Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje otrdevanje trebuha in porodna bolečina

otrdevanje trebuha in porodna bolečina

lep pozdrv!

Vem, da je bilo o tej temi že veliko povedanega, a enostavno ne najdem tistih vprašanj in odgovorov.

Znima me zakaj pravzaprav pride do otrdevanja trebuha in ali je to pri vseh ali samo pri nekaterih?

Pa še eno vprašnje imam. Sem v 32. tednu in nenehno razmišljam o porodu. Nikakor se ne morem odločiti ali bi šla na epiduralno ali bi trpela porodne bolečine. (sem prvorodka) V materinski šoli babica ni bilo ravno navdušena nad to obliko anastezije, medtem, ko je sama anastezijstka zelo zagovarjala uporabo le te. Tiste, ki ste že rodile, povejte mi s kakšno bolečino se lahko(če se sploh lahko) primerja porodna bolečina.

Bolečina je zelo odvisna od vsake posamezne ženske, velikosti otroka, poteka poroda, bolečinskega praga. In od vsake boš dobila drugačen odgovor.

No, moj je, da plombiranje zoba bolj boli kot porod. Vendar imam precej široko medenico, oba otroka sta imela manjši glavi (34 in 33 cm), pri obeh porodih sem se odpirala že kak teden pred rednimi popadki doma skoraj brez bolečin in prišla v porodno 5 cm odprta. Potem pa ura popadkov po predrtju mehurja in ura popadkov ob dodatku umetnih. Mene so popadki boleli predvsem v križu. Zelo mi je pomagala masaža križa in pravilno dihanje. Res sta bolela zadnja dva popadka pred iztiskom otroka, ki zelo tiščita, in dva popadka za sam porod (eden za glavo in eden za telo), kjer je zelo pomembno, da potiskaš, ko ti rečejo in dihaš, ko ti rečejo, da ostane presredek čimbolj cel.

Torej zame osebno je epiduralna nepotrebna.

Do otrdevanja prihaja ker se maternica pripravlja na porod. Samo otrdevanje ne pomeni nevarnosti za prezgodnji porod, saj to niso popadki, če pa postane boleče in redno ter se tudi podaljšuje trajanje teh krčev, pa je to najverjetneje že začetek poroda.
Kar se tiče porodne bolečine je pa rs zelo različno. Pri meni je bilo recimo tako, da imam zeloo nizek bolečinski prag, še za glavobol precej hitro vzamem lekadol, porod pa se mi ni zdel pretirano boleč. Prvi porod je bil dolgotrajen in se mi je zdel bistveno bolj utrujajoč kot boleč, drugi pa je bil hiter, boleli so me le zadnji 4, morda 5 popadkov, pred tem je bilo vse skupaj bolj kot menstrualna bolečina.
Sam iztis otročka mene recimo sploh ni bolel, morda je svoje naredil adrenalin, je pa res, da se iztisa pri drugi deklici sploh ne spominjam dobro, ker se je vse odvijalo zelo hitro in je tako rekoč brez moje pomoči izsilila svojo pot ven.
Epiduralne nisem imela niti enkrat in je tudi v tretje ne bom želela, vsaj zdaj tako mislim. Morda se pa premislim, kaj vem…

Andreja

Še ena taka z otrdevanjem trebuha. Tudi meni je pričel trebuh otrdevati okrog 30. tedna, vendar nisem vedela, da so to lažni popadki, ker se maternica pripravlja na porod. Je pa res, da je takšno otrdevanje normalno za zadni mesec nosečnosti.
Sam porod je bil pri meni dolg (8 ur) in že od vsega začetka zelo boleč. Ker so mi takoj predrli mehur, sem tako dobila svoje popadke, pa še flašo za umetne so mi dali, ker sem bila odprta šele dobra 2 cm, ko sem prišla v porodno sobo. Ja, velikokrat sem pomislila, če bom zmogla, če bom še lahko prenašala take bolečine, z muko sem pričakovala vsake naslednji popadek, pa je šlo, ker je bil z menoj moj ljubi. Skupaj sva predihavala popadke, masiral mi je križ, me brisal z mokro krpo. Je pa res, če ne misliš na to, kako popadek boli, če se z njim spopadeš, ker se zavedaš, da si z vsakim naslednjim bliže svojemu sončku, je veliko lažje. Pri meni to na žalost ni delovalo, so bile bolečine premočne. Po 8h urah rojevanja pa CR, je bil sonček prevelik za mojo medenico in ga ne bi mogla normalno spraviti na svet. Ampak sedaj sem srečna, da se je vse dobro končalo.
Glede epiduralne nisem niti pomislila, le na sredstvo proti bolečinam, pa še to šele med porodom. Želela sem si, da bi otročka rodila po naravni poti, pa če tudi z bolečinami, da bi začutila moč poroda, pa se je nakoncu obrnilo drugače. Bomo pa poskusili kdaj drugič.
To je moja izkušnja. Tebi pa želim, lepo pripravo na porod in ne razmišljaj, kaj hudega te lahko doleti. Porod vzemi kot čudež. Kaj pa je en dan popadkov in bolečin v primerjavi z novim življenjem…. Bodi fajn.

Pred tremi sem rodila s pomočjo epiduralne.Zdaj sem v 36.tednu nosečnosti in niti enkrat nisem pomislila, da bi rodila brez nje.Prvi porod so mi sprožili, nisem bila popolnoma nič odprta, brez popadkov in ko so mi dali steklenico za umetne, sem mislila,da me bo raztrgalo.Takoj so mi ponudili epiduralno, kar mi je močno olajšalo porod.Rodila sem fanta, velikega 54cm, težkega 4900g,z obsegom glavice 38 cm.

Ni primerjave, tako kot ni primerjave med dvemi porodi. Lahko boli enako, bolj ali če imaš res srečo manj in manj časa.

Jaz v drugo ne grem brez EA. Sem v prvo preveč trpela.

Jaz bom šla v tretje gotovo brez EA, ker me je groza že samo misli na to, da bi mi injekcijo zabadali v hrbet. Pa obakrat do zdaj je šlo brez kar v redu. Je pa res, da vsaka bolečino doživlja po svoje. Tudi meni je laže rodit, kot zob plombirat brez injekcije.

Se popolnoma strinjam, da vsaka dozivlja po svoje + vsak porod in otrok sta drugacna. Mene so popadki kar boleli, ker je bila mala ze (dolgo prej) spuscena dol in zgleda da je bila glava malo napoti (tako mi je nekaj razlagala babica). Iztis me je tudi zelo bolel, kljub temu, da se je puncka rodila v 36t, je imela glavico ze 34,5 cm. Ko sem rodila, sem rekla, drugic gotovo z EA. Zdaj pa se mi zdi precej relativno, tako ali tako je to stvar, ki traja nekaj ur, ne dni ali mesecev. Po drugi strani sem prisla tja po dveh mesecih lezanja in nisem imela nobene kondicije, tako da sem bila kar kmalu utrujena od popadkov, pri iztisu pa sem se res pocutila brez moci. S tega vidika bi bilo verjetno z EA bolje, ker se ne bi toliko zmatrala.
Kot vidis, je en kup dejavnikov. Mogoce se zmeni za EA, mogoce je sploh ne bos rabila. Ena moja prijateljica rojeva kar brez bolecin oz. popadkov. Res je neverjetna, pride tja brez popadkov, ji dajo umetne, preden ti primejo, pa gre ze iztiskat. In to se je zgodilo celo dvakrat, na veliko presenecenje dezurne babice:)

Aja, otrdevanje – pri meni se je zacelo ze v 18t, tako da res nisem vedela, da je to. Mislila sem, kaj neki pocne tam otrocek. Otrdevanje je bilo res vztrajno, MV se je krajsal, tako da sem potem rodila v 36t.

New Report

Close