Najdi forum

solidarna pomoč

Naj mi ena pomaga ,pišem vlogo za solidarno pomoč ki mi pripada,ker sem v staležu več kot 3 mesece.Kako naj jo sestavim je treba veliko napisat ali na kratko ,pomagajte mi,prosim.

Ne bom ti veliko pomagala, ampak pri nas to piše sindikat. Pa še solidarnostna pomoč ni obvezna ampak samo če delodajalec odobri.

Lp, Ela S

Jaz prošnje sicer nisem pisala, ker so mi nakazali avtomatično po treh mesecih, je pa ena zadnjič pisala tako-kopiram:

“Jaz sem prošnjo napisala točno na dan, ko so se mi iztekli 3.meseci neprek.bolniške. Napisala sem zelo na kratko..
podpisana,,vlagam prošnjo za sol.pomoč, ker se na bolniški že 3.mesec(nosečnost), napisala sem še del.mesto,ki ga opravljam in,da v primeru, če mi ugodijo,imajo itak na kadrovski tek.račun.Napisala sem še, da vlagam prošnjo,ker vem,da mi po pogodbi pripada…”

Upam, da ti kaj pomaga – srečno.

LP

H.

Jaz vem da mi pripada ker so jo naše punce dobile samo malj me je mučilo kako napisat.

Jo sem sestavla havla ti si mi pomagala.A mogoče še veš kolk časa se čaka in pa a dobiš kakšen odgovor?

Po navadi zavlačujejo, ker nimajo kakega roka za izplačilo. Malo jih podrezaj vsake toliko. lp

Verjetno je treba priporočeno poslat,al kr preko poslovodje joj nč ne vem sem v staležu že drugič več kot 3 mesce pa prej sploh vedla nisem,povejo pa sam tedaj ko je treba dat.A dobiš kak odgovor.

Seveda je obvezna!

Napišeš pa dva stavka. Načeloma ti jo lahko izplačajo brez da kaj napišeš tako, da gre bolj za formalnost pa še spomnih jih na tak način.

Jaz pa nisem nič pisala, pa sem dobila. Tko da sem klicala v službo – od kje sploh to – zakaj , k nisem vedela da to obstaja oz. da dobiš ko si dlje kot 3mesece v bolniški.
Finooo.

LP
S.35t.

Kiti zanima me kako je s tem za nazaj pred dvema letoma sem bila tudi doma več kot tri mesece a se da za nazaj kaj uveljavljat? Mi je vseeno kaj si mislijo saj tak ne vem če bom ostala tam ko sem spet noseča me tak malj čudno gledajo.Pričakujemo tretjega otroka in je šok za njih.

Ja mi nimamo te sreče.

Žal ti ne pripada…. uveljavljaš jo lahko do 6 mesecev po končani bolniški – velja za šolstvo.

Lp, Eca

Odvisno od kolektivne pogodbe, pod katero spada tvoje podjetje. V nekaterih kolektivnih je na primer moznost uveljavljanja tudi za 5let nazaj.
Se ti splaca pogledat, kako je urejeno na vasem podrocju. Se je mozno, zakaj pa ne? Vsaka stvar prav pride…

-- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- Otroški smeh je ena najlepših stvari... čista sreča in brezskrbnost sta drugi. Pridno rasemo in vsak dan spoznamo delček sveta, na katerega smo pozabili.

Sej so ti že ostale povedale. Poglej v kolektivno. Vsaka panoga ima malo drugače.

Hvala vam punce.

Kdo ti pa izplača to so. pomoč? Država al delodajalec? Lahko to prošnjo pošlješ ne da bi delodajalec to vedo, če seveda on ne izplačuje?

Ne,ker ti jo delodajalec izplačuje ,naj me popravi kdo ,če se slučajno motim.

Glede odgovora ne vem, ker jaz nisem pisala, so mi kar nakazali

Meni so to avtomatsko nakazali v službi – brez prošnje. Ravnatelj je sam podal predlog na ministrstvo. Včasih je to šlo preko sindikata – a tega je že zelo dolgo.
Potem ministrstvo nakaže denar na šolo, šola pa tebi… Mislim, da mimo šole ne more.
Se pa spomnim, da so včasih v šoli uveljavljali tudi za obdobje do 5 let nazaj. Če se je kaj spremenilo – ne vem.

Za bolniški stalež se uposteva tudi, če si na bolniški za skrajšani delovnik. prilagam še besedilo iz uradnega lista:

RAZLAGA kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji (KPnd)

Solidarnostna pomoč – 40. člen KPnd
1. Do solidarnostne pomoči po prvi alinei, 4. točke 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti je upravičen delavec v primeru smrti ožjega družinskega člana. Pri tem se pod pojmom ožjega družinskega člana razumejo člani družine, kot jo razume zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih: zakonca, tudi izvenzakonska partnerja, in otroci, tudi izvenzakonski ter posvojenci, ki jih je delavec po zakonu dolžan preživljati in jih je tudi dejansko preživljal.
V primeru smrti delavca so upravičeni do solidarnostne pomoči le ožji družinski člani iz prejšnjega stavka.

2. Solidarnostna pomoč po tretji alinei, 4. točke 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti pripada delavcu v primeru daljše bolezni, zaradi katere je delavec začasno nezmožen za delo, kar je potrebno v vsakem primeru izkazati s potrdilom pristojnega zdravnika oziroma zdravniške komisije. Pri tem te pravice ni mogoče dodatno pogojevati z vrsto bolezni oziroma poškodbe, zaradi katere je delavec nezmožen za delo, saj gre za izključno strokovno presojo zdravnika.
Pod daljšo bolezen štejemo bolezen, ki traja tri mesece ali več, ne glede na to, ali je delavec zaradi bolezni tri mesece ali več odsoten z dela ali pa dela po 4 ure dnevno.

3. Do solidarnostne pomoči po tretji alinei, 4. točke 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti – “daljša bolezen” – je delavec upravičen samo enkrat v koledarskem letu.

4. Solidarnostna pomoč po 4. točki 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti je vezana na s kolektivno pogodbo določen dogodek in se izplača z namenom, da delavec lažje premosti težave, ki niso nastale po njegovi volji. Delodajalec je dolžan izplačati delavcu solidarnostno pomoč v primerih oziroma ob izpolnitvi pogojev, določenih s 4. točko 40. člena kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti. Ta obveznost obstaja tudi v primeru, če delavec ne vloži posebnega pisnega zahtevka za izplačilo pomoči.

Št. 02/2000 Ljubljana, dne 28. junija 2000.

Predsednica Komisije za razlago kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti dr. Polona Končar l. r.
Uradni list RS, št. 22/2001

New Report

Close