Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Ishemija srca pri mladem dekletu

Ishemija srca pri mladem dekletu

Spoštovani dr. Cibic, lepo pozdravljeni!

Pregledala sem kar nekaj tem za nazaj, vendar nisem našla pravega odgovora. Imam še ne 20-letno hčeko, ki jo približno 2 meseca ob kakršnem koli naporu boli v prsih in ima občutek dušenja. Ob počitku (oz. ležanju in analgetiku) bolečina popusti, pojavlja pa se tudi do 4x tedensko (dovolj je malo daljša hoja).

Opravila je tudi EKG in sedaj čaka še na slikanje pljuč. S šolsko zdravnico sem kontaktirala po telefonu zaradi izvidov EKG-ja in na izvidu je omenjen mejno patološki EKG in omenjala je ishemijo srca, to naj bi bilo zožanje koronarnih arterij in ob obremenitvah srca zmanjšan dotok krvi oz. kisika v srce. Po pulmologu bo verjetno sledil še pregled pri kardiologu. O ishemični bolezni srca sem nekaj prebrala in večinoma se ta bolezen nanaša na starejše ljudi in v zvezi z angino pektoris. Hčerka je leta 1998 zbolela za tuberkulozo (zdravila se je šest mesecev), drugače pa je bila vedno zdrava. Le v letošnji zimi je imela kar nekajkrat povečane bezgavke, bolečine v grlu in pojedla je kar nekaj antibiotikov. Ima normalno težo, nima povišanega krvnega tlaka, dovolj se giblje, ne kadi, ne pije in skratka ima zdravo življenje.

Jaz se že približno 10 let zdravim za arterijsko hipertenzijo (jemljem Enap 10), moj 22-letni sin pa tudi že tri leta jemlje Propanolol zaradi visokega krvnega tlaka (razen povečanega levega prekata, ki je značilen za vrhunske športnike, težav s srcem nima).

Dokončnih izvidov resda še nimam, ampak me skrbi, ali se taka bolezen pojavi tudi pri mladem dekletu? Nekje v preteklosti ste napisali: Pri skrbi za lastno zdravje, se stanje lahko zelo popravi. Kaj lahko še storimo.

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni. Vera

Razen ateroskleroze, ki je v zelo visokem odstotku “kriva” za zožanje srčnih (koronarnih) žil in za napade bolečin pri srcu, so še druge bolezni, pri katerih lahko nastopijo bolečine pri srcu z ali brez zožanja koronarnih žil (npr. vnetje srčnih žil, visok krvni tlak, slabokrvnost, preveliko delovanje ščitnice, itd.).

Glede na hčerkino starost močno dvomim, da so pri njej srčne žile zožene zaradi ateroskleroze. Verjetno bo odločilen pregled pri kardiologu. Nagibam se k mnenju, da ima hčerka težave pri srcu zaradi funkcionalnih vplivov. Niste napisali kakšne vrednosti krvnega tlaka ima hčerka in ali so izključili preveliko delovanje ščitnice.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr. Cibic!

Hvala za odgovor. Hčerka ima pritiska 120/80, o ščitnici pa zaenkrat še ni bilo govora. Lep pozdrav, Vera

New Report

Close