Najdi forum

Hojla …
ker se moj dan D vedno hitreje bliža me tudi vedno več stvari skrbi

zanima me ali v Lj (kjer nameravam rodit) opravijo UZ kolkov pri malem pikcu ali je treba nujno široko povijat?

Hvala in LP

Ne, ne opravijo. Pri nas smo imeli uz pregled pri treh mesecih in pol. Redno smo ga široko povijali samo prvi mesec, potem se nam pa po resnici povedano ni več dalo- smo ga kdaj pa kdaj, proti koncu pa sploh več ne… Pa hvala bogu je imel oba kolka 1A!
Želim ti veliko sreče pri porodu in tudi kasneje!
Lp, Ayanna

UZ ne naredijo, smo pa mi z našim odšli z napotnico pediatra na UZ kolkov v porodnišnico KR pri šestih tednih in se tako rešili širokega povijanja.

Lp Tadeja

Hvala punci…

a pol je treba do kdaj na široko povijat…do prvega pregleda ali še kaj dlje (verjetno se že na daleč vidi, da bo to moj prvi otroček in me vse ful zanima in skrbi)

Hvala

kdaj gre otrok na prvi pregled kolkov je očitno odvisno od pediatra. mi smo šli pri 1m in se takrat tudi znebili širokega povijanja. nekateri menijo, da je široko povijanje popolnoma nepotrebno in nima nobene povezave s kolki, a je pri nas ta praksa še uveljavljena. večinoma povijajo do 3m, bi rekla. ni pa to široko povijanje nič tako groznega, kljub temu lahko uporabljaš pleničke za 1x-no uporabo, tako da kar brez skrbi.

Hmm. Naši je naredil že v bolnici, pa je bil ok, pa smo vseeno široko povijali do tretjega meseca, ko je ponovni pregled. Zakaj pa ne bi široko povijali? Tako ima vsaj hrbtenico podprto, ko ga držiš.
LP
M.

Mi smo rodili v Kranju in v tamkajšnji porodnišnici naredijo UZ kolkov ob odhodu domov. pri nas je bilo vse v redu in ni bilo potrebno široko povijat. Potem pa je bil še en pregled pri treh mesecih – tudi ok.

tudi v PO naredijo UZ pred odhodom iz porodnišnice
mi smo potem še 3 mesece povijali na široko, potem pa je bilo OK.

V Trbovljah naredijo UZ 2. dan po rojstvu, pa kljub temu priporocajo siroko povijanje do 3. meseca oziroma do 2. UZ kolkov.

Siroko povijanje sploh ni tako slabo, kot si ga nekateri predstavljate (ali gre zato, da je nekaj vec dela)? Nebogljencek se v prvih 2-3 mesecih tako ali tako se ne giblje toliko, da bi ga ovoj oviral pri gibanju, prej nasprotno – meni se je zdelo, da je nebogljen otrocek v tistem kompaktnem povoju kar nekako bolj varen in da tista “kibla”, kakor smo mi imenovali sirok povoj, prav sciti oziroma ublazi vse tresljaje, prijeme in podobno.

Alexa

Se ena prakticna stvar je pri sirokem povijanju – ce gre kaj mimo plenice za enkratno uporabo, ujame zgornja plenica, tako da ni treba non stop prati obleke, ampak samo plenice.
Alenka

Ljubljanska porodnišnica: sestre: “ne povijat na široko, če je pediatrinja rekla, da so kolki v redu, pa še prevroče je. Drugi dan: čisto sveža pediatrinja: kolki OK, pa vseeno povijajte na široko. Sem se kar sama odločila takole:
V poletni vročini mu kolkov nisem povijala na široko. Tudi ponoči ne. Pri treh mesecih UV, vse OK.

Je pa vse odvisno od tega, kaj ti rečejo. Če samo rahlo sumijo, da kaj ni v redu, je verjetno že boljše povijat. Mene je bilo vseeno malo strah, da sem ga polomila, ker ga nisem povijala kot vsa Slovenija.
Sicer pa povijanje na široko ni težko, če boš rodila pozimi, se ti otrok vsaj en bo skuhal v pleničkah. Poleti je bilo pa še za spodnjo majčko prevroooočeee.

Pozdravček, Neja

Novorojenčkom prvi UZ naredijo takoj samo v postonjski porodnišnici. Drugje mislim da po 1 mesecu. Če UZ ni OK, potem hodiš na kontrole na 2 meseca (posebno so pozorni pri deklicah za kasneje). Naša bo stara 6 mesecev in se še vedno povija široko, ker kolki še niso zreli. Upam da bo decemberska kontrola OK in da se ne bo treba več široko povijati…

Meni se vedno bolj dozdeva, da je tole široko povijanje ostanek neke stare prakse.
Dalo mi je misliti predvsem tole: široko povijanje ni omenjeno v čisto nobenem novejšem priročniku o negi novorojenčka. (vsaj jaz ga nisem odkrila, pa sem jih kar nekaj prebrala)
V Avstriji noben več široko ne povija.

Mi zivimo v Angliji in tukaj dojenckov ne siroko previjajo, ceprav sploh ne delajo UZ kolkov (razen ce ni suma na nepravilnosti ali druzinske anamneze). Pediater pregleda kolke, predenj sta mamica in novorojencek odpuscena iz porodniscnice, kar pa seveda delajo tudi v Sloveniji.

Tukaj je tudi odgovor na isto temo, ki da je podala Nina P ze pred casom.

LP,
Meli

Tudi v Celju naredijo UZ kolkov v dneh, ko je otrok rojen. Menim, da je to pametna poteza, saj gre za dobro otroka!! Poznam primer, ko gospa še danes šepa, ker niso pravočasno poskrbeli za kolke.
Lp

Mi imamo čez 1 teden UZ kolkov, tako da sem prav firbčna, kaj bo. Mislim, da bo O.K., ker so že pri prvem pregledu rekli, da je videti vse uredu. Smo jo pa kar na široko povijali ves čas – v bistvu je res bolj praktično, tudi ko otroka vzameš v naročje imaš vsaj kaj prijeti, drugače imaš občutek, da je vse tako krhko in nežno. Sem pa tudi slišala, da tega v Italiji in Nemčiji ne prakticirajo več. Verjetno bodo tudi pri nas počasi ukinili.

Nam so v Postojni naredili UZ kolkov dan pred odhodom. Po posvetu na Vrazovem trgu sem široko povijanje takoj opustila, ker je pediater rekel, da široko povijanje v primeru normalnega izvida ni potrebno. Res ne vem, zakaj naj bi otroka poleti pri 35-ih stopinjah mučila še z širokim povijanjem. In tudi ne vem, zakaj ta UZ ne naredijo vsem že v porodnišnici!

LP

New Report

Close