Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Mozganska Kap

Mozganska Kap

Pozdravljeni!

Sem ze uporabil iskalnik, nasel temo in jo prebral in prebral tudi clanek na to temo na sami strani med.over.net, pa imam vseeno nekaj vprasanj.
Moj dedek, ki je star 71 let, je danes dozivel mozgansko kap. Doletelo ga je med voznjo z avtomobilom, a je na sreco prispel srecno domov (sicer je malo poskodoval avtomobil, ko je “podrajsal” ob steber). Seveda smo ga takoj odpeljali v bolnisnico, kjer so ga zadrzali na opazovanju na oddelku za polintenzivno nego. Desno polovico telesa ima slabo okretno in tezko govori, bolj momlja, kot govori. Poleg tega mu dostikrat ko poskusa kaj povedati “uide” in zacne govoriti po hrvasko (svojo mladost je prezivel na hrvaskem). Zdravnik nam je povedal, da ni prislo do mozganskih krvavitev, ampak ima mocno poapnenje zil v mozganih. Babica je povedala, da je zadnja dva dni deloval zelo zmedeno. Je to bil kaksen znak? Drugace je pa dedek tudi srcni bolnik.

Zanima me kaksna je prognoza glede na napisano (se da vsaj okvirno kaj povedat?)? Kaksne bodo posledice? Kaj bo se zmozen in cesa vec ne bo mogel poceti.

Za odgovore se vam zahvaljujem ze vnaprej.

Spoštovani!

Verjetno je prišlo do t.i. ishemičnega inzulta, tj. prizadetosti zaradi motene prekrvavitve, kar navadno povzroči delček strdka ali delček spremenjene žilne stene, ko se olušči od stene. Stanje se praviloma bistevno izboljša, koliko, pa je nemogoče napovedati. Velikokrat skoraj do normale, pogosto pa ostane nekaj različnih posledic. Počakati bo treba kakšne tri tedne, ko se bo pokazalo, kakšno bo stanje in nato z rehabilitacijo povrniti čim več mišičnih sposobnosti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Torej se stanje obicajno izboljsa? Dezurni zdravnik je vceraj povedal nekaj v tem smislu, da se bo vse kar se bo uredilo videlo v prvih 24 urah. Zanmi me se nekaj. Kako je s takim clovekom, ce dobro okreva. Je se zmeraj sposoben za voznjo avtomobila? Vecino svojega zivljenja je namrec prezivel v avtomobilu in je se zdaj zelo navezan na avtomobil in potovanje in bo nezmoznost voznje zanj hud udarec.
Zahvaljujem se vam za odgovor in se vam opravicujem, da sem vceraj po pomoti nekajkrat poslal isto sporocilo.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Popolnoma je odvisno od tega, kako se bo motorično rehabilitiral, oz. koliko se mu bo poznalo, da je doživl možgansko kap.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Stanje se je precej izboljsalo ze vceraj. Lahko je premikal nogo in delno uporabljal roko. Desni del obraza je tudi samo se rahlo povesen. Govori se vedno z manjsimi tezavami, ampak veliko lazje kot predvcerajsnjim, tako da se stanje ocitno izboljsuje.

Najlepse hvala za pomoc in tolazbo.

Spoštovani!

To je izjemno dobra napoved za praktično popolno izboljšanje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close