Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Bazedovka in radiojod

Bazedovka in radiojod

Spoštovani dr. Pirnat in vsi, ki spremljate te strani!

Stara sem 31 let in še nimam otrok. V januarju 2004 so se začeli pojavljati problemi z delovanjem ščitnice (znaki: golša, povišan srčni utrip, utrujenost, nespečnost, potenje).

1. izvid 13.1.04: TSH <0,004 mE/I, FT4 71,9 pmol/I, FT3 28,72 pmol/I, antiTg 495 KE/I, antiTPO 365 KE/I, TSI 167 E/I, UZ: žleza je difuzno povečana, hipoehogena, lisasta. Diagnoza: bazedovka. Zdravljenje: Athyrazol 2×2 tableti dnevno 14 dni, nato 2×1 tableta dnevno, Propranolol 2×1/2 tablete dnevno.
2. izvid 13.2.04: TSH 0,052 mE/I, FT4 4,5 pmol/I, FT3 3,46 pmol/I, TSI 156 E/I. Ščitnica je povečana od I do II stopnje čvrste konzistence. Zdravljenje: Athyrazol 1 tableta dnevno, Euthyrox 50 µg dnevno, Propranolol 2×1/2 tablete dnevno.
3. izvid 14.5.04: TSH 0,032 mE/I, FT4 21,9 pmol/I, FT3 7,84 pmol/I, TSI 66 E/I. Zdravljenje: Athyrazol 1 tableta dnevno, Euthyrox se zniža na 25 µg dnevno, postopno prenehanje jemanja Propranolola.
4. izvid 14.9.04: TSH 0,928 mE/L, TSI 6 E/L. Ščitnica je povečana do II stopnje, čvrste konzistence. Zdravljenje: nadaljevanje z dosedanjo terapijo še do sredine decembra, nato prenehanje jemanja Athyrazol in Euthyrox.
5. izvid 14.1.05: TSH 0,347 mE/L, FT4 12,1 pmol/L, FT3 4,93 pmol/L, TSI 3 E/L. Ščitnica je povečana do I stopnje. UZ: žleza je difuzno povečana, homogena, blago hipoehogena. Zdravljenje ni potrebno.

V juniju 2005 je ponovno prišlo do povečanega delovanja ščitnice.
6. izvid 9.6.05: TSH 0,066 mE/L, FT4 119,6 pmol/L, FT3 30,80 pmol/L, TSI 16 E/L. Zdravljenje: Athyrazol 2×2 tableti dnevno 14 dni, nato 2×1 tableta dnevno. Diagnoza: bazedovka.
7. izvid 12.7.05: TSH 0,026 mE/L, FT4 11,8 pmol/L, FT3 6,09 pmol/L, TSI 40 E/L. Ščitnica je povečana do II stopnje, čvrste konzistence. UZ: žleza je difuzno povečana, hipoehogena, izmere desno 3,2×3,9×2,5cm in levo 2,2×3,9×1,9cm. Volumen žleze 24,8ml. Zdravljenje: Athyrazol 1 tableta dnevno. Glede na recidiv bazedovke bi bilo indicirano zdravljenje s terapevtsko dozo radiojoda in sicer hospitalna aplikacija.
8. naslednja kontrola 14.10.05

Če prav razumem, mi priporočajo dozo radiojoda, ker se mi bo drugače zadeva ponavljala. Glede radiojoda pa imam zelo velike pomisleke in strah, najbolj pa me skrbi ali ta terapija kaj vpliva na potomstvo oz. ali se lahko pojavi rak na ščitnici pri meni oz. potomcih. Kolikšno dozo radiojoda bi morala dobiti glede na izvide? Sem tik pred odločitvijo ali bi šla na jodiranje ali ne, zato se sprašujem, kakšne so lahko posledice, če se za jodiranje ne odločim. Prosim, če mi lahko svetujete ali naj grem na jodiranje pred ali po nosečnosti oz. kakšne so lahko posledice za karkoli bi se odločila. Ali se lahko zgodi, da je po tem zdravljenju težje zanositi? Seznanjena sem tudi s tem, da bom morala po jodiranju najbrž doživljenjsko jemati Euthyrox in ob tem se sprašujem, kaj če ne bo možno dobiti teh nadomestnih hormonskih tablet, jaz pa bom odvisna od njih? Menda se potem tudi telesna teža poveča in me zanima ali se lahko temu izognem? Ali se golša po jodiranju zmanjša oz. izgine? Ali se človek tudi po jodiranju lahko normalno ukvarja s športom? Zanima me še ali ne morem kar preprosto nadaljevati z Athyrazolom, ki znižuje delovanje ščitnice in kakšne posledice ima dolgoročno jemanje Athyrazola?

Veliko ljudi, ki imajo podobne izkušnje, mi zagotavlja, da se bom po jodiranju 100% bolje počutila in s tem rešila težave, jaz pa sem še vedno v dvomih kaj naj naredim. Tudi za nosečnost se bom najbrž odločila v cca 2 letih in ob tem me zanima ali je potrebno jodiranje večkrat ponoviti? Cela procedura se potem zavleče, saj moram po terapiji z nosečnostjo počakati cca 1 leto. Prosim vse punce, ki ste bile na jodiranju pred nosečnostjo, da mi kaj poveste o svojih izkušnjah oz. ali je z otroki vse OK. Vse, ki imate podobne izkušnje oz. na sploh izkušnje s terapijo radioaktivnega joda prosim, da mi kaj napišete o tem. Zelo vam bom hvaležna za vaše odgovore.

Lp

Spoštovani!

Radiojod vse več uporabljamo za zdravljenje bazedovke, ker je uporaba enostavna, varna in učinkovita. Navdno pri bazedovki apliciramo 550 do 740 MBq radiojoda. Glede na volumen ščitnice 24,8 ml bo verjetno zadostovalo 550 MBq. Z enim odmerkom trajno odpravimo hipertirozo pri približno 90% bolnikov. Doze, ki jih uporabljamo NE VPLIVAJO ŠKODLJIVO NA POTOMSTVO IN NE POVZROČAJO RAKAVIH BOLEZNI ŠČITNICE OZIROMA OSTALIH ORGANOV. V prvih šestih mesecih po aplikaciji nosečnost odsvetujemo, kasneje ni zanjo nikakršnih zadržkov. Vsekakor priporočam aplikacijo radiojoda s ciljem trajne odprave hipertiroze pred morebitno nosečnostjo. Zaradi zdravlljena z radiojodom ne boste prav nič teže zanosili, kot sicer. Vsekakor se po zdravljenju z radiojodom s časom pojavi hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice), zato je potrebno, da ste pod kontrolo. Hipotirozo se zdravi z nadomeščanjem ščitničnih hormonov (Euthyrox, Eltroxin…). Zdravila so zelo poceni in nikakršne nevarnosti ni, da bi jih na tržišču zmanjkalo. Po apliikaciji radiojoda se velikost ščitnice zmanjša za 70 do 80 %. Vsekakor se po zdravljenju z radiojodom lahko ukvarjate s športom, oziroma lahko živite popolnoma normalno.
Če šest mesecev po aplikaciji radiojoda ščitnica še vedno deluje preveč lahko aplikacijo ponovimo. Vsekakor vam priporočam, da se odločite za zdravljenje z radiojodom in to čim prej.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close