Najdi forum

MLEKO V PRAHU

Ali ste in kdaj ste začele dajati otročku mleko v prahu?
( za mešanje kašic)
Mojca

Mi smo in še pripravljamo kašice z adaptiranim mlekom.

Jaz moji 4m stari punčki še tudi mešam z adaptiranim mlekom, zanima me pač kdaj sploh lahko začneš z “navadnim” mlekom v prahu.

Ampak, adaptirano mleko je vendar že osladkano!!! Žitni kosmiči (Bebi ali Lino) pa tudi! Adaptirano mleko je namenjeno samostojnemu obroku in ne mešanju z žiti!
Brez skrbi lahko delate žitne kašice z mlekom v prahu (Pomusko), ker so beljakovine že dovolj razcepljene (tako nam je svetoval naš priznani pediater). Z žitnimi kašicami začnemo nekje okrog petega meseca. Takrat delamo dvotretjinsko mleko, od šestega meseca dalje pa polno mleko. Navodilo je na škatli.
Pa še to nam je rekel. Včasih se zgodi, da otrok ne prenaša nobenega od mlek Aptamil, Pikomil, Comformil, Hipp; takrat poizkusijo še z mlekom v prahu in otrok ga sprejme.

Mleko v prahu ali tisto iz vrečke je čisto isti cucek, s tem,da so v mleku v prahu vse škodljive stvari še toliko bolj skoncentrirane. Adaptirano mleko NI sladkano! Od kod tak podatek?! Na vsaki embalaži piše “brez dodanega sladkorja” ali “brez kristalnega sladkorja”. Koliko je sladkorja v žitnih kašicah, ki se dodajajo povsem na začetku, pa zdaj iz glave ne vem več, vendar mislim, da minimalno, saj so vse namenjene pripravi z ADAPTIRANIM mlekom, vsaj kolikor se jaz spomnim ali bolje, tiste,ki sem jih jaz kupovala za sina. Vedno jebila pod navodilom opomba, da se kravjega mleka do 1.leta ne priporoča in da zato priporočajo pripravo z adatiranim mlekom.

In večina Bebi-jevih kašic je namenjena pripravi z mlekom, Hipp-ove ter nekatere Milupine pa že imajo dodano adaptirano mleko za ustrezno starost in se jih pripravi samo z vodo. Vendar za Bebi to zagotovo ne velja. Velja pa, da naj se teh kašic ne bi ponujalo po steklenički, amapk izključno po žlički.

Draga skrbna!
Seveda je adaptirano mleko sladkano s sladkorjem laktozo v razmerju kot je v materinem mleku in sicer okrog 7,5 g/100ml, v meku v prahu pa je samo okrog 4,5 g/100 ml laktoze=sladkorja. Običajen kristalni sladkor pa je saharoza in ta je dodan žitnim kosmičem (Bebi=Kolinska in Lino=Podravka).
Ti žitni kosmiči so namenjeni pripravi na običajnem mleku, zato so jim tudi dodani določeni vitamini. Še enkrat poudarjam, da se z adaptiranim mlekom ne pripravlja žitnih kašic.
Kar pa se tiče Milupinih kašic, pa tole. Glede na to, da jim je dodano adaptirano mleko, je sorazmerno manj dodanega sladkorja.
Pa še to. Običajno mleko ali mleko v prahu ni isti “cucek”. Mleko, pripravljeno iz mleka v prahu je bistveno lažje prebavljivo, ker so beljakovine mnogo bolj razcepljene. Zakaj pa dojenčku dajemo jogurt, ki je narejen iz polnega mleka, običajnega mleka pa ne? Ravno zato, ker so tudi v jogurtu beljakovine razceplene in tako veliko lažje prebavljive, kot običajno mleko. Toliko v vednost. Na srečo se na vse skupaj tudi nekoliko spoznam (stroka), pa tudi pozanimala sem se še dodatno pri kolegih, ker imam tudi sama majhnega otroka in me še toliko bolj zanima vse skupaj.
Aja, še to. Tudi adaptirano mleko je predelano iz mleka v prahu (ista surovina)……oh, tu bi se še dalo precej polemizirati. Pa ne me razumet narobe, tudi naš dojenček je pil adaptirano mleko (Pikomil)-najbolj zaupam slovenski firmi, žitne kašice pa na mleku v prahu.
Prav je, da se pozna vsa dejstva, potem pa naj vsak presodi po svoje.
Hvala za branje in lep pozdrav!
Melita

Verjamem pojasnilom, vendar nažitnih kašicah od Milupe (čoko, jabolko, med,), ki jih jaz kupujem v Avstriji piše, da priporočajo pripravo z adaptiranim mlekom. Še enkrat preverjeno!

New Report

Close