Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje dvojni hormonski test

dvojni hormonski test

No nosečke ki ste bile na tem testu, povejte zakaj so vas poslali in kaj ti tam povedo. Informacije prosim.

lp

ojla

Menda se po novem reče trojni hormonski test. tam ti iz krvi izmerijo prisotnost nekih hormonov na podlagi tega pa predvidevajo ali si v kaj bolj rizični skupini za imeti otroka z Downivim indromom in drugimi težavami. Pravijo, da je to presejalni test, kar ne pomeni, da ti že znajo povedat, da je kaj narobe, ampak te ob določenih številkah kamor padeš usmerijo na amiocentezo in druge preglede.

mene so s tem totalno zmešali, me psihično sesuli in v tej, moji tretji nosečnosti bom te preglede odklonila.

dvojni in trojni hormonski test sta dva različna testa, ki se razlikujeta po številu hormonov, katerih vrednost merijo in obdobju nosečnosti, ko se uporabljajo, namen testiranja pa je enak. Dvojnega naredijo običajno še isti teden kot meritev nuhalne svetline, trojnega pa okoli 16 tedna.

Tako kot je povedala metka je namen vseh treh preiskav neinvazivno odkrivanje verjetnosti za resnejše okvare ploda in predvsem Dawnov sindrom. Pri obeh hormonalnih testih ti vzamejo kri in opravijo UZ, na rezultate pa počakaš kak teden. Na njihovi podlagi in podlagi rezultata nuhalne svetline ti na koncu izračunajo verjetnost za Dawnov sindrom. Če je verjetnost visoka te pošljejo na bolj invazivne preglede, ki jih sicer ne uporabljajo, ker v določenem (sicer majhnem) procentu lahko sprožijo splav.

Hormonski testi in nuhalna svetlina so testi, ki jih dobijo nosečnice nad 35 letom zastonj, ostale pa jih doplačujejo. So popolnoma varni testi, ki se danes priporočajo vsem nosečnicam – seveda pod pogojem, da so prepričane, da bi v primeru diagnoze Dawnovega sindroma prekinile nosečnost.

Ginekologi pa so proti temu, da bi se kar povprek testirale, če bi otročka želele obdržati za vsako ceno. Po njihovih izkušnjah so namreč čustvene posledice takega odkritja prehude za normalno nadaljevanje nosečnosti in poroda – za mamico in otročka.

Upam, da sem ti kaj pomagala. Twe preglede lahko odkloniš alinarediš, odločitev je tvoja. Te je pa ginekolog po moje le malo premalo informiral….

Jaz sem imela THT. Ker tveganja za DS ni bilo, nisem šla na amnioc.
Srečno!

Dvojni hormonski test je smiselno opravljati v roku 24 ur po merjenju nuhalne svetline in rezultate kombinirati, tako se zanesljivost napovedi za DS poviša s 60% na 90%.
Kasneje in če rezultat ni kombiniran nima smisla.

Trojni hormonski test nima s tema dvema nobene veze, opravlja se kasneje, zanesljivost je okoli 50% in je rahlo zastarela stvar.

New Report

Close