Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija motnje srčnega ritma

motnje srčnega ritma

Pred 2 leti so se mi začele pojavljjati motnje srčnega ritma, v smislu preskakovanja oz. kot bi imela krč v srčnih mišicah, to se mi je dogajalo redno. Bila sem na ekg, slikanju pljuč, vse b.p., nato sem še opravila preglede pri kardiologu. Ugotovil je da imam povečan utrip na minuto je blo okoli 100 utripov, mislim da ekstrasistole.. Ekg, žilni utrip je bilo b.p. Tudi na pregled ščitnice sem šla, TSH je bil v mejah normale. Kardiolog je bil mnenja da je bilo krivo stres. Nisem dobila nobenega zdravila. Čez nekaj časa se je bitje umirilo, kot tudi ni bilo motnje srčnega ritma. Enkrat tedensko treniram odbojko po 2 uri, vse je ok. Nato pa se zgodi med tekmovanjem v odbojki, ko sem skakala, je potem srce 2 minuti čudno utripalo kot pri preskakovanju non stop, tako da sem čutila, čudno mi je bilo ta utrip. SIcer se mi je prej enkrat preskakoval, potem normalno utripal. Takrat med tekmo pa skoz preskakoval. Ustrašila sem se, potem sem se hotela umiriti in pravilno dihati… in ni šlo to preskakovanje. naenkrat me je postalo slabo, kot da bi se onesvestila. Potem sem šla takoj vsedet in umirit, preskakovanja ni bilo več. Res sem se zelo ustrašila, da bi se mi kaj zgodilo, kap, infarkt…
Je to sploh normalno? Naj se ukvarjam s športom, ki mi poviša utrip? Bo moj srček prenesel napore? Prosim za čimprejšnji odgovor, hvala
Lep pozdrav, zaskrbljena

Nagibam se k mnenju, da je kardiolog natančno poslušal vašo pripoved in da je zatem opravil vse potrebne preglede (pregled srca, EKG in morda še druge) ter da je na osnovi izvidov zaključil, da imate zdravo srce.

Tudi vaša današnja pripoved kaže bolj na funkcionalne kot na organske vzroke za vaše sedanje težave. Morda so vaše telesne obremenitve pri odbojki prevelike za vašo sedanjo stopnjo treniranosti.

Včasih bolnikom z nerednimi utripi (ekstrasistolami) in hitrim bitjem srca zdravniki predpišejo Propranolol ali kakšno blago pomirjevalo (Persen).

Če ne bo boljše, se še oglasite.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Katero zdravilo iz skupine anti aritmikov še pride v upoštev pri motnjah srčnega ritma, vendar da ni beta antagonist, ker le ti zmanjšajo motorične sposobnosti (zlasti na cikličnem anaerobnem nivoju), pojav in držanje rdečice, težka sapa, zadihanost…. Hvala.

Sedaj je na našem trgu več vrst antiaritmikov, ki se po kemijskem sestavu precej razlikujejo. Z njihovim delovanjem niso zdravniki vselej zadovoljni. V mnogih primerih ne učinkujejo in v posameznih primerih lahko še poslabšajo stanje.

Razen beta antagonistov, so najbolj pomembni Cordarone (Amiokordin), Prolekofen (Rytmonorm), Disopyramide, Neo-Gilurytmal.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

prosila bi vas, da mi čimbolj razložite, zakaj pride do preskakovanja oz. motnje srčnega ritma? Včeraj sem 2 uri non stop tekla, igrala sem nogomet in preskakovanja v srcu ni bilo. Mislim da sem zadnjič imela zaradi treme med tekmo? Je to tudi možno? Med tekmo ne morem biti mirna, srce me močno bije, skratka tremo imam. Poskusila sem se zavestno umirit, pa ni šlo enostavno. Hvala za odgovor, LP

Srce je brezhiben organ, ki “skrbi” za normalno prekrvitev vseh organov. Pri telesnih naporih potrebujejo mišice več krvi. Zato srce pospeši svojo frekvenco in s tem “ponudi” mišicam potrebno količino krvi bogate s kisikom. Svojo frekvenco srce pospeši “brez potrebe, ko smo živčno napeti, ko imamo “tremo”. Če jo pospeši preveč, začutimo, da nam bije hitro, močno, lahko tudi z nerednimi utripi.

Proti tej neprijetnosti bolnikom pomagamo na več načinov: blaga pomirjevala, zdravilo Propranolol, navodila za redno telesno dejavnost (aerobna vadba), itd.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close