Najdi forum

prvič pri logopedu

Pediatrinjo sem prosila za napotnico z k logopedu za 4,5 letnega sina zaradi neizgovarjanja črke R. Sprva je rekla, da otroke pošilja k logopedu po 5 letu, ker prej še ne znajo sodelovati, vendar mi je nazadnje le dala napotnico. Zanima me, kako izgleda obisk pri logopedu, kako naj otroka nanj pripravim ipd. Sin je dokaj pozno začel govoriti, za razliko od bratca, ki ga pri 2 in pol prekaša. No saj vem, da so otroci različni in tudi pazim, da ju v njuni prisotnosti nikoli ne primerjam, vendar vseeno mislim, da za obisk logopeda ni prehitro.

Hvala, L.

Lenč,
v Ljubljani so približno tri leta sistematski pregledi pri logopedu pri 5. letu starosti.
Zgleda nekako podobno, kot sistematika pri psihologu pri treh letih – vse skozi igro. (pogovor, slikice, poimenovanje,…)
Naš je govoril hitro vse, razen g, k in r (g in k zaradi povečane žrelnice – g je bil d, k pa t, razen v posebnih kombinacijah). Ko so mu pri 4,5 letih odstranili žrelnico, pa je bliskovito osvojil vse – kar v enem večeru!
Mislim, da se malo tudi navadijo, da kakšno stvar narobe izgovarjajo.
Punčka je osvojila r že okoli 3. leta.
Nič panike, se mu bo zdajle na pomlad “odprlo,” verjemi!
Srečno in lp!
Mateja

Mi smo bili prvič pri 2 letih in sploh ni prezgodaj. Je pa se logopedinja pač malo igrala z njima in mi pokazala par vajic / igric skozi katere se spodbuja razvoj govora. Ni pa bilo nič v nebo vpijočega, zato imamo samo kontrole – naslednjo prai sistemetskem pri treh letih.
Zelo prav si se odločila da greste že zdaj, saj škoditi absolutno ne more. Najbrž pa te bo le potolažila, daje za razvoj črke r še dovolj časa in ti pokazal(a) kakšne vaje za boljšo izgovorjavo.
srečno
N:)

Moja prva hčerka je šla k logopedu, ko je bila stara tri leta in štiri mesece, ker je ful slabo govorila. Prvič je bil mož zraven, logopedinja je razložila kako poteka izgovorjava črk in kako delati doma. Potem je bila hčerka malo časa samo z njo, se igrala in vmes sta se pogovarjali, da je videla, kako res govori. Logopedinja se sprva ni strinjala, da bi tako majhna hodila že k njej, ko pa jo je slišala je privolila. K logopedinji je hodila enkrat na tri tedne, približno 20 do 25 minut in ji je res zelo pomagalo. Ona tam otroku samo pokaže kako mora črko izgovoriti, vi doma pa boste to trenirali. Če je potrebno dobiš za pomoč tudi kakšno palčko, da jezik ostane dol. Pri črku R smo doma vadila prhanje konja. Zelo važno je, da če otrok črke R ne govori, da uporablja L, nikakor pa ne sme biti J.
Pri nas je šlo z logopedinjo pomočjo zelo hitro na bolje, črko R pa se naučila celo brez nje, vadila je le prhanje.

Namesto r govori j, in tudi mlajši sin ga posnema …

Ne me držat za besedo – j namesto r res ni fajn (menda zaradi pogrkavanja).
Lp, mateja

Pozdravljena.
Tudi mi smo pri sistematskem pregledu pri treh letih izrazili željo po logopedu. Naš otrok je sicer zelo hitro začel veliko in dobro govoriti imel pa je težave s šumniki in sičniki…tako da zdaj pri petih letih še vedno (zelo rad) obiskuje logopedinjo. Na prvem pregledu je otrok skupaj s starši, logopedinja mu je kazala različne slikce in si s pomočjo otrokovih odgovorov ustvarila mnenje o izgovorjavi. Pri naslednjih pregledih, ki trajajo 30 min je otrok pri logopedinji samostojno. Naša je takšna prijazna z nalepkami, štampiljkami, pesmicami ipd. in je prav luštno.
lp polona

Živjo,
s hčero (4,5 let) sva bili pri logopedinji že kar nekajkrat, ker seslja in ne izgovarja pravilno šumnikov. Ob prvem obisku mi je povedala, da naj bi otroci R pravilno izgovarjali nekje pri petih letih in do takrat ne popravljajo izgovorjave.
Je pa možno, da ima vsak logoped svoj pristop.
Lep pozdravček,

Včasih so otroke pri treh letih pri sistematiki pošiljali logopedeom.
Zdaj naj bi počakali do petega leta in potem, če ni vse OK pošiljali logopedu.

Mi smo imeli na Metelkovi logopedinjo gospo Danilo, ki je bila zelo, zelo prijazna in je še danes.
Na prvem srečanju pokaže par vaj, tako da doma vadite. Na naslednjih vajah ponavljate in se učite naprej. Naša dva sta bila zelo zadovoljna.
Priporočam!!!!

Lep popoldan,
Alja

Lenč,

mislim, da je fajn, da si se odločila (in vztrajala), da greš s sinom k logopedu. Res je sicer, da za R ima še malo časa, vendar če je R -L, mogoče tudi glas L ni najbolj čist. Logopedinja ti po znala svetovati, če je
stvar resna ali pa še lahko malce počakata.

Logopedi nismo “bav-bavi”, sinku razloži, da se bo logopedinja z njim pogovarjala, gledala slike, da bo moral kaj za njo ponoviti, ji kaj narisati.
Sicer pa brez skrbi, logopedinja bo prvi pregled “priladogila”otroku in vsaj običajno k nam otroci radi hodijo.

Brez skrbi – otroci starosti tvojega sinka so zelo pripravljeni na sodleovanje, le prav način moraš najti.
Veliko sreče pri R in lep pozdrav, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

No iz prve roki ti podajam naslednje: naša mala je tudi (zdaj ne več, ker hodiva k logopedinji) namesto r-ja izgovarjala z j-jem. To pomeni, da ima jezik obrnjen navzdol (probaj sama: izgovorit črko L, se ti jezik prilima navzgor, pri j-ju pa jezik obrneš navzdol). Ko prideš k logopedu, najprej po slikicah, ki jih kaže sliši kaj in kako in dobiš “domače naloge”, ki jih izvajaš doma. Če se to ne popravi (v zelo malo primerih) pa ti prerežejo (nič hudega) pod jezičkom “tisto stvar pod jezikom, ki drži jezik” (upam da razumeš kaj). Ni nič bav bava, če le naletiš na razumevajočega logopeda/logopedinjo. LP.

Elium, najbrž misliš na podjezično vez. Poseg se obravi le, če je motenih več glasov (ne samo R) in kratka podjezična vez otroka ovira tudi pri požiranju. Sicer pa se kratka podjezčna vez lahko z vajami “podaljša”.
lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Ja najbrž je to to. Meni so mal po kmečk razložil. Seveda probajo najprej z vajami, če ne gre pa pač prerežejo. Nič hudega ni. LP.

New Report

Close