Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje nosečnost in potovanje z letalom

nosečnost in potovanje z letalom

Pred kakimi tremi leti (se mi zdi) sem v neki reviji prebrala precej obširen in argumentiran članek o tem, kako potovanje z letalom v času nosečnosti lahko škoduje še nerojenemu otročku v materinem trebuhu. Ko sem zanosila, sem se spomnila na ta članek in ga hotela še enkrat prebrati, pa sem žal pozabila, v kateri reviji je bil objavljen. Ali morda katera ve kaj o tem? V materinski šoli so mi sicer rekli, da nimajo nikakršnih informacij, da bi bilo letenje v času nosečnosti škodljivo. Celo nasprotno, ravno potovanje z letalom nosečnicam še najbolj priporočajo, ker je najbolj mirno (no, če gre vse po sreči :-)). Meni pa tisti članek vseeno ne da miru…

Težko si predstavljam, da je lahko direktno škodljivo za otroka, razen, če ne letiš res na velike relacije, kjer si po 12-24 ur v letalu, ker je tam, kot veš, umetna atmosfera, ki jo tudi majhni otroci slabo prenašajo, pa potem so težave, ker je dobro vsake nekaj ur se malo razmigati zaradi žil itd.
Mislim, da gre bolj za idejo, ki jo sama podpiram, naj se zadnje tromesečje kam daleč ne odpravlja, ker je ob menjavi tako osnovnih pogojev, kot je zrak, klima itd. lahko kakšna komplikacija prezgodnjega poroda, tudi večja nevarnost za oba je, če se ti karkoli na poti zgodi (npr. prometna nesreča, kam padeš itd.) Pozanimaj se še sama, tega pa v reviji nisem zasledila.

živjo,
pred par dnevi smo se malo razpisale na temo…poišči spročilo z naslovom “letalo”. Jaz se strinjam z drejko.

Romana,
ko sem jaz vprašala mojo ginekologinjo ali lahko potujem z letalom, mi je svetovala naj se takšnemu način prevoza izogibam vsaj do 26.-28. tedna nosečnosti. Razlaga pa je bila sledeča: naše telo je navajeno na okoliške razmere (pritisk, razna žarčenja od sonca, mešanica zraka,….), ki prevlaujejo na zemlji oz. na nadmorski višini, kjer se po večini zadržujemo. Kadar pa spremenimo te razmere npr. z letenjem, se naše telo prilagaja, kar nam nič ne škoduje, drugače pa je z otrokom, ki se razvija. Predvsem bi naj bilo teoretično nevarno za razvijajočega otroka v materenici, kajti določeni parametri za razvoj npr. določenega organa se lahko spremenijo s spremembo okoliških razmer, zato lahko pride do anomalij pri razvoju. Stvari pa so samo teoretične, ker se experimentov na ljudeh ne sme delat!
Upam, da sem ti kako pomagala.
Vso srečo!

New Report

Close