Najdi forum

Prosim za nasvet, kako rešiti težave s taščo. Stara je 74 let, ima skromno pokojnino in nekaj malega kmetije in je telesno kar zdrava. Zmeraj je bila samosvoja in gospodovalnega značaja, z leti pa se to poslabšuje. Predlani je bila 5 mesecev v bolnišnici zaradi psihoze, ni pa dementna. Pri njej je stanoval najmlajši sin z družino 14 let in skrbel zanjo, ker pa tašča snahe nikoli ni prenašala, je ta sin lani v rešitev zakona se odselil in takrat je ostala tašča v hiši sama. Sva še dva otroka, oba imava družino in vsi smo še več let pred upokojitvijo (brat živi v Avstriji ) naši otroci so po šolah in honorarnih službah.
Tašči smo preko CSD uredili pomoč na domu, vendar je vsako žensko hitro in grdo spodila. Sama si nerada kuha, pa smo uredili dostavo hrane na dom, vendar je ni hotela jesti. Preko CSD smo tudi našli pomočnico na domu, ki bi bila s taščo po želji noč in dan, zelo v redu gospo, težko smo jo dobili in še težje bi jo plačali, ampak naj bo … pa jo je tašča skloftala že prvi dan in se je končalo. Torej, tašča ima tri otroke in pet vnukov, zato ima pravico govoriti, da zanjo na stara leta ne bodo skrbeli tuji ljudje.Da raje umre od lakote, kot da bi jedla hrano iz menze in podobno. Obiskujemo jo, kolikor se da, vsak dan dvakrat nekdo pride ‘na izmeno’ kuhat in pospravljat, vendar je tako agresivna in zajedljiva, da so nam ti obiski najhujša mora in ‘na mus’. Takoj ko odidemo, pa že kliče kogar od nas na telefon, da se ne počuti dobro in da naj pokličemo zdravnika, pa na urgenco bi šla itd., v resnici pa ( da potrkam, do zdaj res zmeraj ) samo blefira. Vsi smo že izčrpani, telesno in psihično, od tega stanja, ne vidimo pa več poti naprej.

Rešitev je več. 1) da jo vzame eden od treh otrok k sebi. Nihče, niti v najhujši mori. Preveč hudega nam je prizadela že od malega. Kdor jo vzame, se lahko poslovi od zakona in službe, ker bo samo še ONA.
2. Rešitev, ki jo tašča večkrat omenja ( zahteva): eden od vas naj pusti vse in pride k meni domov in skrbi zame. Iz svoje hiše grem itak samo mrtva. 3) Dom za ostarele. Ni zakonske možnosti, ker potrebujejo njen pristanek. Ona pravi, da si bo žile prerezala, preden kaj takega podpiše.

Aja, nima nobenih prijateljic, sosedov ali svojcev v stikih, ker se je z vsemi že davno skregala, takšna pač je. Sama, čudna, stara …

Tudi na CDS nam ne znajo več svetovati.

Morda ve kdo tukaj, ki ima podobne težave?

Očitno jo pedenate od spred in od zad. Stara pa je lastnica vaših življenj. Če ni dementna, je samo navadna bitch. Stara, pa vendar coprnica. Pustite jo čisto pri miru. Bo že jedla, ko bo lačna. Če pa ne, boh pomagaj. Dovolj je stara, da bi znala poskrbet zase. Ampak ne, ona zahteva kraljevski tretma in vas psihično zlorablja. Če bi znali pol tako poskrbeti zase, kot skrbite zanjo, vas vešča ne bi mogla držat v krempljih. Storili ste vse kar je v vaši moči in še več, zdaj pa potegnite črto čez vse skupaj. Nič ji niste dolžni.

Dvomim, da potrebuje takšno pomoč, kot jo ponujate. Ko ji pošljete hrano ali tujo žensko, jo to užali, saj ima res svoje otroke. Potrebuje samo vašo družbo, a žal zaradi svojega zagamanega značaja tega ni pripravljena priznati in ni navajena biti prijazna. Mislim, da bi bilo vredno poskusiti se pogovoriti z njo, saj ni neumna, Pridite na obisk ni ji razložite, koliko časa ima kdo in da bi vsak z veseljem hodil k njej na obisk, če bi se potrudila in bila prijazna.
Ostale pomoči pa ji ne ponujajte več, saj moram reč, da marsikatera ženska nerada kuha, pa zato še nima pravice dobiti hrano na dom. Starost 74 let sama po sebi ni merilo, da bi morali skrbeti zanjo na tak način. Jaz bi jo vprašala, če si želi moje družbe. Naj prizna, da je osamljena, če je, če pa ni ali če tega ne pove, pa jo pač pustite na miru. Tudi zdravje ji bo dalje služilo, če bo sama gospodinjila.
Dostikrat se nam smili ravno tisti, ki se trudi, da nas spravi v podrejen položaj.

Strinjam se z obema predhodnicama, saj obe pravita, da vas drzi v krempljih in vas na vsak nacin poskusa spraviti v podrejen polozaj. Ce bi se kdo od vas k njej preselil, bi mu itak unicila zakon in zivljenje, saj to ste videli. Pustite jo na miru. Tudi ona se mora v zivljenju kaj nauciti in napredovati – najpomembnejsa stvar, ki se jo v zivljenju mora nauciti, je to, da ce tezis, bos pac sam in noben ne bo hodil k tebi. Za zensko je ona pri tej starosti se zelo mlada in nobene potrebe ni, da ima gospodinje ali da gre v dom.

Z njo se pogovarjajte kot odrasle osebe. Ce zacne tezit, recite v telefon, da se boste zdaj poslovili, ker se grdo obnasa, in mirno prekinite zvezo in se ji pac nekaj casa ne oglasajte.

Nekaj morate vedeti: ljudje se do nas obnasajo grdo SAMO, ce vedo, da si bomo to pustili. Ona ve, da ste dobri ljudje in da jo boste prenasali ne glede na to, kaj vam bo delala. Nato se vi pocutite slabo, ona pa je vesela, ker je pokazala, da ona se nekaj pomeni, in iz tega se naprej crpa svojo moc in zlobo. Ampak vi ste tisti, ki se kar tiscite k njej in ji omogocate ta zacarani krog. Zamenjajte vi svojo plosco in jo bo tudi ona – ce bo videla, da zares resno mislite in da z njo ne boste imeli stikov, ce se bo grdo obnasala. Na to morate biti tudi sami dejansko pripravljeni in to bo cez nekaj casa tudi sama zacutila. Drugace pa jo pustite samo. Gre za izjemno mocno osebnost, ki se komot pedena sama.

Jst tut ne bom šla! :((

Joj, oprosti, sploh nisem brala, samo naslov, pa sem kar tako bleknila – se opravičujem. Veliko je namreč primerov, ko mladi starejše tiščijo v dom, da se jih znebijo. Ampak tvoj primer je pa nekaj posebnega, žal tudi take poznam. Kakšnega posebnega nasveta ti ne morem dati, zato se še enkrat opravičujem za neumestno pripombo. Morda bi se posvetovali z njenim zdravnikom, saj po tvojem opisu sodeč gospa ni povsem zdrava.

Očitno je sposobna skrbet sama zase, zato jo pustite pri miru.
Če ima malo penzijo, ji pa lahko kdaj pa kdaj nakupite in nesete kakšna živila, če mislite, da ima premalo.
Tudi pospravlja in kuha naj sama. Bo že jedla, če bo lačna.
Nerodno je edino to, da vas izsiljuje z urgenco ipd., ker pri njenih letih res lahko kaj pride in je težko presoditi, ali je blef ali je res kaj narobe. Lahko pa nekajkrat naročite rešilca, pa si bo mogoče premislila in nehala pretiravati.
A dokler ni dementna, se nič ne sekirajte. Pokažite ji, da vas ne more vsak dan sekirati in da ni ona gospodar vaših življenj.

Če sodim po tvojem opisu je tale gospa čisto navaden manipulant, in tale igra ji kar dobro uspeva.

Veliko starejših se tako obnaša in meni gre to na kozlanje.

Tudi naša soseda je podobnega kova: če sedi sama na klopci pred hišo, se normalno vede, če pa vidi da kdo prihaja po poti se takoj za glavo prime ali za hrbet in začne jokcat kako ji vse fali…pa da kako ji manjkajo ljudje…jaz pa delam vsak dan s strankami, imam ljudi vrh glave in zadnja stvar ki si jo po službi želim so ljudje(razen domačih) Torej, kdo je na boljšem? Kdo je na slabšem?Kdo bi lahko komu pomagal?

Imamo “podoben” problem. Tašča je sicer že skoraj 90…sama zelo težko hodi,”sprijaznila” se je celo z dostavo hrane na dom in 1x-tedensko obiskom ženske,ki ji pomaga ,da se skopa in take stvari. Vse -res vse- vikende sva z možem pri njej / stanuje slabih 50 km iz Ljubljane/.Takrat odpove hrano- normalno. Parkrat na leto se zgodi, da ne moreva priti ali pa si “vzemeva” vikend zase. / 3x mogoče/. Takrat pač čaka na naslednji teden. O domu sploh noče slišati. Omenili smo ji,da bi k njej hodila ženska vsak dan po par ur…tudi ne! Naj pride sin. Večkrat se zgodi,da gre iz službe tudi med tednom tja, ker je nujno. Imava odraslega sina,ki tudi včasih “vskoči”…To se dogaja že par let…in se še bo. Včasih sem že čisto obupana…trpi naše družinsko in tudi najino zakonsko življenje. Ženska sicer ni hudobna,nesramna,ampak enostavno vse skupaj vzame kot samo po sebi umevno!? Poskusili smo se pogovoriti, a enostavno ne vidi v vsem skupaj,da bi bilo kaj narobe! Lep pozdrav Anja

Hvala vam za mnenja, Koka, Nastja, Kitka, Meta, Bjonda, Njuša, Šeenačudna. Zdaj vidim ( vidimo ), da nismo sami v tem in da lahko malo bolj mirno spimo, ne da bi nas grizla slaba vest. Bomo probali v tej vaši smeri. Hvala!

Starejši znajo bit prav hudobni in posivni, tegobe ki jih imajo pa znajo spretno “vnovčit”. Uživajo če se sorodstvo vrti okrog njih, v svoji sebičnosti ne razmišljajo kako se tisti, ki jim pomagajo,počutijo, kako je zaradi tega okrnjeno njihovo osebno, družinsko, partnersko…življenje. Poleg tega bodimo pošteni:starši nam niso nudil vsega, tako tudi mi njim sedaj ne moremo.

Res zelo nezavidljiv položaj. Najbolj res je to, da je tašča takšna, kot je, izključno zato, ker ji dovolite, da je takšna. Na primer: če bi jaz prišla k njej skuhat in pospravit ( pa ne vsak dan) in bi bila do mene nesramna, neprijazna…, bi čisto mirno odložila kuhalnico, ji čisto mirno povedala, da si takšnega vedenja ne dovolim, da bom spet prišla k njej, ko bo bolj prijazna ( in predvsem hvaležna) in – odšla. In tako bi se morali od nje vesti vi vsi, brez izjeme.
In to brez slabe vesti! Niste dolžni prenašati njene nesramnosti.

Ko bi dojela, da vas potrebuje ( in ne vi nje), bi po moje malo razmislila o svojem vedenju. Obnaša se namreč kot skrajno razvajen otrok, vi pa plešete okoli nje. Bi otroku dovolili vse to? Zakaj dovolite njej?

Tudi moja tašča nam je grozila, da se bo vrgla čez balkon, če jo bomo poskušali dati v dom, pa je na koncu vseeno šla, ko ni šlo več naprej.
In hvaležna je bila za vsak obisk.

V bistvu sploh nisi čuden, če ne podležeš čustvenemu izsiljevanju in raje rešiš zakon, kot pa nje smrti od lakote. Sploh pa, a se tebi sploh sanja, koliko je tega v Sloveniji? Na tone. Tudi tega je žal dosti, da otroci “gredo in ne pridejo več nazaj” oz. “pokvarjeni otroci ne skrbijo za ostarele starše”, a okolica prikaže drugače.

Tukaj ni kaj dosti za pametovati, nevrotik VEDNO igra pod svojimi pogoji, dokler ima koga, ki je pripravljen igrati krute igrice. Na kmetih veljajo še eni posebni, hujši zakoni, sem opazi(rojen sem in živim v Mariboru, a imam veliko sorodnikov po vaseh in kmetih),

Žal verjetno ne obstajajo zakoni, ki bi kakorkoli stali na vaši strani. Lahko morda z odvzemom poslovene sposobnosti (o tem odloča sodišče), samo dokler ni resnih razlogov za to, vam sodišče ne bo ugodilo.

Morda bi bilo za razmislit o kaki drugi rešitvi.

To je pa bila grozljivka, kako ste pa kaj rešili ta problem?

New Report

Close