Najdi forum

Hujšanje za športnike

Pozdravljeni

Sem 27-letnik , rekreativni športnik z enim problemom. Da obrazložiim situacijo: V mladosti sem se ukvarjal s športom-kolesarjenje potem pa sem iz različnih razlogov prekinil pred par leti. V tem času se je nabralo nekaj (cca 12) kg preveč od moje idealne kolesarske teže in ker me še vedno malo matra resno športanje sem se odločil da to jesen/zimo orenk shujšam . Ne mislim hujšati po nobeni metodi stradanja, 90 dnevni itd ampak s športom, torej aerobni trening vsak dan cca 1.5h in pa za cca 25% sem zmanjšal pojedeno hrano. Zaenkrat dobro gre, po kako kilo na teden, sprašujem pa vas kot strokovnjakinjo naslednje:

Je to kar delam do sedaj v redu, ali pri takem režimu hujšanja izgubljam mišično maso? (jem vse, beljakovin precej)

Koliko je skrajna meja hujšanja ko človek še hujša v maščobe, nočem namreč izgubit nič mišične mase ampak samo salo. 1 kg se mi zdi v bistvu skoraj preveč?! Torej koliko naj hujšam in mogoče lahko priporočate kakšen poseben program za tako vrsto hujšanja? Lahko je počasi, imam časa cca. 14 tednov.

Lp

Pozdravljeni,

Zelo mi je žal za vso gromozansko zamudo pri odgovoru, vendar smo tudi zdravniki ljudje, ki imamo kdaj težave.
Čisto pravilno ste se odločili, da ne želite stradati in se lotili celovitega pristopa do vašega problema.
Praktično v vsakem redukcijskem režimu izgubljamo nekoliko na mišični masi. Teoretično je lahko izguba minimalna oziroma do nje ne pride, če pravilno vadimo (razmerje med aerobnim in anaerobnim treningom) in smo tudi ustrezno energetsko pokriti. Za izgubo maščevja mora biti velik poudarek na aerobni vadbi. Najustrzneje bi bilo, če bi vas obremenili na kolesu in določili vadbeni potencial z maksimalno porabo kisika – VO2max.
Izgorevati mora predvsem maščevje, kar se dogaja ob določenem vadbenem pulzu tik pod anaerobnim (laktatnim) pragom). Več o tem si lahko preberete na naši strani:

Z lepimi pozdravi,

Pozdravljeni,

Visok sem 186 in težek 80kg, Vendar moram zaradi svetovnega prvenstva v roku enega meseca shujšati še 3kg. Zanima me kakšna dieta bi bila zame najbolj primerna, tako da imam lahko še vedno dovolj energije za celodnevna športna tekmovanja. Maščob imam bolj malo, tako da je potrebno zmanševati mišično maso. Tečem vsak dan po 1h, pašte, riža, kruha in ostalih slabih hidratov ne jem in opažam, da se počutim utrujenega in se med tekmovanji ne moram dobro zbrati.
Teža pa vseno ne pade pod 80kg. Prosim, da mi svetujete kaj lahko naredim, da pridem do 77kg in da bom lahko še vedno zbran in da ne bom čutil toliko utrujenosti?

Hvala za nasvet

Pozdravljeni!

Težko boste “ukanili” svojo nastavitveno točko, ki v primeru prehudega režima vklopi signal in z upadom telesne stopnje izgorevanja prepreči (seveda zgolj iz varnostnih razlogov), da bi telo še naprej izgubljalo telesno težo. Vaše razmerje v višini in teži je sicer idealno, poskusite z večanjem aerobne aktivnosti (pri teku največkrat presežemo anaerobni prag in ne izgubljamo maščob) v kombinaciji s prehrano, bogato s proteini. Utrujenost je posledica neprimerne energetske pokritosti tekom dneva, po vadbi nujno posežite po kakovostni proteinski malici (stročnice, oreščki, puranje in piščančje meso). Več o pravilnem načrtovanju obrokov si preberite v članku Načrtujmo obroke pravilno.

********************************* INŠTITUT ZA PREVENTIVNO MEDICINO Tržaška cesta 118, 1000 Ljubljana [email protected] www.zase.si

stara sem 20 let, tehtam 63kg, visoka sem 168 cm. Treniram plavanje in moja idealna teža je 59- 60 kg. Zaradi prostega avgusta sem se zredila, nisem jedla toliko kot med sezono, malo manj, tudi rekreirala sem se. Zanima me kaj naj naredim da čimprej pridem nazaj na idealno težo. Jem vse,nevem ali bi morala zmanjšati vnos hrane, meni se ne zdi da pojem veliko.
najbrž se mi je nabralo nekaj maščevja, kako ga naj odpravim, brez velike izgube mišične mase? ali sem lahko glede teže brez srkbi ker bom shujšala sedaj ko smo zopet začeli z treningi?

Lp

Pozdravljeni,

v poletnih mesecih pogosto radi pridobimo na telesni teži, odvečni kilogrami pa največkrat skopnijo sami, ko se zopet vrnemo v ustaljen ritem in delavnik.
Kakšen teden ali 14 dni, si beležite vso prehrano in gibanje. Tako boste tudi lažje usklajevali kaloričen vnos s porabo in mogoče celo odkrili krivca za tiste 3 odvečne kilograme.

********************************* INŠTITUT ZA PREVENTIVNO MEDICINO Tržaška cesta 118, 1000 Ljubljana [email protected] www.zase.si

New Report

Close