Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Priznanje očetovstva pred rojstvom

Priznanje očetovstva pred rojstvom

Pozdravljene!

Tu na forumu sem prebrala, da oče lahko prizna očetovstvo tudi pred rojstvom otroka (s fantom nisva poročena).
Zanima me, ali je to res in kako se to sprovede. Zdi se mi namreč, da bi lažje šla na matični urad s štručko v trbuhu, kot pa v naročju in še posebno januarja meseca.

Nekje sem pa tudi zasledila, da lahko gre oče tudi sam in sicer s pooblastilom matere.

Če mogoče katera ve???

Hvala, LP Deb

Priznanje očetovstva pred rojstvom naredita lahko na upravni enoti – matična služba, vendar morata obvezno biti obadva s fantom. S seboj imejta vsaj po en osebni dokument.

Če te še kaj zanima, kar vprašaj. Lep pozdrav

Hvala za odgovor in samo še ena malenkost:

A to pomeni, da potem, ko se otrok rodi, urejanje papirjev (rojstni list) za otroka poteka enako kot pri poročenih parih. Se pravi, nobenega dodatnega tekanja po uradih.

A je določeno koliko časa pred PDP lahko te stvari urediš?

LP Deb

Priznanje očetovstva pred rojstvom otroka ne naredita na matičnem uradu, temveč na CSD, kjer socialna delavka sestavi dopis o priznanju očetovstva, nato pa ga vsi trije podpišete in šele ko je otrok rojen, CSD pošlje to priznanje o očetovstvu na matični urad, da otrok lahko potem dobi rojstni list.

Pa tudi za to morajo biti zelo tehtni razlogi, ker samo v izrednih primerih lahko izjavo o priznanju očetovstva napišeš prej.

Če te pa še karkoli zanima pa vpraši, ker sem imela sama tak primer za priznanje očetovstva, katerega smo napisali že avgusta, rodila bom pa šele čez 10 dni.

Lp,

Kova

Kova, delam na upravni enoti in sem bila eno leto tudi na matični službi tako da je 100 %, da se priznanje očetovstva lahko uredi že pred rojstvom – odvisno od posameznika. Lahko pa ga urediš tudi po rojstvu in sicer na upravni enoti ali pa na CSD, nato pa ga oni pošljejo na matični urad, kjer izdajo otroku rojstni list in sicer 1 original in 3 kopije. Če priznanje urediš že pred rojstvom bodo na otrokovem rojstnem listu tudi podatki od očeta, če pa to urejaša naknadno, pa so prvi rojstni listi brez očetovih podatkov.

Deb, ko bo otrok rojen bodo iz porodnišnice poslali prijavo rojstva na upravno enoto – matični urad, ko delavke preverijo podatke vse skupaj pošljejo v Ljubljano, da otroku določijo EMŠO, nato pa ti na matičnem uradu izdelajo rojstne liste in ti vse skupaj pošljejo na dom.

Oj,

očetovstva ne moreš urejat pred rojstvom otroka, razen res v izjemnih primerih, ampak je preveč zakomplicirano, še več papirologije. bila prejšnji teden na csd-ju in sem izpostavila prav to. referentka je rekla, da ona vsem neporočenim parom predlaga, da ko odhajajo iz porodnišnice, naj gredo takoj na matični urad, kjer uredijo priznanje očetovstva.

Lp, Nina

Živjo,
jaz grem očetovstvo urejati jutri, v Kranj, rodila bom januarja. Greva samo na matični urad, s seboj pa osebni dokument in materinsko knjižico.

Očetovstvo lahko urediš pred rojstvom vedno, ker tako določa zakon – ne govori o nobenih izrednih primerih, so mi dejali na CSD. Sicer pa oče ne more začeti očetovskega dopusta, dokler CSD ne predložiš poročni list ali zapisnik o priznanju očetovstva. Rojstni list je nekaj drugega in pride kak mesec po porodu, so mi rekli.

Jaz si ne predstavljam iti sredi januarja, nekaj dni po porodu v času uradnih ur stat pred eno pisarno, pa z otrokom starim par dni v naročju, kaj šele, da bi ga kje drugje pustila.

Se popolnoma strinjam z VesnoS.
Ne mislim januarja meseca hodit z otročičkom po uradih. Res nevem kje naj bi bil problem, če je oče pripravljen priznat očetovstvo, ga pomojem lahko prizna tudi pred rojstvom črvička.
Nevem zakaj naj bi bilo preveč birokracije, saj se po rojstvu prav tako napiše zapisnik o priznanju očetovstva.

Pa še Mojčca pravi, da se lahko in če je delala v tem bi blo za verjet, a ne?

Bom poročala kaj se da tukaj na goriškem.

Hvala vsem in lp Deb

Pol pa prosim sporoči, kaj si uredila. Me prov firbec matra.

Midva sva brez problema uredila očetovstvo pred rojstvom na matičnem uradu. Menda prej komplicirajo na CSD. Potrebovala sva pa samo osebne izkaznice in to je bilo to.

Lp lunca

Grrrr….jezna. Sem klicala na matični urad in mi je gospa prijazno povedala, da se tega v praksi ne dela (priznanje očetovstva pred rojstvom namreč).

Dela se lahko edino v izrednih primerih, kjer se ve da pol ne bo mogoče (npr. odsotnost očeta, bolezen ipd). Na Goriškem so imeli samo en tak primer, ker je imel oče za iz k vojakom.

Pol sem ji pa rekla, da nikjer v zakonu ne piše, da se dela to le v izrednih primerih in je rekla, da sicer res ne piše ampak, da oni tega ne delajo vnaprej.

Pol sm jo pa še vprašala, v čem je problem, če se podpiše prej. In mi je odgovorila, da sej ga v bistvu ni in da bi bilo edn to da bi pol vsi prej urejali. Mislim…ja in?????

Pa mi je rekla naj vprašam še na CSD, da mogoče oni to prej naredijo, ker so oni tudi pristojni za urejanje očetovstva, pa mi ni jasno, ker mi je na CSD-ju rekla, da moraš it na matični uredit očetovstvo pol pa prit nazaj z Zapisnikom.

Hmmm …. kaj zdaj??? A se meni samo zdi al nas pošijajo okrog po pisarnah kar tako, za šalo.

Gospo sem še opozorila, da je malo nerodno hodit okoli z novorojenčkom in to januarja meseca. Pa je rekla, da ni nujno da prideva skupaj, naj pride najprej oče. pol pa mati nekje v treh tednih od rojstva. Hmmm…kaj pa očetovski dopust, kdaj naj bi ga človk pol koristu????A ne rabi priznaja za uveljavjanje dopusta.

Mojčca…pomagaj. A se da še kaj naredit? Al bomo mogli svari urejat tako kot se jim tam zahoče. Ker očitno je da v nekaterih občinah to omogočajo v nekaterih pa ne.

Lunca1 praviš da si uredila. A mi lahko poveš s kje si?

LP jezna Deb

Ne bit samo jezna, uveljavi svoje pravice. Če ti sama rekla, da ni zakonskega zadržka, potem to pomeni, da se ji samo ne ljubi. Še enkrat pokliči, govori s katero drugo alipa z njeno nadrejeno,

Punce, postavite se zase, beseda nič ne stane, potem ti bo pa žal, ko boš morala kasneje urejati.

Sem klicala še na CSD in mi je gospa rekla, da se tega baje ne uveljavlja v praksi, ker bi bilo to šele po novem Zakonu o staršovskem varstu. (NOVEM???Popravek zakona sprejet 10.julij 2003). Ni mi rekla da se 100% ne da, ampak, me je sam prosila, če jo lahko konec tedna pokličem.

Bom poklicala v petek. pa bomo vidli. Zdaj se pa ne dam več. Grem do konca. Pa saj mam čas. In še očitno je, da naj se ne bi dalo, samo zato, ker se nekaterim ne da.
Zdaj preštudiram še zakon in potem… V BOJ!!!!!;-)

Bom poročala.

LPDeb

Ojla!

Midva sva očetovstvo opravila brez problema že pred dvema mesecema.Na CSD-ju mi je gospa predlagala naj greva raje na matični urad, kot da to urejava preko CSD-ja ker pri njih traja mnogo dlje. Ko sva prišla na matični urad naju je gospa prosila za osebni dokument, nato je napisala obrazec in smo ga vsi trije podpisali. Rekla je še, da en izvod oni pošljejo na CSD, enega pa naj imava s seboj v porodnišnici.

Hrcek

Deb, ti kar lepo vztrajaj in naredita priznanje očetovstva pred rojstvom. V Kranju res ni nobenih problemov, priznanje ti naredijo takoj. Tudi midva bova šla to urejati pred rojstvom.

Če ti delavka matičnem uradu noče narediti priznanja vztrajaj oz. se obrni na njenega nadrejenega (če bodo težili pa kar lepo povej, da se to izvaja brez problema po vsej upravnih enotah in če ne verjame, da naj kar preveri). Postavi se zase. Sporoči, kako boš opravila. Lep pozdrav

zanima me, če katera ve kako je s tem na Jesenicah?Tudi jaz bi to rada uredila pred rojstvom.

nina

Hvala za pomoč. V kolikor mi ne bo hotela ugodit, bom rekla naj kar lepo v Kranj pokliče in naj praša.
Pa saj smo vsi pod eno zastavo, al ne? In za vse veljajo isti zakoni.
Al se zakone piše po občinah?

Bom počakala še na odgovor CSD in pol v ponedeljek še enkrat poklicala na matični urad.

Še eno vprašanje, če mogoče katera ve: Kateri pravilnik, ali zakon ureja priznanje očetovstva? Preštudirala sem Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, pa (logično) ne piše nič o tem. Če katera ve, bi ji bila zelo hvaležna.

Hvala.
LPDeb

New Report

Close