Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija hiperventilacija

hiperventilacija

Pozdravljeni!

Prosila bi vas, ce mi lahko kaj vec napisete o tem pojavu (kaj to je, kdaj se to pojavi, kaksne so lahko posledice).
Zanima me namrec, ce lahko dogodke, ki so se mi zgodili na potovanju v Juzni Ameriki pripisem temu pojavu in kako ravnati v takem primeru.

Obcutek med napadom je bil grozljiv, dejansko sem mislila, da bom umrla.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Hiperventilacija je običajno psihogeno pogojena. Primer: zaradi hudega strahu pred zadušitvijo (potaplač pod vodo, zadimljen prostor, redkejši zrak na velikih višinah) ob spremembi pogojev dihanja človek začne dihati bistveno hitreje in bolj plitvo. Kisik posledično ne pride v vsa pljuča. Človeka začne dejansko dušiti. Lahko pride do nezavesti.

Napad se da uspešno preprečiti, če človek takoj ob neosnovanem napadu strahu (panike) preusmeri misli na kaj drugega ( se uščipne – bolečinski dražljaj ) in začne zavestno dihati čim bolj počasi (počasen globok vdih skozi nos in počasen izdih na usta ). Fino je, če ima človek, ki pogosto hiperventilira to vajo sproščanja naučeno že prej kajti le tako jo bo v krizni situaciji dovolj hitro uporabil in preprečil napad.

Hvala za vas odgovor.

Ali lahko tako stanje/napad pusti kaksne posledice? ALi je mozno, da se to cloveku zgodi le enkrat v zivljenju zaradi posebnih okoliscin (ekstremna visina in napori)?

Lep pozdrav.

Posledic ni. Možna bi bila poškodba ob izgubi zavesti (odarec, zdrs ). Verjetno se napad ne bo ponovil. Preprečite nastanek podobne situacije – ekstremen napor in višina. Več postankov, boljša aklimatizacija, boljša psihofizična pripravljenost. Na silo in s strahom v srcu se ne odpravljajte več na take višine. Zakaj bi si pokvarili avanturo z neljubim dogodkom.

New Report

Close