Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Ali greste res vse na merjenje “nuhalne svetline”?

Ali greste res vse na merjenje “nuhalne svetline”?

Torej, sem drugič noseča in presrečna. Pri prvem otroku, ki bo sedaj star 2 leti se nisem odločila za merjenje nuhalne svetline, zato ker na splav nikakor nisem bila pripravljena. Otrok je bil zeeelooo zaželjen in dolgo sva ga čakala.
Mene je sestra pri gin. prav čudno pogledala, ko sem ji rekla, da ne grem na merjenje NH.
Sedaj pa malo spremljam forum nosečnost in sploh nisem zasledila, da se kakšna od mamic ni odločila za ta postopek. Ali greste res vse na merjenje nuhalne svetline? Se že predno izveste rezultat odločite kaj bi storile (splav ali obdržati otroka in se na to pripraviti), če bi se pokazalo, da je velika verjetnost za Downov sindrom?

Lp.
TT

Takole. Jaz tokrat ne bom šla.

V prvi nosečnosti se o NS sploh še ni govorilo.

V drugi nosečnosti sem šla, ker je bilo pač modno (priznam!) in je bilo vse v najlepšem redu, a je otroček v 20. tednu umrl.

Sedaj, ko sem noseča tretjič, mi je čisto vseeno za Downov sindrom. Po vsem, kar sem pretrpela, se samo zaradi DS otroku ne bi odpovedala. Imamo družinske prijatelje z deklico, ki ima DS – bolj toplega in ljubečega otroka ne poznam. Obstajajo težje organske anomalije, ob katerih bi se eventuelno odpovedala otroku, ki pa se vidijo na navadnem UZ pregledu, posebno na morfologiji. In se mi zdi neumno metat stran tistih 12 (ali koliko zdaj to stane) jurjev, če to ne bi ničesar spremenilo.

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Jaz nisem šla na NS in mi ni žal. Otrok bo zaželjen, čeprav se nisva dolgo trudila zanj. Splav pa nikakor ne pride v poštev.
LP
Tanja

Zivjo1
Jih je kar nekaj, ki niso sle. Jaz nisem sla, ker sem spregledala, da je treba do 14. tedna in sem ze cez. Je pa se ena stvar, ki je taka kot pri tebi, da je bil otroček dolgo pricakovan in ne vem, ce bi se lahko odločila za splav. Mislim, da ne, ceprav je na splosno lahko govorit. Je pa tudi nekaj punc, ki so imele slabe rezultate NS, pa je blo potem vse OK, ker tam so v igri le verjetnostne številke.
Vse dobro!
Mojča

Zivjo !

Jaz nisem sla.
Prijateljica je sla na merjenje “nuhalne svetline” in so ji izmerili, da je zelo velika verjetnost da bo otrok prizadet. Svetovali so ji splav. Oba z možem sta bila psihično čist na tleh, splava nista naredila. V glavnem, celo nosečnost sta se živcirala, potem pa se je rodil lep, popolnoma zdrav fantek. Zdaj je star 3 leta in je pravi iznajdljivček in nagajivček. Vedno pravita da ne bosta nikoli več šla na merjenje, ker kot najpomembnejše ni 100% ziher, ker jima je bil po tem uničen čar nosečnosti, pa tudi za otroka, ki je lahko popolnoma v redu ni naboljše če mamica z dneva v dan premišljuje kako bo potem ko se bo rodil ubogi prizadet otrok.

Jaz bi dodala še to – jaz prav tako nebi imela srca delat splav v takem primeru. Tako pač nisem šla in zaradi tega mi še na misel ne pride da je z otrokom kaj narobe. Za vsak primer če bom pač ena tistih nesrečnic – imela bom vsaj prihranjenih nekaj mesecev lepe in srečne nosečnosti in čisto vest, da ima pač vsak človek pravico do življenja , pa če je zdrav ali bolan, velik ali pa čisto majčken.

Ema

to sem že jaz kak teden dni ali 14 dni nazaj spraševala, ker se mi je zdelo, da sem edina, ki ne bom šla na to in sem se zaradi tega že kar živcirala. z možem se nisva odločila, čeprav se mi je zdelo da gredo vse – ampak se najde nekaj nas, ki nismo za to. konec koncev – kaj pa povedo tiste primerjave 1 : nevemkoliko?? edino živci ti gredo, sekiranje, za splav se itak ne bi nikakor odločila, ker je bogec že 2x imel prste vmes, če pa nama je sedaj namenjeno, pa hvala bogu. je že prav tako:) oni gori že ve, kaj dela:)

veselo nosečnost še naprej, pa brez stresov!

….. 15 t 1/7

Jaz sem šla na meritev NS, ker sem pred tem imela 2 spontana splava.
Me je bilo zelo strah in nisem upala niti pomisliti, kaj bi storila, če rezultat ne bi bil dober.
Sicer pa je najpomembnejša preiskava v nosečnosti morfologija in tudi takrat lahko izveš kaj slabega. Morfologijo ti opravijo, če hočeš ali nočeš.

Če se vseeno odločiš da greš, ti pa toplo priporočam dr. Strahovo v Domžalah! jaz sem se peljala iz Mb in mi ni žal, ne morem je prehvaliti.

Boljše je, če na pregled NS gledate tako, da boste videle svojega otročička in ne, da boste izvedele kaj slabega.

Držim pesti!
Pa čim manj grdih misli!

LP
N (23t)

ojla
še ena, ki ima dva otroka pa ni bila na ns. Pričakujemo tretjega. imela sem že veliko težav v nosečnostih in pregledov. Tokrat sem se odločila, da bom vse te dodatne preglede zavrnila, čeprav bi jih kot 36 letnica bila upravičen a brez skrbi. Ko sem čakala sedaj 19 mesecev staro punčko sem doživljala velike psihične pritiske, ko sem čakal avse sorte pregledov in izvidov. takrat sva se z možem tudi odločila, da otroka v nobenem primeru ne moreva ubiti. To stališče je pri meni še kako močno in ne bom ga spreminjala in otroka bom sprejala v vsakem primeru.

Ja ženske kaj vam pa je????
Jaz osebno mislim da tistih bogih 12.000 ni nič proti lepi nosečnosti?Jaz sem šla brez razmišljanja kajti moja prijateljica dela v domu z otroci z DS.Mislim da bi morale iti tja pa bi potem videle kako težko je s temi otroci.
Ne rečem da sem za splav ampak če greš tja na pregled imaš saj v glavi da je z otročkom vse dobro in se ne sekiraš.Meni je moja G rekla da je z mojimi pikicami nekaj narobe in nisem spala dokler nisem šla na NS.
Res pa je da ima vsak pravico do svojega mnenja ampak če boste tako razmišljale bo moja prijateljica imela še dolgo časa polne roke “dela”!

ojla
Polne roke dela.Seveda veliko dela imamo tudi z zdravimi otroci.zakaj naj bi bili zaželjeni le otroci, ki so zdravi, pametni intelektualni in še ne vam kakšni. Mogoče si samo mi domišljamo, da otroci s posebnimi potrebami trpijo v našem idealnem svetu. A ni to samo naš pogled, predvsem če poznamo starše in otroke, ki imajo posebne potrebe pa dostikrat bolj polno živijo kot tako imenovane normalne in zdrave družine. Zakoj otrok s sindromom ne bi smel živeti.

Ufffff!
Tudi če greš na NS ti meritev ne pove oz. ne zagotovi, da bo z otrokom vse OK. Pove ti samo stopnjo tveganja.
Tvoj zadnji stavek mi pa malo diši na to, da kdor ni popoln nima med nami kaj iskati.
Samo moje skromno mnenje.

Zato ker starši neverjetno trpijo in dosti jih je ki se svojih otrok odrečejo.Pa niso slabi ljudje le tega pritiska ne prenesejo.
Ne vem… nočem vam nič slabega toda bila sem v teh zavodih in mislim da je bolje iti na NS.Saj ne pravim da je 100%.Saj greš lahko čez cesto pa padeš pa je z otrokom lahko kaj narobe(bog ne daj da to komu želim) ampak jaz pač mislim da je pametno iti na ta pregled!!

Tina se popolnoma strinjam s tabo. res da preizkava ni 100%, pa vendar greš lahko potem še na amniocintezo, ki je 99%. Toliko je danes vseh obveznosti, da se zivljenja s prizadetim otrokom enostavno ne predstavljam. In zakaj bi se rodil, če to lahko preprečimo.

O anomalijah narave človek res ne bi razpravljal, in tudi taki otroci imajo pravico živeti. Konec konecv če se rodijo, jih ne pobijamo!! Nikakor pa ne dopustila ne sebi, ne njemu, ne nikomur, da ga spravim na svet. Res da so ti otroci najbolj dobrovoljni, ne mislijo slabo in oh in sploh. Zahtevajo pa svoje in tega ni malo. Kdor si je pripravljen življenju odpovedat in ga imet na očeh 24 ur na dan, do svoje smrti kar, jaz ne.

Čeprav sem noseča nekaj več kot 7 tednov, bom šla na preiskave. In na koncu tudi upam, da bo vse OK.

Hvala Maggy sem mislila da sem že jaz malo čudna saj vsako nosečko ki jo poznam je šla na ta pregled.
Pojdite saj zaradi duše če ne drugega!!

Meni je G predlagal NS, pa sem šla v ZD Dravlje. Ker je bilo vse OK, sem sedaj lahko bolj mirna in sem prav vesela nosečka. Če bi mi na NS rekli, da je povečana možnost za DS pa najbrž splava ne bi šla delat, saj sem na forumu brala, da so se kdaj tudi zmotili (menda v obe smeri). Na NS mi je bilo lepo tudi zato, ker sva šla na NS skupaj z možem (popoldne, brez čakanja v vrstah…) in takrat je možek 1. v živo videl našga bebija.
Vseekakor pa je to stvar odločitve vsakega posameznika. Če bi bilo obvezno – bi itak bilo v okviru obveznih pregledov.

Vanja2, 20t

Prav nič nisi čudna, kvečjemu tiste, ki ne razmišljajo tako.

MOja sodelavka ima prizadetega otroka, ki ga je rodila pri 23, pa sta oba z možem popolnoma zdrava. Dekle je zdej staro 13 let in včasih pojamra kako je hudo. Sicer je zlo pozitivna oseba in to zadevo sprejela kot življensko dejstvo pa vendar.

Druga sodelavka je zdej v 6 mesecu in iz ust sodelavke, ki iam prizadetega otroka sem slišala k je rekla, še dobro, da delajo vse te preiskave, saj se rodi vse preveč prizadetih otrok.

Torej kako razmišljati drugače, kot da narediti preiskave in se vsem neušečnostim, ki nas ze itak preveč pestijo, izogniti.

Vsekakor menim,d a so tiste, ki se za preiskave ne odločijo zelo pgumne in jim želim vse najboljše ter zdrave otročke.

tale pa je bila nizka:(

zdaj pa iskreno povejte, tiste ki ste šle na NS, koliko od vas bi šlo v resnici na splav, če bi rezultati pokazali drugače?? me prav zanima…

tina, pozabljaš na eno: NS pokaže le verjetnost DS. Vse do konca nosečnosti pa ne moreš zagotovo vedeti, da je vse ok… Le v opomin, ker je družinska prijateljica imela zelo nizko tveganje za DS po meritvi NS, zato je niso napotili na amniocentezo, zdaj pa ima doma dveletnico z DS.

Ogromno prirojenih napak se odkrije šele po rojstvu! Vse do konca namreč ne veš, kako bo z otročkom… Samo v opozorilo.

Moja nosečnost pa bo lepa tudi brez, da vržem tistih 12 čukov na mizo ;)))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

Jst nisem šla na merjenje NS. Zdej imam doma zdravo in živahno 8 mesečno hčerkico (otrok je bil zelo zaželjen in sva ga z možem dolgo čakala).
Srečno! Kristi*

**************************************** Prijatelji ne živijo samo v harmoniji, kot pravijo nekateri, temveč v melodiji. (Henry David Thoreau)

New Report

Close