Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje STREPTOKOK AGALACTIAE

STREPTOKOK AGALACTIAE

sem drugič noseča, prva nosečnost in porod sta potekala b.p. na poporodnem pregledu pri odvzemu brisa so našli streptokok agalactiae, prej nikoli na nobenem brisu.
v drugi nosečnosti sem v 6 tednu krvavela 3 dni, jemala dabroston do 12 tedna, zdaj je vse ok. vmes je bris pokazal, da streptokok ni več prisoten

to vprašanje sem postavila že pušenjaku in če sem ga prav razumela, bova oba z otrokom dobila za vsak slučaj antibiotik, ker se streptokok do konca nosečnosti lahko seveda spet pojavi in glede na visoko smrtnost novorojenčkov, če se okužijo – ni za tvegat.

zanima me, ali je bila katera v podobni situaciji in res dobila antibiotik. a si potem dalj časa v porodnišnici?
pa še to: streptokoka nimam nikjer vpisanega v materinski knjižici, ker ga trenutno res ni. naj rečem gin, naj vpiše ali je zadosti, da ob porodu povem kako in kaj’

LEP POZDRAV,
TIMI.

Ojla,

s tem problemom sem se srečala lani avgusta, v zadnjem mesecu nosečnosti, ko so mi iz brisa izolirali strepotkoka. Čeprav je bila to moja tretja nosečnost in sem zaposlena v zdravstvu, mi stvari niso bile jasne vse do poroda, vključno z odgovorom dr. Pušenjaka.
Streptokok je na površini nožnice in ko se otorok poraja, ga lahko nekaj “odnese” s seboj in to predstavlja nevarnost za eventuelno okužbo novorojenčka.
Meni so razložili, da mora porodnica dobiti antibiotik v žilo štiri ure preden se otrok rodi. Pri meni se je to krasno izšlo, ker sem prišla v porodno brez popadkov, dobila antibiotik, po dveh urah so mi predrli mehur in sem rodila v eni uri in pol. Če bi porod trajal dlje, bi mi po štirih do petih urah dali še eno malo manjšo dozo antibiotika.
Bistvo vsega je torej prejeti antibiotik tik pred otrokovim rojstvom. Če nimaš vpisa v materinski knjižici naj to storijo oz. meni so dali kar originalen izvid v materinsko knjižico. Na vsej dokumentaciji v porodnišnici pa je ta podatek vpisan z rdečo.
Upam da sem bila jasna, če te še kaj zanima vprašaj in upam da bom dovolj ažurna, saj sedaj le še redko obiščem ta furum. (Lahko tudi na privat)

Lep porod in brez skrbi! Tanja

Mi lahko prosim katera pojasni zakaj so ji sploh odvzeli bris za preiskavo na Str. agalactiae. A ste same zahtevale/ prosile za to preiskavo ali se je zanjo odločil vaš ginekolog?

Jaz nisem nikoli imela nobene bakterije na brisu, ker pa sem rodila 4 tedne prezgodaj, so rekli, da je bolje, da mi dajo zraven se antibiotik. Dali so mi ga v infuzijo kmalu po prihodu v porodnisnico, vprasala sem Pusenjaka, ali je to redna praksa, pa je rekel da ne. Ma skratka – meni ni bilo od tega nic hudega, ceprav sploh ni bilo potrebe po tem;)

Timi, lep pozdrav!

Par postov nazaj sem načela to temo, tudi jaz sem okužena s tem streptokokom v tej nosečnosti, v prvi ne vem, čeprav se je končala tri tedne prehitro, za kar bi lahko bil vzrok streptokok.
Ja antibiotik med porodom, potem novorojencu tudi, oz. ni nujno, če si celo nosečnost negativna. Sicer pa vzamejo preventivno brise pri novorojencu, da izključijo okužbo. Toliko sem uspela izvedeti do sedaj. Če imaš čas si preberi študijo, ki je v postu Bakterije v nosečnosti, ki jo je posredovala Gala. Je kar nekaj uporabnih stvari, jaz se še prebijam skozi.
Tudi jaz bi rada vedela, če si dlje v porodnišnici?
Še se lahko slišiva kako bodo stvari potekale naprej.
Tina_Klementina pri nas ni rutinskih pregledov, v tujini so med 35-37t, da preprečujejo okužbe novorojenca-sepsa. Verjetno lahko prosiš G, da ti bris vzame, morda moraš nekaj plačat, pa vendar bolje da si prepričana da nisi okužena in ni nevarnosti, za tvojega dojenčka, ko pride na svet.

LP, Petra

Streptococcus agalactiae je bakterija, ki je lahko normalno prisotna v nožnici ženske in ne povzroča nobenih težav. Nevarna je lahko le ob porodu, ko se dojenček na porodni poti lahko okuži-običajno preko oči ali ušes. Ni nujno, da zboli, lahko pa pride do meningitisa (nisem čisto prepičana o vseh možnih zapletih).
Pri nas je to trenutno samoplačniška analiza, ki jo toplo priporočam. Med 35. in 37. tednom nosečnosti vzamejo bris vagine, če vzamejo pa še bris rektuma je verjetnost za odkritje še 4% večja. Ob porodu pa dobi porodnica antibiotik, ki načeloma prepreči okužbo novorojenčka.

PetaS, hvala za infrmacijo.
Kdaj pa imaš rok? Javi na vsak način, kako je bilo pri tebi.
Jaz imam PDP 24.10., danes imam pregled – morfologijo in bom še ginekologinjo povrašala, kaj in kako in ji rekla, naj mi vpiše v materinsko.

Vem za primer, ko je prijateljica rodila, ni vedela, da ima streptokok in se je otrok okužil. Ko so jo pripeljali v sobo, je v nekaj minutah pomodrel. Na srečo so ga uspeli rešiti in je zdaj vse ok, bili so pa zaradi tega več kot 10 dni v porodnišnici.

LP, timi

Timea, cao!

No jaz imam pa rok 23.09., je pa prejšna pikica imela rok skoraj na ta dan 26.10.!
Ja seveda, ko bo kaj novega se lahko spet slišimo, če želiš tudi preko maila. Sporoči!

LP, Petra

New Report

Close