Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci MINIMALNI DOHODEK ZARADI OKRBE OTROKA, KI IMA NAJVIŠJO NEGO

MINIMALNI DOHODEK ZARADI OKRBE OTROKA, KI IMA NAJVIŠJO NEGO

ZANIMA ME KAKŠEN JE POSTOPEK, DA SE V BISTVU “PREZAPOSLIŠ#” OZIROMA KORISTIŠ TAKO IMENOVANI MINIMALNI DOHODEK.
VEMO DA NE SMEŠ IMETI DELOVNE KNJIGE NA ZAVODU, SE PRAVI JO IMAŠ DOMA, IMAŠ NAJVIŠJO NEGO. OSTALO PA BI MI VEDELI POVEDATI KJE?
PREDEN SE ODLOČIM ZA TA KORAK BI PROSILA ŠE STARŠE IN SEVEDA VAS GA. MARIJA ZA INFORACIJE.

LEP POZDRAV

LI

Spoštovani,

predvidevam, da se odločate za uveljavitev DELANEGA PLAČILA ZA IZGUBLJENI DOHODEK in navajam nekaj informacij v zvezi s tem družinskim prejemkom.
Pravico do delnega plačila za izgubljeni dohodek ima eden od staršev, če imata otrok in eden od staršev stalno prebivališče v Republiki Sloveniji in sta državljana Republike Slovenije. Uveljavlja se zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka (otroci, ki potrebujejo posebno nego in varstvo) in ti otroci imajo tudi najvišji dodatek za nego in pomoč.
O pravici iz prejšnjega odstavka se odloči na podlagi mnenja zdravniške komisije.
Delno plačilo za izgubljeni dohodek lahko uveljavi starš, ki se odloči, da bo zaradi skrbi za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo zapustil trg dela oziroma začel delati s krajšim delovnim časom.
Šteje se, da je oseba zapustila trg dela, če je prekinila sklenjeno delovno razmerje oziroma, če je zahtevala izbris iz registra brezposelnih oseb. Ne šteje se, da je oseba zapustila trg dela, če je prenehala opravljati samostojno oziroma kmetijsko dejavnost.
Šteje se, da oseba dela s krajšim delovnim časom tudi v primeru, če je že pred uveljavljanjem pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek delala krajši delovni čas od polnega.
Mesečna višina delnega plačila za izgubljeni dohodek je minimalna plača. Če eden od staršev dela s krajšim delovnim časom, mu pripada sorazmerni del delnega plačila za izgubljeni dohodek.
Upravičenci do delnega plačila za izgubljeni dohodek so obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, zavarovani za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo. Prispevek zavarovanca plačuje upravičenec, prispevek delodajalca plačuje Republika Slovenija.
Upravičenci do delnega plačila za izgubljeni dohodek so obvezno zdravstveno zavarovani za primer bolezni in poškodbe izven dela za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. Prispevek plačuje upravičenec.
Prispevki iz tretjega in četrtega odstavka tega člena se plačujejo po stopnjah, določenih z zakonom, ki določa stopnje prispevkov za socialno varnost.
Delno plačilo za izgubljeni dohodek ne pripada, če je otrok zaradi zdravljenja, usposabljanja, vzgoje ali šolanja v zavodu, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo.
Pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek nima eden od staršev, če je otrok v rejništvu.
Pravico do delnega plačila za izgubljeni dohodek ima eden od staršev, dokler so izpolnjeni pogoji oziroma najdalj do 18. leta starosti otroka.
Na odločbo imate možnost pritožbe.

Obstaja obrazec “Vloga za uveljavitevpravice do delnega pltačila za izgubljeni dohodek”, ki ga oddate na za Vas pristojnem Centru za socialno delo. Tam Vam bodo dali potrebne druge informacije glede izpeljave postopka. Obrazec lahko dobite tudi na internetu.

Svoje izkušnje glede izvajanja tega družinskega prejemka pa Vam bodo lahko posredovali drugi starši, ki so se zanj odločili.

Lep pozdrav.

Marija Božič

Ga. Irena, ali vas lahko vprasam iz katerega kraja ste? Sama sem iz Zasavja, pa me zanima ce ste morda tudi vi od tu kje blizu?

LAHKO MI PUSTITE MEIL, PA SE KAJ POGOVORIMO.
SEM BLIZU VAS.

L.P. IRENA

Lahko me kontaktirate na:

[email protected]

Lep pozdrav,
M.

Zagotovo bo najlažje in najboljše, da se obrnete na socialno delavko v vašem kraju. Ona bo znala svetovati in usmeriti. Čaka vas namreč kup obrazcev in birokratov, da dosežete cilj. Vmes pa še komisija, ki bo odločila, če ste sploh uspravičeni za prejemanje minimalne plače. Ostanite močni in vztrajajte!

Spoštovan!

Svetujem vam da imate najprej oceno z usmerjenja otrok in mladine ker vam brez tega dokumenta ne bo uspelo urediti ničesar.Tudi sam imam hčerkico z paralizo 3 stopnje in nisva upravičena do nadomestila po 84. členu zakona ZSDP-ja, ker je ravrščena v težje gibalno oviranost in ne težko.Kljub temu da je v opombi napisam no da je zaradi funciolalne uporabe rok ne morajo ravrstiti v težko gibalno oviranost in da potrebuje celodnevno oskrbo za normalno življenje ker se ne more sama gibati in kljub temu da sva v štirih letah jo prepeljala preko 330-krat na različne terapije ne igra vloge do upravičenosti nadomestila izpada O.D.. Zato si uredite čim več izvidov in dokumentacije če želite nadomestilo.

Najprej si skušajte urediti večji dodatek za nego – če vam to uspe, ste zelo blizu delnega nadomestila za izgubljen dohodek.

New Report

Close