Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Kihanje

Kihanje

Spoštovani,

prosila bi vas za kratko mnenje o naslednji težavici z jutranjim kihanjem in izcedkom iz nosa:
Pri možu že dlje časa (nekaj let) opažam stalno jutranje kihanje in izcedek iz nosu. Vsako jutro, ko vstane in se začne oblačiti, večkrat kihne, pri čemer se mu tudi cedi iz nosa. Kihanje in izcedek ne prenehata vse do poznih dopoldanskih ur. Potem pa kot bi odrezal, ne enega ne drugega ni več. Opazila sem, da se kihanje zanimivo pojavi le takrat, ko vstaja bolj zgodaj, ob vikendih, ko dlje spi, tega ni.
Poskušala sem že vse, zračenje, obvezno brisanje prahu, sušenje posteljnega perila v sušilnem stroju, v spalnici imava v omarah le sveže perilo. Najprej sem bila prepričana, da gre le za temperaturno občutljivost, zanimivo pa je, da se pojavlja v vseh letnih časih. Naj dodam še, da ima zelo rad toploto (vedno ga zebe in včasih je v spalnici že nadležno vroče, tako kuri, sama imam raje svež zrak in toplo odejo).
Lahko gre za alergijo ali kaj drugega? Vem, da je odgovor lahko zelo veliko, ampak zanima me vaše strokovno mnenje.
Hvala za odgovor. Bom zelo vesela.
Lucija

Opisujete prav zanimive simptome. Tudi jaz sem bolj zmrzljive sorte. Kadar me zazebe pogosto začnem kihati, vendar se to poleže takoj, ko se bolj toplo oblečem. Smrkati pa pogosto začnem, če grem pozimi ven na mraz, ali me res zebe čeprav sem v stanovanju. Zdravilo…topla obleka, močna hrana in velikooo gibanja.

Tudi sama imam popolnoma iste tezave kot tvoj moz. Meni se ti simptomi ponavadi polezejo po kaksni uri ali dveh. Se mi je pa iz tega po nekaj letih razvil seneni nahod, ki ga imam od marca do konca maja. Takrat lahko samo 1x kihnem in se mi iz tega razvije 1-tedenski prehlad kar pomeni, da mi ves cas lije iz nosa, imam zabuhle in srbece oci in vcasih tudi povecano temperaturo. Potem sem odrila Zirtek, ki je cudezno spremenil moje zivljenje. Jemljem ga v casu, ko se mi pojavlja kihanje in od takrat se nisem imela spomladanskega prehlada.

Vcasih imam obcutek, da mi to jutranje kihanje sproza hitra sprememba temperature.

Glede na jutranje znake in opis težav je zelo verjetno, da gre za alergijsko vnetje nosne sluznice (seneni nahod), ker se je pojavil pozimi, lahko da gre za pršico oz. hišni prah (temu rečemo celoletni, za razliko od alergije na cvetni prah, ko gre za sezonski alerg.rinitis)
Zavreči vso pernato posteljnino, pretresati, zmrzovati blazine 1x tedensko, protialergijske prevleke, odstraniti tepihe, oblazinjeno pohištvo, zavese…

NOS: izpiranje s fiziološko raztopino večkrat dnevno (mehansko odstraniti pršice iz dlačic v nosu), 2x dnevno Nasonex pršilo (z levo roko v desno, z desno roko v levo nosnico, da ne špricamo v nosni hrustanec)
Antihistaminik: Claritine, Flonidan, Zyrtec, Aerius, Telfast, karkoli. Najbolje kaj novejšega, ker ne povzročajo zaspanosti.
Če gre še za solzenje in srbenje oči: kapljice za oči (Livostin, novejši Opatanol)
Če vam po Zyrtecu in Nasonexu odleže v 2-3 dneh, je to kot terapevtski poskus in diagnoza na dlani. Še potrditi jo je treba s testiranjem, če se vam da (ni pa potrebno, saj je iz poteka in po izboljšanju po zdravilih jasno, za kaj gre)
Lepo se imejte
Tanč

New Report

Close