Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija bradikardija (pulz38)

bradikardija (pulz38)

Lep pozdrav!
Stara sem 23 let in že približno 3 let opazam, da je moj utrip pod normalno mejo. Imam tudi merilnik srčnega utripa, ki mi je pred dobrim letom kazal 43 do 45 udarcev na minuto. Pred kratkim pa sem bila na EKG-ju in le ta mi je odčital le 38 udarcev na minuto. Sicer sem zdrava, in se rekreativno ukvarjam z aerobiko.Vendar pa vseeno včasih začutim špikajočo bolečino v predelu prsnega koša, imam občasne rahle vrtoglavice ter ko se zbudim ponavadi opazim temne podočnjak tudi kadar se dobro naspim, spanec pa je večinoma dober in trden. Včasih se zbudim tudi z edemičnimi očmi.Tudi pritisk in krvni sladkor sta povsem normalna, vendar pa sem zaskrbljena, ker je bila mama zelo hud srčni bolnik (obojestransko popuščanje srca, povečano srce, angina pektoris…, imela je tudi sladkorno bolezen ter z vsemi temi stvarmi povezane težave), napotili so me seveda h kardiologu in namignili, da ne izključujejo možnosti srčnega spodbujevalnika. Ker pa sem zaskrbljena in je do pregleda kardiologa še daleč vas prosim, če mi nakratko opišete potek zdravljenja in ali obstaja možnost da se mi bradikardija stopnjuje do takih okvar kot jih je imela mami. Ter ali je uporaba spodbujevalnika nujna, zdi se mi namreč, da sem za to še kar malce premlada in ali so kakovosti le-teh res tako zelo različne in pri teh s slabšo kakovostjo možne negativne posledice.
Že vnaprej najlepša hvala za vaš odgovor in Lep pozdrav! Tina

Spoštovani,

Normalna srčna frekvenca pri odraslih je 60-100 utripov na minuto. Vi imate frekvenco pod 60, čemur pravimo brahikardija. Brahikardijo imajo redki ljudje, v večini primerov ljudje, ki se intenzivno ukvarjajo s športom. Pri EKG pregledu ugotovimo, ali poteka srčno bitje pod vplivom normalno delujočega prevodnega sistema srca. Če je stanje tako in bolnik nima težav, ne ukrepamo. Če pa je bitje počasno zaradi bolezensko spremenjenega prevodnega sistema in ima bolnik težave (omotice, slabša telesna zmogljivost), mu priporočamo vsaditev spodbujevalnika, ki ga zavaruje pred številnimi zapleti in mu omogoča normalno življenje. Iz vsebine vašega pos povzemam, da imate zelo verjetno zdravo srce. Srčnih bolezni staršev ne podedujemo, le nagibamo se k njim.

Lahko se redno ukvarjate z aerobiko in počakate do rednega pregleda pri kardiologu. pri morebitni nenadni slabosti zaradi počasnega bitja srca (pod 40 ali 35 utripov na minuto) pohitite do ambulante za urgentne preglede.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close