob tej priliki zanima kako ta champix kaj vpliva na živčevje?pa če mogoče veste če se to zdravilo lahko uporablja v kombinaciji če jemleš še nekatera druga,ki vplivajo na živčevje…

nofx napisal:

> no mene bi pa še neki zanimal.. jemljem zdravila proti
> depresiji (asentra,seroquel), in me ob tej priliki zanima kako
> ta champix kaj vpliva na živčevje?pa če mogoče veste če se to
> zdravilo lahko uporablja v kombinaciji če jemleš še nekatera
> druga,ki vplivajo na živčevje…

Spoštovani!

Po do sedaj znanih podatkih varenicline (Champix) nima interakcij z antidepresivi ali drugimi zdravili, ki vplivajo na živčevje. Je pa kljub temu potrebna PREVIDNOST. Prenehanje kajenja, z zdravilom ali brez njega, je lahko povezano s poslabšanjem že obstoječih določenih bolezni (depresija). Samo zdravilo lahko povzroči nenormalne sanje ali nespečnost, v zelo redkih primerih nihanje razpoloženja ali panične reakcije. V vsakem primeru zato svetujem posvet z lečečim zdravnikom preden bi se odločili za jemanje tega preparata.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Hvala za odgovor. Do teh ugotovitev sem prišla že sama. Res je vse povezano z ritualom. Kava in sodelavci in cigarete. Tisti eden in edini. Sicer sem jim že povedala, nobeden ni ne vsiljiv niti preveč vabeč na tisti kavo. Kar sama odcapljam. Tudi tisti zadnji kritičen cigaret je že kar nekaj časa povezan (ne boste verjel) z večernim sprehodom. Po uri in pol sprehoda oz. res hitre hoje (da se zmigam), ko pridem s psom domov … ga ni čez tistih 5 minut na balkonu.
Kaj pa menite o obližih?
Nekakšno – zadnjo – vzpodbudo bom zgleda rabila. Oh, le zakaj ni to malo bolj enostavno?

Lep vikend!

Kali* napisal:

> Hvala za odgovor. Do teh ugotovitev sem prišla že sama. Res je
> vse povezano z ritualom. Kava in sodelavci in cigarete. Tisti
> eden in edini. Sicer sem jim že povedala, nobeden ni ne vsiljiv
> niti preveč vabeč na tisti kavo. Kar sama odcapljam. Tudi
> tisti zadnji kritičen cigaret je že kar nekaj časa povezan (ne
> boste verjel) z večernim sprehodom. Po uri in pol sprehoda oz.
> res hitre hoje (da se zmigam), ko pridem s psom domov … ga ni
> čez tistih 5 minut na balkonu.
> Kaj pa menite o obližih?
> Nekakšno – zadnjo – vzpodbudo bom zgleda rabila. Oh, le zakaj
> ni to malo bolj enostavno?
>
> Lep vikend!

Draga Kali!

Žal pomembne odločitve in poteze nikdar niso prav lahke. Glede na to, da ste sami ugotovili to ritualno povezanost, vam zares svetujem, da jo poskušate presekati. Predlagajte sodelavcem, da se dobite v nekem prostoru, kjer se ne sme kaditi. Ne gre za to, da bi bili vaši sodelavci vsiljivi. Že to, da ste v njihovi družbi, ko kadijo, vas spodbudi k temu, da prižgete. Zvečer je pa seveda tako, da vam po daljšem sprehodu pade nivo nikotina v krvi in potreba po njem se pojača. Vendar vi kar nadaljujte s sprehodom, lahko ga tudi podaljšate recimo za pol ure in vsekakor ne stopite na balkon (morda bi bilo dobro, če se vam “po nesreči” pokvari kljuka ali kaj podobnega).
Glede nikotinskega obliža bi vam ga, glede na to, da pokadite zelo malo, odsvetoval. Nikotinski obliži so bolj namenjeni tistim, ki so izjemno hudi kadilci. Morda je boljša izbira v vašem primeru žvečilka. Ob tem, ko jo vzamete, pa tudi ne smete kaditi. To povejte tudi svoji okolici. Lahko poskusite tudi z novim zdravilo, še posebej, ker si morate izbrati datum, do katerega boste prenehali in temu prilagoditi jemanje preparata. Pomembna je tudi podporna terapija. Za pomoč lahko pokličete tudi na telefon CINDI (01 230 73 70).
Prepričan sem, da vam bo uspelo. Kar odločite se!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

aha, hvala za odgovor in pojasnilo. čez en teden imam pregled pri psihiatrinji in bom tam izkoristu priložnost, in bom vprašal o kombinaciji teh zdravil. če dobim predpisano, bom lahko že v aprilu začel. lep pozdrav.

Kali,treba je spremenit navade.Tudi meni je bil tisti zadnji na terasi,ko se je umiril dan,najslajši.Sem imela občutek,da sicer nisem zaključila dneva.Mojih pet minut…(vidiš,še vedno bi lahko napisala esej o zadnjem cigaretu na terasi,tako mi je “pasal”).
Pa se da.
Jaz sem prenehala s pomočjo obližev.Meni so bili tista zadnja pika na i.Ali sem prenehala zaradi njih ali sebe pa itak ni važno,važno je zmagati.
LP

klara napisal:

> Kali,treba je spremenit navade.Tudi meni je bil tisti zadnji na
> terasi,ko se je umiril dan,najslajši.Sem imela občutek,da sicer
> nisem zaključila dneva.Mojih pet minut…(vidiš,še vedno bi
> lahko napisala esej o zadnjem cigaretu na terasi,tako mi je
> “pasal”).
> Pa se da.
> Jaz sem prenehala s pomočjo obližev.Meni so bili tista zadnja
> pika na i.Ali sem prenehala zaradi njih ali sebe pa itak ni
> važno,važno je zmagati.
> LP

Spoštovana Klara

Točno tako!!!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

jaz sm uporablal en mesec žvečilne nicorette, pa mi niso blažili potrebe po kajenju. mogoče sem tiste dni samo manj kadil. pa še mostičke sm poškodoval, kr so nicorette trdi in tut piše na navodilih da obstaja ta nevarnost. ok, obližev še nisem poskusil. možno pa da so kej boljši.

Nicorrette 2mg so res trdi kot opeka, bolj priporocam 4mg, ker so precej mehkejsi in boljsega okusa.

New Report

Close