Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Odprta rana

Odprta rana

Lep pozdrav. Veliko je bilo že napisanega o ožilju in žilicah, nikjer pa nisem zasledila, da bi se komu zaradi bolezni žil odprla rana.Ravno to pa se je zgodilo moji mami.Na nogah ima vse polno drobnih žilic, ki se zberejo v nekakšen skupek, modre do vijolične barve, kar jo močno srbi. Na tem mestu se ji je že pred dvema letoma odprla rana, ki pa ji je po velikih naporih zacelila.Pred nekaj tedni pa se ji je naredila nova rana nekaj centimetrov poleg stare zaceljene rane.Rana je sedaj tik nad gležnjem,velikosti manjšega kovanca iz nje neprestano teče gnoj in jo vedno bolj boli.Zelo sem zaskrbljena saj ima tudi pod gležnjem madež, ki že kaže na naslednjo rano.
Lepo prosim za vaše mnenje oz. nasvet.

Mama je stara 58 let in do sedaj dobrega zdravja.Sicer pa se jutri odpravlja k svojemu zdravniku splošne medicine in to z grenkim priokusom saj tudi prvič ni odločno reagiral,kar nikakor ne razumem, saj sem ob pogledu njene noge šokirana.

Lep pozdrav:

Ljudmila

Spoštovani!

Zaradi kronično spremenjene kože, ki je posledica motenj v obtoku krvi zaradi krčnih žil, so takšne rane pogoste. Potrebno je redno povijanje noge z elastičnim povojem, dosti gibanja, čim manj stanja in sedenja. Kadar pa se pojavi takšna rana, je potrebno rano previjati in uporabljati mazila in/ali fiziološko raztopino pod nadzorstvom zdravnika ali patronažne sestre. Celjenje je počasno in dolgotrajno, ponovitve pa pogoste.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Lepa hvala za odgovor.

Včeraj je bila mama pri zdravniku in zgodilo se je to kar sem predvidevala.Dal ji je eno malo kremico za mazanje rane in nič druga.Tudi nekaj napotnic je dobila za kaj ga je pač prosila.Niti pregledal ji ni rane oz. noge.
Zanima me kaj je narobe saj, če z prstom pritisne na nogo blizu rane ji prst ostane v koži oz. koža ostane udrta.Za nego rane bo torej morala poskrbet sama,zato me tudi zanima, če bi bilo pametno si rano izpirati z kamilicami in si jo obvezovati z gazo namočeno v rastopino joda oz.POVIDONA, ki bi naj na sebe vlekel gnoj.
Mama je v pozni menopavzi, hormonsko terapijo je prekinila saj se ji ob jemanju zdravil močno poveča pritisk, ima močno napredovano osteoporozo zato jemlje dodatke Ca, Mg in D vitamina.
Prosim za en dober nasvet, kajti mamo imam eno samo.

En zelo lep pozdrav :

Milka

Spoštovani!

Jamica po pritisku je znak, da je golen otekla. Če je otekla tudi druga golen, potem je to skoraj gotovo lahko znak srčnega popuščanja. To je stanje pri katerem mora bolnik jemati zdravila za odvajanje vode in krepitev srca in bi bil potreben ponovni obisk pri zdravniku. Lahko pa gre samo za lokalno oteklino zaradi vnetja rane na nogi. Seveda je potrebno mamino nogo videti na lastne oči.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Spoštovani!

Zanima me kakšni so še drugi znaki, ki kažejo na srčno popuščanje in pa, če je pametno, da si odprto rano obvezuje z gazo namočeno v rastopino joda oz. povidona?

Lep pozdrav in hvala v naprej.

Milka

Spoštovani !

Zanima me samo še, če se odprta rana lahko čisti oz. obvezuje z gazo namočeno v rastopino joda oz. Povidona.

Lep pozdrav in hvala…

Milka

Spoštovani!

Lahko se čisti tudi z blagimi razkužili, čeprav je najboljše uporabljati tekočo vodo in milo ali pa fiziološko raztopino.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljeni.Zanima me kaj pomeni preiskava dupleks v zvezi z ožiljem ?
Lep pozdrav in hvala v naprej.

Milka…

Spoštovani!

Gre za ultrazvočni pregled venskega ožilja na nogah, s katerim se ugotavlja prehodnost žil in prisotnost eventualnih strdkov ali ovir pri odtoku.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Zanima me kako ultrazvok ožilja poteka ,saj se mama pregleda zelo boji.Je to zunanji pregled ali gredo v notranjost žil?

Lep pozdrav: Pupa….

Spoštovani!

S posebnim želejm namažejo nogo in zdravnik se z nastavkom aparata giblje po koži. Preiskava ni boleča niti drugače moteča. Ne gredo v notranjost žilja – to je v primeru venografije, če bi se odločila (če bi bilo potrebno) za operacijo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close