Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje oče “na porodniški”

oče “na porodniški”

Hello!
Vem, da je blo o tem že n napisanega, pa se mi zdele ne da ful iskat. Sej bi rada samo bolj kratek okviren odgovor:).
A je tuki katera izvedla deljenje porodniške – oz. bolj točno dopusta za nego in varstvo otroka (tisto, kar sledi porodniški) z očetom otroka? Midva razmišljava v tej smeri pa me zanima, a morava izjavo o tem (kdo bi bil kok časa doma) nest na CSD že pred porodom ali lahko šele kasneje? A se da potem naknadno to še kaj spreminjat – npr. da bi najprej jaz hotla bit doma 6 mes, drugih 6 mes pa oče, potem bi se pa npr. premislila, pa bi bla jaz kar do konca, oče pa nič?
Aja, pa še to. Da bi to izvedli – najbrž moramo bit vsi trije na istem naslovu al kako? Kaj pa če si poročen – a to pol kaj olajša zadevo (glede naslovov, pa upravičenosti do kasnejših bolniških, če otroček zboli, in podobno..) al ne?
Uff, sem zakomplicirala – upam, da bo vseeno jasno, kaj sploh sprašujem:).
Hvala za pomoč:)!

Sicer pojma nimam kakšni so postopki, sem se pa na nekaj spomnila. Moja prijateljica je v nosečnosti govorila da bosta porodniško delila na pol, da ona ziher ne bo zdržala CELO LETO!!! doma, ker ji bo dolgčas.

No pa je rodila in po mesecu in pol sem jo vprašala če ji je kaj dolgčas in če bo šla po pol leta v službo. Se je pa smejala in rekla da ni šans, da si je premislila, da ne ve a je tako štorasta al kaj, ampak da samo doji in perilo zlaga!

Tudi pri nas so že padale take ideje (sicer bolj v šali kot zares) ampak ne, bi mi mogli pa res nevem kaj dat v zameno, je preveč luštno doma!

Sicer pa, situacije so različne. Jaz sem se pač spomnila na kolegico

Lep dan!

O načinu koreiščenja nege otroka (torej 260dni, ki sledi 105 dnem porodniške) se moraš odločit 30 dni pred začetkom koriščenja dopusta za nego. To pomeni, ko je otroček star približno mesec in pol.

Kasneje pa lahko zadevo spreminjaš le v izjemnih primerih. Najbolje, da se pozanimaš na svojem CSD,

Ko daš vlogo za nego, na formularju označih eno od možnosti:
1) Koristi v celoti mama in to 260dni
2) Koristi v celoti oče in to 260 dni
3) Koristita delno oče, delno mama, skupaj 260 dni, vendar ne hkrati
4) Koristita oče in/ali mama (glej t3) 185 dni, ostalih 75 (koledarskih, če v paketu) oz 52 (delovnih, če ne v paketu, temveč po dnevih) pa enkrat do otrokovega 8 leta
5) Koristita oče in/ali mama (glej t3) le en del od 260dni, preostanku se odpovesta, gresta v službo in v zamenjavo dobita dobroimetje (torej nadometilo, ki bi jima pripadalo, če bi bila do konca na “porodniški”), ki pa ga lahko uporabita le za reševanje stanovanjskega problema (najemnina, nakup, adaptacija) in plačila vrtca.

Midva z možem tudi razmišljava v tej smeri. Jaz sem na CSD vprašala kako in kaj. Ker težje dobim službo (sem šolnik), mož ima pa za nedoločen čas sva se odločila, če jaz dobim 1.9 službo (rok imam v začetku 7. meseca), grem delat in bo on koristil celi dopust za starševko varstvo, jaz pa porodniško, ki se mi ravno zaključi nekje 6.9. Na CSD so mi rekli, glede na mojo situacijo, da lahko javim 31.8. če bom šla 1.9. delat, edino mož se mora prej v službi zmenit, če pride do tega, da lahko takoj nastopi ta dopust- doma je pol 9 mesecev.
Glede tega kje je kdo prijavljen ti ne bi znala povedati.

Moja prijateljica je hotela na sredi tega dopusta prekinit, pa da bi mož koristil, pa so ji na CSD rekli, da bi mogla to povedat takrat, ko je še koristila porodniško (prvih 105dni).

Upam, da sem kaj pomagala.

Lp, eca

Midva sva želela to narediti, vendar sva se premislila zaradi problemov v službi…. že z očetovskim so komplicirali, potem pa raje nisva tvegala… bi lahko imel kasneje veliko problemov…. že nas nosečnice grdo gledajo, kako bi šele njega.

Je pa res da se moraš točno zmenit še med porodniškim dopustom in takrat daš vlogo za naprej, lahko pa tudi obe hkrati. Spremembe načeloma niso možne, razen če gre za to da imaš ti možnost dobiti službo (si prej nezaposlena ali jo menjaš), pa pač gre oče na porodniško, ali če ti zboliš ne moreš skrbeti za otroka, potem si ti na bolniški, oče na porodniški….. torej skoraj nikoli ni možno spreminjanje.

Sem pa tudi jaz govorila kako bi šla čimprej delat in od njenega 6m naprej me je ful dajalo….. ha ha je pa potem se moj malo polomil in smo bili zadnje 3 mesece vsi skupaj doma…. pa je prišel do svoje porodniške.

Lahko ti odgovorim le na drugi del tvojega sporočila, prvi del pri naju ni prišel v poštev in se zato nisva nič zanimala.

Vloge za uveljavljanje porodniškega in dopusta za nego oddata tako mati kot oče na CSD, kjer je mati prijavljena s stalnim bivališčem. Glede koriščenja dopusta za nego in varstvo otroka deljeno (oče in mati) pa ne bi smeli komplicirati glede različnih stalnih bivališč, saj tako oče kot mati podpišeta izjavo, da bosta otroka skrbno negovala. Naslovi so važni pri koriščenju bolniške za nego otroka. Če bo otrok prijavljen kasneje na drugem naslovu kot mati, pa mora imeti mati prijavljeno začasno bivališče na istem naslovu kot otrok za uveljavljanje bolniške zaradi nege otroka.

Lep pozdrav

Katja

New Report

Close